Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je danes po nujnem postopku soglasno sprejel predlog spremembe zakona o minimalni plači, po katerem se bo minimalna plača s 1. marcem letos zvišala za 28 evrov na 566,53 evra bruto. Predlog sta že sprejela tudi vlada in ekonomsko-socialni svet.
Člane odbora je zanimalo predvsem, kaj to pomeni za dohodninsko napoved. Tako je poslanec Lipe Sašo Peče izrazil bojazen, da bi ob koncu leta pri dohodninski napovedi večino tega kar je bilo dano, morali vrniti državi.
Kot je povedala državna sekretarka na ministrstvu za delo Romana Tomc, bi po hipotetičnem izračunu ministrstva za finance zaposleni, ki prejema minimalno plačo, ob upoštevanju splošne davčne olajšave, olajšave za enega otroka, po marčevskem dvigu plače za 28 evrov in avgustovskem usklajevanju ter ob upoštevanju regresa ob koncu leta ob dohodninski napovedi dobil od države vrnjenih 100,23 evra.
Poslanec NSi Jožef Horvat je predlog za izredni dvig minimalne plače pozdravil, vendar opozoril, da bo dvig pomenil dodatni strošek za podjetja, s tem pa lahko "nekatera podjetja tudi potopimo." V dvigu pa vendarle vidi tudi pozitiven pritisk na boljše poslovanje podjetij.
K spremembi zakona o minimalni plači je ministrstvo pristopilo na pobudo sindikatov. Ustanovilo je delovno skupino, v kateri so predstavniki ministrstva, delodajalcev in sindikatov, delovna skupina pa je soglasje o dvigu za 28 evrov dosegla 5. marca.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.