Pogovori brez razlage lahko pri otrocih vzbujajo negotovost, zmedo, strah
Starši morate otrokom povedati točne informacije o virusu in se z njimi pogovarjati na način, primeren njihovi starosti. Stiske, strahovi so posledica negotovosti in nezadostnih ali napačnih informacij, posebej pri tistih, ki so po naravi bolj plašni, negotovi ali zaskrbljeni, lahko sprožijo ali povečajo tesnobo in strahove, povezane z zdravjem in varnostjo zase, za starše, brate in sestre, stare starše, sta prepričani klinični psihologinji doc. dr. Jana Kodrič in Valentina Stefanova Kralj, “ne pa pogovorov, v katerih prisluhnemo njihovim vprašajem, se odzovemo na njihove stiske, jim damo prave informacije in jih opremimo z načini, kako se spoprijeti s trenutno situacijo – kako jim bomo pomagali in kaj lahko naredijo sami.”
Ne bojte se pogovorov z otroki o virusu, tako ali tako že nekaj vedo
Spodbudite otroke, da vam povejo, kaj o virusu in trenutni situaciji že vedo, kaj so slišali in kaj jih zanima. “Pogovarjate se z njimi, poučite jih o dokazanih dejstvih, popravljajte napačne informacije in govorice s pravimi”.
Pogovore prilagodite starosti in védenju otrok. Ne razlagajte preobširno. “Povejte jim, da gre za nov virus, ki ga še ne poznamo dobro, zato je pomembno, da se vsi držimo priporočil in navodil strokovnjakov, ki sprejemajo ukrepe, da zagotavljajo varnost in zdravje vseh ljudi.”
Dovolite otrokom, da vas sprašujejo in odgovarjajte na njihova vprašanja. Prisluhnite njihovim skrbem in strahovom. “Če svojih strahov in tesnobe otroci ne izrazijo z besedami, opazujte njihovo vedenje in bodite pozorni na morebitne nebesedne znake stiske, npr. razdražljivost, iskanje vaše bližine, sprememba prehranjevalnih ali spalnih navad. Zagotovite jim, da ste z njimi in da skrbite za njihovo varnost,” opozarjata klinični psihologinji Kodričeva in Stefanova Kralj.
Pozornost preusmerite na vsakodnevne aktivnosti, ki bodo otroke razbremenile
Da bi čim bolj zajeli in preprečili širjenje okužb, so zaprti vrtci, šole, veliko staršev dela od doma. Ob tem je pomembno opozorilo, da se otroci ne družijo z vrstniki, prijatelji, sošolci, odsvetovani so vsi stiki z drugimi osebami, tudi starimi starši.
Zdravniki so pripravljeni, da bodo pomagali tistim, ki bodo njihovo pomoč potrebovali, poudarjata klinični psihologinji, raziskovalci poskušajo čim hitreje spoznati virus in ugotoviti, kako se preprečuje njegovo širjenje, kako se pred njim zavarujemo.
Otroke naučite rednega in natančnega umivanja rok, kašljanja v robec ali rokav
“Otroke naučite pravilnega in rednega umivanja rok, kašljanja v robček ali v rokav, zdravega prehranjevanja in zadostne količine spanja. “Z upoštevanjem priporočil in navodil strokovnjakov bodite otrokom zgled.”
Tudi v času, ko so otroci zaradi zaprtja vrtcev in šol doma, vzdržujte vsakdanje rutine in poskrbite za zdravo prehrano in dovolj spanja. Ta čas je lahko tudi priložnost za skupno druženje, aktivnosti in igre, za katere je med šolskim letom manj časa.
In sklepno opozorilo kliničnih psihologinj Kodričeve in Stefanove Kralj: “Naj se življenje in pogovori z otrokom ne osredotočajo le na virus. Pomembno je, da pozornost preusmerjate na vsakodnevne aktivnosti in prijetne dejavnosti, ki bodo otroke razbremenile.”
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.