Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je uvodoma pojasnila, da se bodo dela aktivno začela s 4. januarjem, ko sledi prva faza rekonstrukcije nadvoza nad Dunajsko cesto. "Veseli smo, da smo prišli do točke, ko bomo dejansko začeli gradnjo, ko jo bodo videli in čutili tudi ljudje. Hkrati nas pa tudi malo skrbi, ker vemo, da bo to ogromna obremenitev za ljudi, potnike, voznike," je dejala.
Obnova nadvoza se bo končala decembra prihodnje leto. "Življenje in vožnja bosta na tem območju prihodnje leto močno otežena, ampak sem prepričana, da smo skupaj vse pripravili tako, da bo stvar tekla najmanj boleče, kar se da," je dejala ministrica in izpostavila, da je končni cilj eden najmodernejših in najlepših potniških centrov v tem delu Evrope.
Začetek del 4. januarja, sledi tridnevna zapora
Od 4. 1. do 7. 1. bo potekala popolna zapora Dunajske ceste na tem odseku vključno s pločniki. Obvoz bo potekal po: Tivolska–Celovška– Drenikova–Samova. Pešci bodo preusmerjeni prek podhoda Bežigrajska vrata.
Od 8. 1. do 21. 2. sledi popolna zapora obeh pločnikov in po enega pasu vozišča. Pešci in kolesarji bodo lahko hodili po koridorju na zahodni strani.
Od 22. 2. do 30. 3. se odpreta dva vozna pasova, ostane pa popolna zapora obeh pločnikov. Urejen bo en pas za pešce in kolesarje po vozišču, koridorju na zahodni strani.
Od 1. 4. do 26. 6. bo ostala samo še delna zapora pločnikov. Od 27. junija naprej pa sledi nova popolna zapora zaradi izvedbe del na severni strani.
Izvajalec del je CGP v konzorciju s partnerji SŽ - Železniško gradbeno podjetje Ljubljana, GH Holding in Gorenjska gradbena družba. Pogodba v vrednosti 40 milijonov evrov je bila podpisana 20. marca, v delo so jih uvedli 9. junija, rok izvedbe je 18 mesecev.
Član uprave CGP Edo Škufca je pojasnil, da bo rušenje mostu oz. nadvoza zahtevno. V podjetju bodo poskrbeli, da se bodo v času popolne zapore dela izvajala 24 ur na dan neprekinjeno. V tem času bo prihajalo do hrupa, brez tega ne gre, je poudaril Škufca. V nadaljevanju, ko bo potekalo rušenje opornikov, bodo delavci na gradbišču vse dneve v tednu do večera.
Kako bo potekal železniški promet?
Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je dejal, da je pri gradnji novega potniškega centra most čez Dunajsko cesto največja ovira. Čez most potekajo štirje tiri, zdaj pa ga bodo podrli, kar predstavlja veliko oviro za vožnjo na Primorsko in Gorenjsko.
Slovenske železnice bodo glede na okoliščine uvedle drugačen režim, ki bo v veljavo stopil 10. decembra. V tem času uvajajo začasno postajališče pri SŽ Tivoli, za Pivovarno Union. Na tem postajališču bodo ustavljali vlaki, ki vozijo proti Gorenjski oz. Kamniku.
V času prometne konice bo sicer večina vlakov še vedno ustavljala tudi na glavni železniški postaji, izven "špic" pa bo določeno število vlakov ustavljalo pri Tivoliju. Na progi Jesenice–Kranj–Ljubljana bo od 49 vlakov na tej postaji imelo začetno oziroma končno postajo osem vlakov, vsi ostali ostanejo na glavni železniški postaji. Na progi Kamnik–Graben–Jarše–Domžale–Ljubljana Šiška bo od 48 vlakov to postajo kot začetno ali končno postajo uporabljalo 19 vlakov.
Za delno racionalizacijo so uvedli še nadomestni avtobusni prevoz iz koprske smeri. Na začetku bo okoli 10 vlakov prestavljenih na avtobuse. "Prepričani smo, da bomo kljub bistveno povečanemu prometu vse vlake, tako tovorne kot potniške, s čim manjšimi zamudami speljali tudi čez to oviro," je dejal.
Z Ljubljanskim potniškim prometom (LPP) so zagotovili tudi linijo mestnega prometa, ki bo s postaje v Šiški pri nekdanjem kinu Mojca vozila krožno po Celovški cesti s postankom na Gosposvetski cesti, na Bavarskem dvoru ter nato do glavne železniške postaje in nazaj. Ta avtobus bo vozil med 7. in 22. uro, načeloma na 15 minut. "Druge rešitve tukaj ni, razen da se ukinjajo vlaki. Dnevno gre čez ta tir več kot 400 vlakov, tako tovornih kot potniških, in praktično je to maksimalno, kar se da v tem trenutku narediti," je pojasnil Mes.
Janković: Ne zapirajte križišč, ne imejte telefona v roki
Župan Zoran Janković v času zapor računa na dobro sodelovanje redarstva in Policije pri zagotavljanju pretočnosti prometa. "Predvsem pa računam na strpnost in pozivam vse voznike, tako meščane kot tiste, ki prihajajo v Ljubljano, da pot načrtujejo ali z manj avtomobili, se pravi, da gre več ljudi v isti avto, ali pa se izogibajo temu delu," je dejal.
Dve leti bo ta del mesta izjemno obremenjen. "Ne zapirati križišč, ne imeti telefona v roki. Treba je biti strpen in solidaren," je pozval in ocenil, da bi bile prometne razmere na tem območju lahko ves dan takšne, kot so danes v času prometne konice med 15. in 17. uro. "Projekt je prepotreben," je dejal.
Prestolnica bo dobila nov sodoben potniški center, ki bo prinesel prenovljeno železniško postajo in povsem novo avtobusno postajo, ta bo zrasla na Vilharjevi cesti.
Kot poudarjajo na občini, gre za zahteven in večplasten projekt, ki bo v naslednjih letih potekal v več fazah in na več lokacijah. Pripravljalna dela potekajo že nekaj mesecev, v začetku leta 2024 pa se začenjajo še obsežnejša dela na območju, ki bodo vplivala na potek prometa v okolici.
KOMENTARJI (386)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.