Pri vsej stvari pa se najbolj zapleta, kaj napisati na obeležjih povojnih žrtev. Zakon predvideva tri vrste vojnih grobišč: vojaška, v katerih so domači in tuji vojaki, z napisom "padli v vojni, Republika Slovenija"; grobišča žrtev vojne, v katerih so civilisti, ki so jih predstavniki oblasti ubili pred ali med drugo svetovno vojno, z napisom "umrli kot žrtve vojne, Republika Slovenija". Največ polemik pa povzročajo grobišča po vojni usmrčenih oseb. Napis se glasi "žrtve vojne in povojnih usmrtitev, Republika Slovenija".

Predsednik Nove slovenske zaveze Anton Drobnič pravi, da gre pri zakonu o vojnih grobiščih za grobo politično manipulacijo, "edinstveno državno sramoto", uradno zatajitev zgodovinske resnice in obenem pokop zadnjega upanja za umiritev več kot polstoletnega narodnega razdora. Nova slovenska zaveza bo zato zakon imela za ideološko in politično manipulacijo sil komunističnega nasledstva in za nasprotovanje slovenski ustavi ter novo prevaro slovenskega naroda. Drobnič je dejal, da jim je vseeno, ali je napisano žrtvam revolucije, komunizma ali partizanov, "pomembno pa je, da je zapisana resnica, ne pa laž. Napis žrtve vojne je pač lažniv, ker ti ljudje niso bili žrtve vojne, vojnih dogodkov, ampak notranjega terorja, notranjega nasilja, ki ni imelo z vojno nič drugega kot samo to, da je bilo časovno istočasno."

V zvezi združenj borcev in udeležencev NOB podpirajo zakon.
"Ker menimo, da ima spoštljiv odnos do vseh mrtvih, da je ideološko nevtralen, pomembno je, da je država prevzela financiranje grobišč, prav tako nima namena preurejati zgodovino," je povedal Slavko Grčar iz Zveze združenj borcev in udeležencev NOB.

Vladna komisija za ureditev zamolčanih grobišč je imela veliko težav z iskanjem ustreznega napisa na povojnih grobiščih, saj sta vsakič politični opciji našli pomanjkljivosti.
Mislim pa, da je komisijo pri zadnjem predlogu pri glasovanju vodila želja, da se zakon končno sprejme. Tako sta glasovala tudi predstavnika domobranske organizacije in predstavnik cerkve," meni Peter Kovačič Peršin, predsednik vladne komisije za ureditev zamolčanih grobišč.
Za urejanje grobišč bodo skrbele lokalne skupnosti, denar jim bo dala država. Že jeseni naj bi začeli na med in povojnih grobiščih postavljati prve bronaste zvonove. Prvi naj bi bil postavljen v Barbarinem rovu pri Hrastniku. En zvon bo vreden približno milijon tolarjev, zamolčanih grobišč pa je več kot 300. Napisov na že urejenih grobiščih država ne bo spreminjala.