Slovenija

Kljub sanaciji bi Železnike lahko spet razdejalo

Železniki, 18. 09. 2012 08.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pet let po vodni ujmi so Železniki lepo obnovljeni, a če bi se ponovilo deževje iz 18. septembra 2007, bi Železnike lahko spet poplavilo. Še vedno namreč ni bilo storjenega dovolj za poplavno varnost, opozarjajo lokalni prebivalci.

Železniki so bili v preteklih desetletjih večkrat žrtev poplav in že pred letom 2007 je država dala prve obljube o izboljšanju poplavne varnosti krajev ob Selški Sori. Vendar je uresničitev teh obljub prehitel poplavni val, ki je pred natanko petimi leti razdejal Železnike.

18. septembra 2007 je širše območje Slovenije zajelo hudo neurje. Najhuje je bilo v Železnikih, ki so bili povsem razdejani.
18. septembra 2007 je širše območje Slovenije zajelo hudo neurje. Najhuje je bilo v Železnikih, ki so bili povsem razdejani. FOTO: Dare Čekeliš
V zadnjih petih letih so država, občina in posamezniki veliko denarja vložili v prenovo objektov. Številne hiše imajo nove fasade, lani je bil obnovljen trg pred Plavžem, letos pa je v prenovi še trg pred cerkvijo svetega Antona. "Res bi bila škoda, da bi se voda spet razlila skozi Železnike in uničila ves trud," je izpostavil župan Anton Luznar.

Pred petimi leti so poplavne vode povsem razdejale Železnike

Dermotov jez še vedno najšibkejša točka

Ujma je v Sloveniji po uradnih ocenah povzročila za 223 milijonov evrov škode, od tega glavnino v občini Železniki, kjer je bilo poškodovanih ali uničenih 350 hiš, zdravstveni dom, cerkev, pokopališče in ostali objekti.
V Železnikih si zato prizadevajo, da bi vlada čim prej sprejela državni prostorski načrt za ureditev vodne infrastrukture za zagotavljanje poplavne varnosti Železnikov in ga začela uresničevati. Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje računajo, da bo načrt sprejet do februarja prihodnje leto in da se bo takoj začela priprava na premik Dermotovega jezu, ki je največja šibka točka. Državni prostorski načrt naj bi bil uresničen do leta 2018.

Večina občanov Železnikov je s predlaganimi ukrepi iz državnega prostorskega načrta zadovoljna. Pritožbe so le s strani krajanov, katerih hiše bodo v skladu z načrtom blizu nove obvozne cestne, in s strani vaščanov Zalega Loga, ki nasprotujejo gradnji velikega vodnega zadrževalnika Pod Sušo. Založani so v času javne razgrnitve osnutka državnega prostorskega načrta v začetku leta na ministrstvo naslovili peticijo, v kateri izpostavljajo pomisleke o varnosti vasi in o razvrednotenju zemljišč.

Založani imajo dovolj ignorantskega odnosa

V Železnikih pozivajo k čiščenju zaplavnih pregrad in upajo na čimprejšnjo izvedbo ukrepov iz državnega prostorskega načrta.
V Železnikih pozivajo k čiščenju zaplavnih pregrad in upajo na čimprejšnjo izvedbo ukrepov iz državnega prostorskega načrta. FOTO: Dare Čekeliš

"Uradnega odziva na to peticijo ni bilo, od države in občine smo doživeli le ignorantski odnos," je pojasnil tajnik vaškega odbora Zali Log Janez Habjan. Kot je spomnil, so tedaj ponudili alternativno rešitev gradnji zadrževalnika, saj bi vodo umirili in očistili naplavin manjši zadrževalniki proda gorvodno na porečju Sore in Davščice ter drugih pritokov. Vendar pripomb Založanov na vladi skorajda niso upoštevali. Če bo potrebno, bodo zato gradnjo zadrževalnika, ki je sicer predvidena šele čez pet let, fizično preprečili.

Celotna investicijska vrednost načrtovanih ureditev vodne infrastrukture je 21 milijonov evrov, od tega je investicijska vrednost ureditev na Sori devet milijonov, vrednost zadrževalnika pa je ocenjena na 11 milijonov evrov. Skupaj z izgradnjo obvoznice, ki jo prav tako predvideva državni prostorski načrt, pa naj bi stroški znašali okrog 30 milijonov evrov.

Problem še vedno v (ne)čiščenju zaplavnih pregrad

18. septembra 2007 je širše območje Slovenije zajelo hudo neurje, ki je pustilo katastrofalne posledice. Umrlo je šest ljudi, prizadetih je bilo 40 slovenskih občin. Skoraj povsem je bilo razdejano območje občine Železniki, pa tudi območja okoliških občin Porezna. Škoda je bila ocenjena na 223 milijonov evrov; samo na objektih vodne infrastrukture jo je bilo za 92 milijonov.

Pomisleke krajanov še dodatno krepijo neočiščeni zadrževalniki proda, ki so bili zgrajeni v minulih letih. V okolici vasi Zali Log je deset zaplavnih pregrad in od teh jih je sedem povsem polnih, je opozoril Habjan. "Zaupanje ljudi v obljube države je zato nizko in država se bo morala dokazati z dejanji," je dodal predsednik vaškega odbora Zali Log Vilko Kavčič.

Župan državo poziva, naj pregrade redno čisti in vzdržuje. Hkrati naj čim prej pristopi k realizaciji državnega prostorskega načrta. "Država je v preteklih letih storila marsikaj, vendar je to premalo," je opozoril Luznar in spomnil, da je v sanacijo Selške Sore in pritokov država vložila že 2,4 milijona evrov. Vendar bo vse zaman, če ne bo z rednim čiščenjem in s celovitimi protipoplavnimi ukrepi preprečila prihodnjih poplav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User875252
18. 09. 2012 14.05
-2
kljub bla bi se lahko bla ki se zgodi enkrat na 200 let zgodil že letos pa kaj še, zanimive stvari se nikoli ne dogajajo tako pogosto če je ena dobra filmska scena na tri leta so novinarji lahko že srečni, ves čas medtem pa pač nakladanje o dolgočasni politiki kako komunisti v opoziciji delajo škodo državi
User744676
18. 09. 2012 10.28
+10
Bomo lahko z brezpilotnimi letali pol gledal kako je vse odplavlo. Za tisto očitno je denar...