Slovenija

Klinični center dobil strokovno direktorico

Ljubljana, 16. 04. 2009 17.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kljub težkim razmeram želimo biti ugledna bolnišnica, je dejala nova strokovna direktorica UKC Ljubljana Brigita Drnovšek - Olup. O kolegih, ki delajo tudi v zasebni praksi, pravi da "ni problem v s. p.-jih, ampak v pomanjkanju zdravnikov".

Brigita Drnovšek-Olup
Brigita Drnovšek-Olup FOTO: Kanal A
Danes povsod v svetu ciljajo na kakovost, v središču pozornosti je varnost bolnika. Tu bomo morali vsi stopiti skupaj, tako ministrstvo kot velike ustanove. Slovenija to potrebuje, moramo imeti eno dobro inštitucijo, kjer se bo bolnik počutil varnega. Brigita Drnovšek - Olup

Svet Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je za novo strokovno direktorico zavoda izbral dosedanjo predstojnico očesne klinike Brigito Drnovšek - Olup. Ta je v svoji predstavitvi kot prioritete izpostavila zadovoljstvo zaposlenih, krepitev pripadnosti zavodu in izboljšanje kakovosti dela. Kandidatko je podprlo vseh 11 članov sveta.

Kljub težkim razmeram, ki so pred nami, želimo biti ugledna in dobra bolnišnica, je po imenovanju dejala Drnovšek - Olupova. Zato bo od srednjega managementa, torej od predstojnikov klinik in oddelkov, zahtevala organizacijske ukrepe. Meni, da bo njena naloga "postaviti dobre time, tem jasne naloge, kaj morajo narediti in do kdaj, to ovrednotiti in skrbeti, da se bodo enakomerno razvijale vse stroke".

"Ne smemo zaostati"

Nova strokovna direktorica UKC Ljubljana je izpostavila trenutne gospodarske razmere, ki bodo po njenem mnenju omejevale zavod pri programih. "Kljub vsemu ne smemo zaostati in moramo uvajati strokovne novosti. Ne smemo zaostati, bomo pa morali poiskati rezerve in na primer zamenjati programe, ki niso več aktualni. Tu nam bo moral tisti, ki vodi zdravstveno politiko, priti nasproti," je dodala.

"Ni problem v s. p.-jih"

Če se zajezi prehajanje med bolnišnicami, se lahko marsikatera bolnišnica zapre, meni Drnovšek - Olupova.
Če se zajezi prehajanje med bolnišnicami, se lahko marsikatera bolnišnica zapre, meni Drnovšek - Olupova. FOTO: Dare Čekeliš
Težiti moramo k temu, da bomo dobri kot celota. Ustanova je namreč tako dobra, kot je dober njen najšibkejši člen. Brigita Drnovšek - Olup

Kar se tiče številnih zdravnikov iz UKC Ljubljana, ki imajo prijavljene popoldanske obrti in tako delajo tudi v drugih zavodih, Drnovšek - Olupova pravi, da "ni problem v s.p.-jih, ampak v pomanjkanju zdravnikov. Če se zajezi to prehajanje med bolnišnicami, se lahko marsikatera bolnišnica zapre". Dela in potreb prebivalstva je namreč po njenem prepričanju veliko več kot lahko plačani program ponudi oziroma kot je zdravnikov v Sloveniji.

Treba bo najti način, s katerim bodo vsi zadovoljni, da ne bo treba zapirati bolnišnic in bo tudi zdravnik nekaj imel od tega, če se trži, je prepričana. Kot prvo bo treba bo besedah Drnovšek - Olupove "pogledati, kaj se dela dopoldne, kot sem že naredila na očesni kliniki. Tistim, ki dajo veliko UKC, lahko potem dovolimo, da delajo tudi drugje, saj se s tem približajo bolnikom". A najprej bodo morali vsi zdravniki opraviti svoje delo v UKC, poudarja Drnovšek - Olupova. "To se da jasno videti in nadzorovati. Opraviti morajo dežurno službo, ki se jo prav tako da planirati mnogo v naprej. Če bo po vsem še možnost delati pri drugem delodajalcu in če so od tega odvisne bolnišnice na periferiji, potem jaz ne vidim razloga, da bi se to prepovedovalo," je dodala. 

Za strokovnega direktorja UKC Ljubljana sta kandidirala še predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana Peter Černelč in predstojnik oddelka za raziskovalno delo in izobraževanje v Splošni bolnišnici Celje Radko Komadina, ki je bil v preteklosti tudi strokovni direktor te bolnišnice.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User303477
17. 04. 2009 15.15
medicinska strokovnost in UKC LJ ; 2 povsem nekompatibilna pojma ! _ _ _ pravilno je namreč : sicko.si
kr--en
17. 04. 2009 07.30
Problem zdravstva je v tem, da se tiče vseh. Vsi se zato tudi čutijo poklicani,da sodijo vsem kar se ga tiče . Včasih imajo prav, velikokrat pa povsem streljajo mimo. Spremembe v zdravstvu so v interesu večine zdravnikov. Vsak si želi delati v urejenih razmerah in s primerno opremo. Enaka pričakovanja imajo tudi bolniki. Zelo pogosto pa so razmere bistveno drugačne od zaželjenih. Nekaj k temu prispevajo tudi nekateri zdravniki. Tem pa ne piše na čelu v katero kategorijo spadajo. Zato: če s čim niste zadovoljni, se pisno(!) pritožite. Če bo število upravičenih pritožb dovolj veliko bo prej ali slej nekdo moral nekaj narediti. Samo blejanje po forumih svari ne bo spremenilo. Pa zdravi ostanite. Glede zapravljivke pa: od javnega zdravstva v naših razmerah pričakuje malo preveč, čeprav ima deloma prav. - pa smo spet pri tistem kar sem omenil na začetku. Kar pa je najbolj zaskrbljujoče, je dejstvo, da realno lahko pričakujemo le še slabšanje razmer za večino uporabnikov.
Tonček Balonček
16. 04. 2009 20.45
Kam je šla pa prejšnja, saj Ruglja že dolgo ni več??
Tonček Balonček
16. 04. 2009 18.19
če bi bilo pomanjkanje zdravnikov veliko, bi pač delali v UKC-ju in sploh ne bi imeli denarja za delo in ustanavljanje ter vodenje s.p.-jev, dolo po pogodbah in še kaj. Očitno je problem v plačilih. kako nek zdravnik dela v UKC-ju po 800 ur na mesec iz delovnega razmerja, poleg tega pa še v svojem d.o.o.-ju ali s.p.-ju plus še po pogodbah, zraven je pa še konzultann in ekspert, sodni izvedenec, ljubimec in znanstvenik na Medicinski fakulteti, sodeluje pri študijah farmacevtskih firm itd., kot da bi imel en astronomski dan najmanj 48 ali še več ur. Gre za popolno slovensko inovacijo, kakršne svet še ni videl, to je veliko huje kot tisti primeri, ko si ljudje obračunavajo po 500 dnevnic na leto!