Poslanci strank KUL so na pobudo Levice vložili pobudo za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu, s katerim nameravajo vladajoče stranke novomeško fakulteto za industrijski inženiring (FINI) iz zasebne preoblikovati v javno fakulteto, so nam potrdili v Levici. Zato poslanke in poslanci na današnjem nadaljevanju izredne seje o odloku ne bodo glasovali, saj je odločanje preloženo, dokler se poslanci ne bodo izrekli o predlogu za referendum. Prav lahko se zgodi, da odločanja o predlogu za posvetovalni referendum ne bo pred državnozborskimi volitvami.
"Vladajoča koalicija želi tik pred iztekom mandata po skrajšanem postopku, mimo ustaljenih pravil ter ob odsotnosti javne razprave in dialoga uvesti korenite spremembe na področju socialne politike in socialnega dela ter javno šolstvo podrediti parcialnim interesom ene stranke. Gre za predloge škodljivih sprememb socialne zakonodaje in za podelitev javnih sredstev zasebni fakulteti, katere kadri so naklonjeni tej vladi," so zapisali v Levici. V stranki so zato pripravili pobude za razpis posvetovalnih referendumov o teh predlogih, s katerimi želijo preprečiti, da bi ta vlada tik pred koncem mandata uvedla škodljive spremembe na področju sociale ter nadaljevala z razgradnjo javnega izobraževalnega sistema.
Vložili so pobude za razpis posvetovalnega referenduma o noveli Zakona o socialno varstvenih prejemkih, noveli Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih ter o Odloku o preoblikovanju samostojnega visokošolskega zavoda Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto. Podpisale so jih tudi ostale stranke demokratične opozicije.
"Pri preoblikovanju Fakultete za industrijski inženiring Novo mesto iz zasebnega zavoda v javno izobraževalno ustanovo gre za političen manever, s katerim bo privatna ustanova, katere vodstvo in ustanovitelji so blizu vladnim strankam, postala del javnega izobraževalnega sistema, z namenom izčrpavanja javnih sredstev ter zagotavljanja nadaljnjega dostopa do vzvodov moči. Pri tem se poraja vprašanje, komu točno je ta fakulteta namenjena, obstaja pa tudi utemeljen sum korupcije," opozarjajo v Levici in dodajajo: "Predlagateljici preoblikovanja SDS in NSi vključitev fakultete v javni izobraževalni sistem predlagata brez vsakega dialoga s širšim krogom deležnikov na področju izobraževanja in znanosti, matično delovno telo pa ga je potrdilo s koalicijskim glasovalnim strojem. Osrednji slovenski raziskovalni inštituti, univerze in sindikati niso bili del odločevalskega postopka kljub več opozorilom, da ne gre za strokovno odločitev in da obstajajo tehtni pomisleki o tem, da to preoblikovanje ni v javnem interesu. S sprejetjem odloka se bo v slovenskem javnem izobraževalnem sistemu pojavila še ena institucija, katere namen in poslanstvo ni kakovost, raznovrstnost in dostopnost dosežene izobrazbe, temveč služenje parcialnim interesom zasebnih akterjev in političnih institucij, ki želijo obstoječe javno šolstvo izčrpati in nadomestiti z lastnimi ustanovami."
Aljaž Kovačič, LMŠ, je opozoril pred samim načinom sprejemanja tega zakona. Kot je izpostavil, bi moralo biti ministrstvo predlagatelj tako resne teme, ne pa poslanci. Prav tako ga je zmotilo, ker o tem predlogu ni bilo strokovnih posvetovanj niti javne razprave. "Zaradi načina sprejemanja, ki je več kot neresen, bomo v LMŠ glasovali proti temu zakonu."
Željko Cigler, SD, je predlog opozicije o ustanovitvi novega javnega zavoda označil za "lobistično darilo podpornikom in prijateljem aktualne vlade". Kot je opozoril, gre za parcialni in lobistični predlog podržavljanja zasebnega visokošolskega zavoda, v ozadju pa se skrivajo prizadevanja aktualne oblasti.
Opozicija obstruirala sejo
Zjutraj so na seji odbora za izobraževanje glasovali o dopolnilu odbora glede spremembe v naslovu odloka, na kar je na prejšnji seji opozorila zakonodajnopravna služba DZ. Tako so z osmimi glasovi za in enim proti izglasovali, da se v naslovu odloka preoblikovanje spremeni v ustanovitev samostojnega visokošolskega zavoda Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto.
Zakonodajnopravna služba je namreč opozorila, da predstavlja vsebina predloga odloka poseben način preoblikovanja zasebnega zavoda v javni. Zakon o visokem šolstvu ne določa te možnosti, prav tako v predlogu ne gre za preoblikovanje, ampak za ustanovitev javnega zavoda, kar bi moral odražati naslov. Zato je predlagala spremembo v naslovu odloka.
Pri glasovanju o dopolnilih se je v ponedeljek zapletlo, sejo so ob napovedani obstrukciji SD, Levice in LMŠ prekinili.
Na meji sklepčnosti
Tudi danes je bila seja na meji sklepčnosti. Ob glasovanju o vseh členih skupaj je manjkal en glas, zato je predsednica odbora in poslanka NSi Iva Dimic ponovila glasovanje. Po prihodu Gregorja Periča iz stranke Konkretno so odlok sprejeli z devetimi glasovi za in nobenim proti.
Predlog odloka o preoblikovanju samostojnega visokošolskega zavoda Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto je v DZ vložila SDS s prvopodpisanim Danijelom Krivcem z željo, da bi v Novem mestu dobili močno univerzitetno središče po načelu decentralizacije.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.