"Najprej si je treba probleme priznati in nato pristopiti k rešitvam," tako pravi predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič. Na okrogli mizi kluba diplomantov ljubljanske fakultete za upravo je Klemenčič poudaril, da imamo v Sloveniji resen problem s sistemsko korupcijo.
Ta problem imamo po njegovem prepričanju zaradi zgodovinskih danosti in upravljanja z gospodarskimi družbami v lasti države in lokalnih skupnosti. Sicer smo, kot pravi, "družba, ki se odziva na ekscese, jih pa ne preprečuje".
Kot je opozoril, so ključni problem pri sistemski korupciji slovenske elite, ki še vedno vladajo, zato je po njegovem prepričanju treba hoditi na volitve, da pride do sprememb.
Klemenčič meni, da je treba v sklopu preventive vzpostaviti okolje, kjer bodo korupcijska tveganja obvladana. V Sloveniji je transparentnost nizka, predvsem na področju razpolaganja z javnim denarjem in na področju zaposlovanja. Tu je bilo, kot poudarja, storjenega izrazito premalo. Po njegovih besedah je področje upravljanja s kapitalskimi naložbami države danes nesporno med najbolj skorumpiranimi.
Težava je tudi financiranje političnih strank, pravi in poudarja, da politične volje za spremembo zakonodaje ni ne na levi ne na desni politični strani. Tudi Evropska unija kot institucija ni dovolj naredila pri omejevanju korupcije, je dejal Klemenčič. Letos bodo sicer prvič izdali protikorupcijsko poročilo Evropske komisije. Sam pa upa, da bo to pomenilo tudi pospešek za slovenske reforme na tem področju.
Vir pomanjkanja želje po spremembah protikorupcijske zakonodaje pa vidi v tem, da jo sprejemajo ljudje, ki se bojijo samoomejevanja in nadzora nad svojim premoženjem.
KOMENTARJI (279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.