Slovenija

Januarja prihaja neizbežna 'energetska nevihta'

Ljubljana, 22. 10. 2022 07.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Miha Kranjc
Komentarji
419

Kdor te dni spremlja borzne cene na trgu zemeljskega plina, se verjetno sprašuje, zakaj v Bruslju zganjajo tak 'halo'. Če je bila še avgusta cena megavatne ure na plinskem vozlišču TTF vredna 350 evrov, je padla na okoli 120 evrov. Toda naj vas to ne zavede. Razmere ostajajo skrb vzbujajoče, le toplo vreme je trenutno bolj naklonjeno prebivalcem, manj pa trgovcem z zemeljskim plinom. Razmerje se lahko spremeni že s prvimi resnejšimi ohladitvami, zato so evropski voditelji skovali 'dinamičen cenovni koridor'.

Kaj natančno to pomeni za državljane Evropske unije, še ni povsem jasno, saj se bodo ukrepi določali šele v torek, toda načeloma so se sicer ne tako enotni voditelji dogovorili, da bodo omejili razpon cen za trgovanje. "Dogovor je dobra osnova za vsak nadaljnji korak, doslej namreč resnejših prebojev še niso dosegli," ocenjuje direktor Plinovodov Marjan Eberlinc, sicer eden največjih poznavalcev plinskega trga. A s tem ne moremo preprosto odpraviti nastalih težav, saj lahko odstopi od veljavnih pogodb hkrati pomenijo pravne spore. Lep primer je po njegovem Geoplin: "Geoplin ima podpisano pogodbo z Gazpromom do leta 2027. Pogodbe je treba spoštovani, sicer sledijo sankcije."

Geoplin ima pogodbo z Gazpromom do leta 2027.
Geoplin ima pogodbo z Gazpromom do leta 2027. FOTO: Bobo

 

Kljub vsemu pa trenutno razmere niso zaskrbljujoče. "Plinovodi, kot sistemski operater, ne zaznavamo nobene motnje, nič se ne dogaja. Naročene količine so na voljo, dobavitelji, čeprav imajo skrbi, za zdaj zelo dobro opravljajo svojo nalogo in upam, da bodo takšne razmere vztrajale," opisuje Eberlinc.

"Dinamični ukrep je namenjen točno temu, da se omeji divjanje cen. Take varovalke morajo obstajati. Če se ne motim, se na delniških trgih trgovanje ustavi pri 10-odstotnem nihanju, mi smo bili priča več kot 100-odstotnem povišanju v enem dnevu," dodaja član uprave Gen-i dr. Dejan Paravan.

Toda ukrep po načelu dinamičnega oblikovanja cen, ki bo omejil rast verjetno na največ 5 ali 10 odstotkov, ne bo dolgo obveljal. Ukrep je prehoden oziroma bo trajal, dokler ne oblikujejo novega indeksa, ki bo pomenil odmik od nizozemskega trgovalnega vozlišča TTF, saj ta temelji na plinu, ki se pretaka po plinovodih, torej energentu iz Rusije, na trge EU pa prihaja čedalje več utekočinjenega plina.

Bo Alžirija novi partner?

Bi lahko Alžirija nadomestila Rusijo kot glavni plinski dobavitelj? Najbrž bi pogodbo takoj podpisala večina glavnih igralcev v energetski panogi, nenazadnje smo v Sloveniji pred letom 2012 uvažali do 40 odstotkov alžirskega plina, ki je kot energent nenadomestljiv v industriji, ki porabi kar 70 odstotkov vsega plina na leto. Toda ni tako preprosto, kot se sliši, meni Eberlinc: "Treba je podpisati celo verigo pogodb, od dobavne na alžirski strani, transportno pogodbo prek Tunizije, nato transportno prek Sredozemskega morja do Italije, potem italijansko pogodbo in nato še slovensko pogodbo z vsemi zavarovanji, načini plačila in drugimi pogoji."

Na električnem trgu zatišje pred nevihto

Podobno kot na plinskem trgu tudi na trgu električne energije cene padajo. Paravan je na energetski konferenci SAFE, ki jo je organizirala Ekonomska fakulteta v Ljubljani, napovedal, da se cenovni sunki z veleprodajnega trga še niso prenesli na maloprodajni trg. "Nevihta na maloprodajnem trgu, predvsem za podjetja, šele prihaja. Ta pride prvega januarja, ko se iztečejo dolgoročne, letne pogodbe, nove pa še niso sklenjene. To bo neizbežno."

