"Odredba se je glasila na to, da naj bi koprski župan Boris Popovič zlorabil svoj položaj v zvezi z menjavami in prodajami zemljišč, ki se nanaša na leto 2006, 2007. Dejstvo pa je, da je računsko sodišče v tej zadevi leta 2008 opravilo pregled poslovanja in ugotovilo, da je občina poslovala zakonito, zato je tudi izdalo pozitivno mnenje s pridržkom,“ je včerajšnjo skoraj deseturno hišno preiskavo občine Koper v oddaji 24UR ZVEČER komentiral odvetnik Franci Matoz.
"Zadeva se je začela na podlagi prijave Komisije za preprečevanje korupcije, a poudaril bi, da se ne morem izogniti občutku, da gre za merila, ki niso enaka v vseh primerih. Dejstvo je, da ko bodo opravili hišne preiskave pri vseh tistih, ki imajo negativno mnenje računskega sodišča, kaj pa šele pri tistih, ki imajo pozitivnega, potem se bom temu občutku lahko izognil, v tem primeru pa je občina poslovala zakonito,“ je še pojasnil in dodal, da policisti niso zasegli nič takega, kar že ne bi imelo računsko sodišče pred dvema letoma. "Pričakujem, da bo v kratkem jasno, da so ti sumi neutemeljeni,“ je zaključil.
Kot je znano, so včeraj zjutraj v Mestno občino Koper (MOK) vstopili policisti in skoraj deset ur opravljali hišno preiskavo. V mali sejni dvorani občine so zaslišali najodgovornejše, na čelu s Popovičem, direktorico uprave Sabino Mozetič in celoten oddelek, pristojen za okolje in prostor. Fotokopirali naj bi na kilograme dokumentov, ki se nanašajo na štiri leta staro zgodbo o domnevno spornih menjavah koprskih zemljišč za ankaranska, pri čemer naj bi odgovorni občinsko blagajno oškodovali za več sto tisoč evrov.
Sporne menjave zemljišč
Kot so mediji poročali že pred časom, je koprska občina z Istrabenzom leta 2006 zamenjala zemljišče v Hrvatinih za pol manjše v Bertokih, pri čemer naj bi svoje parcele ovrednotila nižje od tržne cene. Šlo je za osem zazidljivih parcel velikih nekaj čez sedem tisoč kvadratnih metrov v Hrvatinih. Istrabenz pa naj bi občini doplačal 32 milijonov takratnih tolarjev. V Istrabenzu so včeraj zatrdili, da policistov pri njih ni, prav tako nimajo podatkov, da bi glede zemljišč policisti v preteklosti preiskovali pri njih.
Na podoben način naj bi MOK zamenjala tudi zemljišča v velikosti osem tisoč kvadratnih metrov v Hrvatinih za dva kletna lokala v dvorani Bonifika. Kot so poročale Finance, je sodni cenilec zemljišče v lasti MOK ocenil na 365.000 evrov ali 46 evrov za kvadratni meter, kar je bilo takrat štirikrat nižje od informativne tržne cene. Lokala pa sta bila ocenjena na okoli 910.000 evrov. Zato je občina lastniku lokalov še doplačala okoli 540 tisoč evrov. Občinski svet je sklep o zamenjavi sprejel na Popovičev predlog.
Popovič: Nisem presenečen
Po Popovičevem mnenju je šlo pri vsem tem za poskus politične diskreditacije pred lokalnimi volitvami, za katero naj bi stala stranka LDS oziroma ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Kot je povedal na tiskovni konferenci po končani preiskavi, gre po njegovem mnenju za 'eklatantno politično akcijo v predvolilne namene', ker so druga nezakonita dejanja, ki mu jih očitajo na sodišču, že dobila oz. ravno dobivajo epiloge njemu v korist. "Jasno je, da ta policija služi določenemu namenu, tako je bila tudi ustanovljena. Vsi smo opozarjali, da bo to čista politična policija in bo najprej prišla k tistim, ki niso na tako imenovani pravi strani, kar se je danes tudi zgodilo. Pričakovali smo kaj takega, a vseeno smo si mislili, da tega ne bodo storili pred volitvami. Očitno so tempirali dobro – počakali so, da se konča referendum,“ je dejal. Do oktobrskih volitev pričakuje, da se bo v koprski občini zgodilo še več podobnih akcij.
Na notranjem ministrstvu so se odzvali s sporočilom: "Izjave župana Borisa Popoviča o 'politični policiji gospe Kresalove' so predvidljive in jih osebe, ki se znajdejo v policijskih postopkih – še posebej politiki – pogosto uporabljajo kot svojo obrambo. Spet poudarjamo, da policija preiskave vodi samostojno in neodvisno, ministrica za notranje zadeve pa v operativno delo policije ne posega. Policija je že večkrat javno izpostavila, da vse tovrstne večje preiskave izvaja v sodelovanju z državnim tožilstvom in da ima za posamezna preiskovalna dejanja potrebne sodne odredbe. Tako je tudi v tem primeru."
S tožbami nad vse, ki stojijo za preiskavo
Zato Popovič napoveduje, da bo kazensko ovadil vse, ki so preiskavo naročili, omogočili, načrtovali in izvedli, njegov odvetnik Matoz pa tudi pripravlja odškodninsko tožbo proti državi in vsem vpletenim v preiskavo.
Mate: Kos bo moral neresne trditve dokazati!
Menjave zemljišč je sicer leta 2006 na podlagi prijave SNS preiskovala tudi Komisija za preprečevanje korupcije. Dokumentacijo je predala Vrhovnemu državnemu tožilstvu in računskemu sodišču, ki je ugotovilo, da je bila menjava opravljena mimo javnega razpisa oz. licitacije z menjalno pogodbo in po izredno ugodni ceni za kupca, zato je po reviziji izdalo pozitivno mnenje s pridržkom. Po ugotovitvah računskega sodišča je v dveh primerih zamenjanim zemljiščem kasneje zrasla cena, v petih primerih pa je občina večja zemljišča zamenjala za manjša. Komisija za preprečevanje korupcije je informacije nato še dopolnila, leta 2008 pa je podoben primer predala Okrožnemu državnemu tožilstvu v Kopru, so pojasnili.
Na vprašanje, zakaj je policija čakala tako dolgo, je predsednik komisije Drago Kos odgovoril, da v času prejšnje vlade takšnih primerov ni bilo dovoljeno preiskovati, sedaj pa so potrebovali nekaj časa, da so pregledali stvari, ki so se jim v tem času nabrale.
Njegovo izjavo je nekdanji prvi mož policije Jože Romšek označil za neumnost. Nekdanji notranji minister Dragutin Mate pa pravi, da mora Kos vedeti, da se na operativno delo ne da vplivati. "Tako da je to skrajno neresna trditev. Seveda bo gospod Kos moral dokazati takšne trditve, in če jih ne bo, lahko računa, da bo kdo sprožil kakšne postopke proti njemu osebno," je dejal.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.