Okrajno sodišče v Ljubljani je v zadevi Patria danes zaslišalo pričo tožilstva, izvedenca obrambne stroke Erika Kopača, ki pa po zaslišanju ni dajal izjav. Po besedah odvetnika Karla Erjavca Luke Podjeda je Kopač potrdil, da škoda pri nakupu oklepnikov "vsaj zaenkrat še ni nastala", kar je sicer glavni očitek, ki ga Erjavcu očita tožilstvo.
"Mnenje Kopača temelji na predpostavki, kaj bi bilo, če bi bilo. Omenja, da bi bilo treba dokupiti nekaj dodatnih topov in da mitraljezi, ki so bili kupljeni, niso ustrezni oziroma jih ne potrebujemo, na drugi strani pa je danes potrdil, da škode ni," je povedal Podjed, ki je s pričanjem zadovoljen.
Kopač, ki je sicer danes nastopil kot glavna priča tožilstva, na njegovem poročilu pa naj bi temeljila tudi celotna obtožnica, po besedah Erjavčevega odvetnika obstoj škode utemeljuje z dokumenti, za katere se je v postopku izkazalo, da ali "niso bili sprejeti oziroma ne veljajo, ker jih matični organ ni sprejel".
"Če bi škoda nastala, bi morala biti izkazana v dokumentih ministrstva za obrambo ali dokumentih Slovenske vojske. Glede na to, da ministrica za obrambo Ljubica Jelušič in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner za takšen obstoj škode ne vesta, ne moremo govoriti o tem, da je škoda nastala," je dejal Podjed.
Nekdanji minister Karl Erjavec je bil z zaslišanjem Kopača zadovoljen, saj "je priča potrdila, da kakšne škode v tem trenutku ni mogoče ugotoviti". "Tako ocenjujem, da je bil obtožni predlog priročen v postopku mojega odstavljanja z mesta obrambnega ministra," je dejal.
Da priča ni potrdila nastanka škode, s tem pa tudi Erjavčevega nevestnega dela na mestu obrambnega ministra, kot mu to očita tožilstvo, je po skoraj šesturni obravnavi ocenil tudi zagovornik nekdanjega načelnika Generalštaba Slovenske vojske Albina Gutmana Emil Zakonjšek.
Državna tožilka Branka Zobec Hrastar se je izjavam za novinarje tudi tokrat izognila.
Obravnava se bo nadaljevala 23. februarja, ko naj bi se sodišče odločilo, ali so potrebni še kakšni dodatni dokazi, potem pa Erjavčev odvetnik pričakuje, da bo sodišče počasi sprejelo odločitev.
Tožilstvo Erjavcu in Gutmanu sicer očita, da naj bi v postopku nakupa oklepnikov povzročila vsaj za 16,8 milijona evrov škode, zlasti z naročilom 25 neopremljenih osemkolesnih oklepnikov. Poleg tega jima tožilstvo očita, da sta od sprva načrtovanih 70 patrij, opremljenih s 30-milimetrskim topom, naročila le šest takšnih patrij.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.