Poslovanje Gen-i zaradi volatilnosti trga dobro
Poslovanje Gen-i zaradi volatilnosti trga dobro FOTO: Bobo

Cenovna nihanja oziroma volatilnost na veleprodajnem trgu pa je po njegovem dobra za trgovce. "Gen-i v teh okoliščinah zelo dobro posluje, še več, mi na podlagi dobrega rezultata, ki ga imamo pri trgovanju, kompenziramo manko, ki ga imamo zaradi sprejemanja novih odjemalcev."

Kako bodo delovali posamezni sektorji po izklopu iz omrežja

V Agenciji za energijo so posodobili Akt za izredne razmere. To pomeni, da je na novo določenih 15 skupin odjemalcev, razporejenih po njihovih stopnjah porabe energije in energentov, ki bi jih lahko izklapljali iz omrežja. "To pomeni, da smo jih uvrstili v skupine, ki lahko naprej delujejo tudi po menjavi energentov, denimo z zemeljskega plina na drug energent," je pojasnila direktorica mag. Duška Godina. 

Ob primeru pomanjkanja bodo zapirali ventile posameznim skupinam
Ob primeru pomanjkanja bodo zapirali ventile posameznim skupinam FOTO: Shutterstock

 

To sicer ne pomeni dolgotrajnega odklopa, zagotavlja:"To le pomeni, da bomo spremljali porabo zemeljskega plina na dnevnem nivoju, in nikakor ne pomeni, da bomo nekoga odklopili za tri mesece, ampak se bo dogajalo na dnevnem nivoju. Nihče izmed nas si ne želi, da bi se to zgodilo, ampak vsak dan bomo preverjali, kakšno je stanje v preskrbi s plinom, in glede na motnje in glede na to, koliko plina potrebujemo za zaščitene odjemalce, temu primerno sprejemali ukrepe." Kakršnokoli ugibanje o tem, kdo bo izklopljen in kdo ne bo, bi na trg lahko vneslo nepotreben preplah. 

Uganka preživetja v letu 2023

Če je vsaj za to zimo veliko ohlapnih koncev navidez stabilno povezanih, kot denimo polna skladišča plina, cenovne omejitve pri trgovanju z električno energijo in drugi administrativni ukrepi, pa veliko večja negotovost visi nad prihodnjim letom. Vse bo odvisno od geopolitike in razmer v Ukrajini, meni Godina. "Ne samo v Sloveniji, celotna EU je močno odvisna od ruskih energentov. Res pa je, da smo to zimo dovolj preskrbljeni, da po mnenju vseh nas, ki delujemo na trgu, ne bo pretiranih motenj s plinom ali elektriko oziroma da lahko zimo preživimo brez motenj." 

Če bi prišlo še do dodatnega zaostrovanja razmer v Ukrajini, pa zagotovil o nemoteni oskrbi ne bo več. "Če se Rusija odloči, da popolnoma prekine dobavo zemeljskega plina preko dobavnih poti, ki vodijo v Evropo, bomo imeli problem, saj tudi skladišč ne bomo uspeli napolniti. Ključna je diverzifikacija dobavnih poti, vprašanje pa je ali lahko to zagotovimo v tako kratkem času."

Po njenem je ključ v sodelovanju, ki ga je doslej Evropa odločno pokazala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (419)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

