Zaradi ebole je tudi Slovenija okrepila aktivnosti. Sekretarka zdravstvenega ministrstva Nina Pirnat je dejala, da so poostrili pripravljenost na Letališču Jožeta Pučnika in tudi v Luki Koper. Po njenih besedah so tam tudi ustrezno izobrazili osebje, pripravili ustrezne smernice in priporočila ter algoritme za ukrepanje.
Na zdravstvenem ministrstvu in Nacionalnem inštitutu za javno zdravje potekajo tedenska srečanja, javnost pa bodo sproti obveščali o dogovorjenih aktivnostih. "Nevarnost za prebivalce Slovenije za okužbo z ebolo je izjemno majhna, vendar vseeno obstaja, zato je prav, da smo v pripravljenosti," je povedala Pirnatova.
Ker se epidemija v Afriki ne umirja, bodo v prihodnje še okrepili obveščanje potnikov, ki so bili na ogroženih območjih ali kako drugače izpostavljeni tveganju za okužbo. V primeru suma na okužbo bo obravnava potekala na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, laboratorijska diagnostika pa na Inštitutu za imunologijo in mikrobiologijo Medicinske fakultete v Ljubljani.
Kmalu bo čas gripe, ki ima na začetku podobne simptome kot ebola
Izpostavil so, da se bo pri nas kmalu pojavila gripa. Ta je po prvih znakih precej podobna eboli, simptomi so na začetku podobni. Pristojni pravijo, da naj nikakor ne mislimo takoj, da gre za ebolo in "naj ne paničarimo". Alarm bi lahko zagnali le, če je bil posameznik v obdobju zadnjih 21 dni v krajih, kjer je razširjena ebola, ali v stikih z ljudmi, ki so okuženi.
Ni treba, da se oborožimo z zaščitnimi sredstvi, tudi zdravniki ne bodo sprejemali prekomernih ukrepov, če bo nekdo imel vročino, a ni bil v krajih, kjer bi se lahko okužil z ebolo.
Predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Franc Strle je dejal, da znamo v razvitem svetu, ker imamo to možnost, dobro preprečiti širjenje. Pravi, da je po do zdaj zbranih podatkih en okuženi človek okužil od 1,7 do 2 zdravi osebi. "Če bi uspeli statistiko spraviti na enega novega okuženega, bi epidemijo ustavili," je povedal.
Kakšen bi bil postopek?
Predstojnica Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Alenka Kraigher je dejala, da če na letalu obstaja sum, da ima nekdo ebolo, in če je bil v preteklih 21 dneh na kriznih lokacijah ali v stiku z okuženim, o tem pilot obvesti kontrolni stolp. Informacije o tem se sicer zbirajo že na letališču, od koder letalo prihaja. Ko pilot javi informacijo, se na Brniku aktivira zdravstvena služba letališča. Ta obvesti ambulanto še preden letalo pristane.
Ko pristane se najprej izkrcajo potniki, bolnika pa zdravnik iz letala pospremi do reševalnega vozila. Že zdaj je znana lokacija prve ambulante, kamor ga odpeljejo, prav tako sta predvidena soba in osebje, ki ga bo obravnavalo.
Če bi oseba kljub vsemu prišla domov, bi seveda vedela, kje je bila. Ko bi poklicala zdravstveni dom, bi morala to tudi povedati. Potem bi ponjo prišla posebna ekipa. Kraigherjeva je sicer dejala, da so pripravljeni odpreti tudi posebno telefonsko linijo, a ocenjujejo, da trenutno to še ni potrebno.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.