livethemoment
22. 10. 2022 16.28
+1
pa sej znamo vreme spreminjat...pa naredmo poletje. Govorim na pamet
simeoni
22. 10. 2022 16.26
+2
Samo smejim se vam vsem skupaj, tako ste pametni v razpravah in komentarjih,kregate se brez veze in za prazen nič. Vsi ste preveč pametni, sploh pa če berete te brezvezne novice, ki so samo še trač. Kar nadaljujte !
marre
22. 10. 2022 16.19
+0
Vsem Putinofilom predlagam, da ko bo zunaj najbolj mrzlo, zaprejo radiatorje in s tem ugodijo Putinovi zelji, po tem da bo vsaj nekatere evropejce zeblo..
la-cucaracha
22. 10. 2022 19.31
+2
To boš to naredil ker pri meno bo toplp pa če neonacistični SDS ovci še tako zahtevate da MORAMO nekateri živeti v mrazu na vašo oberkomando
komarec
22. 10. 2022 16.17
+8
Res je vojni zločin, da je Rusija napadla Ukrajino, a tudi Ukrajina je izvajala zločine nad rusko manjšino od leta 2014 dalje, da ni v EU ruskega plina in nafte je pa tudi neke vrste zločin.
marre
22. 10. 2022 16.21
-2
Aha Ukrajinci so granatiral seperatiste, ti so pa krizem rok sedeli in cakali, da jim granate padejo na glavo.. In tudi tisti potniski avion je eksplodiral sam od sebe, direkt nad seperatisticnim ozemljem.. A to hoces povedat?
la-cucaracha
22. 10. 2022 16.11
+4
Prej je bila cena za mega wat 30 evrov.. evo vam sankcije
Bananistanec
22. 10. 2022 16.07
+5
Pogodba Geoplina je trenutno vredna ... nič
ZIPPO
22. 10. 2022 16.03
+4
Nakuhali so godljo, zdaj pa iščejo kvazi rešitve. Medtem pa se določeni bogatijo. Ne vem koga lahko preslepijo, verjetno velik del populacije, ki itak nič ne prebere, nič ne razume, nepismenost, brezveze 🐑🐑🐑
la-cucaracha
22. 10. 2022 15.57
+5
Samo odgovor Geoplinu : Janša je sprejel sankcije proti Rusiji vi ste jih potrdili in sedaj krivite Rusijo da vam ne dobavlja plina ??? Drjte se malo zresnit in naredit kakšno vsaj ekonomsko šolo da ne boste brcali v meglo kakršno imate SDS ovi v glavi.
osancta simplicitas
22. 10. 2022 15.46
+9
So rekli v Davosu, s pct-ji smo jih pršraufali, zdej z ukrajinsko vojno jih bomo pa še malo bolj!
Harpuna
22. 10. 2022 15.42
+5
To je ta nova politika tako v EU,kot pri nas,danes znižaš cene za malenkost,da ti ljudje ploskajo,jutri pa enormno podražiš,ovce pa tiho.
anabanana
22. 10. 2022 15.30
+6
Kako pa veste 24ur❓❓❓
jakec1575
22. 10. 2022 15.17
+6
Najvec nevihte jev msm medijih. Ki lepo pomagajo korporacijam zasluziti ekstra profite. Ko bi jih obdavcili pa govorite, da pozivamo h komunizmu.
jakec1575
22. 10. 2022 15.16
+9
Trenutno se že kupuje decembrski plin. decembra pa se bo februarski. samo povem. Panika ne koristi nikomur.
jakec1575
22. 10. 2022 15.15
+10
hvala novinarji, ker dvigujete cene. res. pohvaljeni. inflacija in trzni mehanizmi so odvisnki od panike in informacij ne od realnih zalog. hvala, ker silite ljudi v siromašnost. Vključitev možganov, uredniška politika vam je španska vas. Vse za dvig temperature in klike. Morda pa moramo začeti vam izstavljati račune.
pomlad 2020
22. 10. 2022 15.14
+9
Po energetski in inflacijski nevihti pa bo, vsaj predvidevam, prišla ljudska nevihta, ki bo prevetrila in uničila tisto, kar ji povzroča škodo.
osancta simplicitas
22. 10. 2022 15.13
+3
Pa marre, kva ti misliš, da se bo tisti ki ga klofutaš ustavil! pa ni Putin Jezus K
Mammon Abaddon
22. 10. 2022 15.15
-2
Putin ni nobeno božnasvo gre le za moskovskega škrata.
Boris Sternad 1
22. 10. 2022 15.09
+0
Novinarji pa znate paniko zganjat. Janša je imel prav, res ne smete vsega pisat na pamet in povzročat paniko....
Mammon Abaddon
22. 10. 2022 15.07
+4
Kaj mi bo toplo.
marre
22. 10. 2022 15.06
-5
Dokler je Putinova soldateska v Ukrajini, dokler zaradi lastne nesposobnosti in nemoci, napada skoraj izkljucno civilno infrastrukturo in naselja, kar je vojni zlocin, ki ne zastara, ne bo iz Rusije ne plina ne nafte, ne bilolatere druge surovine.. Kdor ni sposobeb sam priti do tega zakljucka, skoda da sploh kej pise.
Ni corone
22. 10. 2022 14.43
+12
sami so si krivi politiki nesposobni Rusije ne boš unicil
osancta simplicitas
22. 10. 2022 14.54
+12
ni je še nihče!počakte na zimo! jokali boste tako kot Napoleon in Dolfi, hkrati!
marre
22. 10. 2022 15.01
-9
Hahaha seveda.. Mogoce boste putinofili v solzah, ko bo nesrecno padel po stopnicah, ali cez okno.. Vsi ostali bomo prebili zimo brez vecjih posebnosti..
osancta simplicitas
22. 10. 2022 15.05
+4
pot pod noge pa v Kijev,mare, dokler ni prepozno!
osancta simplicitas
22. 10. 2022 15.58
+1
in še tisti novičok, ki sta ga tista 2 rusa preživela. zahodna propaganda na kubik!