V času vlade Janeza Janše je ministrstvo za notranje zadeve od državnega odvetništva zahtevalo, naj zoper organizatorje neprijavljenih shodov proti vladi vlaga tožbe za izterjavo stroškov policijskega varovanja. Po besedah Jurija Groznika je takrat z državo potekala živahna komunikacija, saj je v tej zadevi šlo za noviteto, glede katere ni sodne prakse, zato tudi odločitev sodišča ni bila predvidljiva. To je bilo "s strani državnih odvetnikov tudi jasno predstavljeno stranki, torej državi", je dejal Groznik v izjavi po srečanju v DZ.
Na ministrstvu za pravosodje po njegovih besedah že pripravljajo spremembe zakonodaje, ki bi državnemu odvetništvu dale dejansko avtonomijo. To je tudi predstavil Urški Klakočar Zupančič, ki ga je povabila na pogovor.
Groznik, ki znova kandidira na funkcijo generalnega državnega odvetnika, je prestal strokovne presoje na pravosodnem ministrstvu in na neodvisni komisiji za presojo ustreznosti kandidatov. "To zaslišanje je bilo zelo temeljito. Komisija je izdala pozitivno mnenje o vsebinskih zadevah," je dejal.
Predlog pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan za njegovo ponovno imenovanje je med ministri sprožil precej negodovanja, so včeraj poročali v oddaji 24UR. Ideji sta v petek nasprotovala najmanj ministra Luka Mesec in Marjan Šarec, nenaklonjen naj bi mu bil tudi predsednik vlade Robert Golob. Osrednji argument naj bi bile tožbe predvsem proti Jaši Jenullu, ki jih je zdajšnja vlada že umaknila, je poročal portal Necenzurirano. Tudi strankarska šefica Švarc Pipanove, predsednica SD Tanja Fajon, je ocenila, da Groznik njihove politične podpore ne zasluži, da bodo pa sledili nasvetom pravosodne ministrice. Na pravosodju pojasnjujejo, da je Groznik prestal presojo strokovne komisije še v času Janševe vlade. V primeru, da vlada kandidata na eni izmed prihodnjih sej ne bo imenovala, pa da bo imela ministrica po veljavni zakonodaji dve možnosti – ali bo med prijavljenimi opravila ponovno izbiro ali pa bo razpis ponovila. Švarc Pipanova za izjave včeraj ni bila na voljo, bo pa vlada ta predlog na mizi najverjetneje spet imela v petek.
Groznik pravi, da trenutni zaplet na vladi glede svojega imenovanja težko komentira. Klakočar Zupančičeva pa je na vprašanje, ali uživa njeno osebno podporo, odgovorila, da glede tega ne bi dajala izjav. "Groznik je prešel strokovno presojo. Mislim, da je treba upoštevati strokovne kompetence," je dodala.
Groznik se je za ponovno kandidaturo odločil zaradi v času epidemije covida-19 zamrznjenih projektov. Kot primer je navedel ustanovitev Mednarodnega združenja državnih odvetnikov in digitalizacijo poslovnih procesov. Če bo dobil naslednji mandat, namerava "vzpostaviti večjo težo državnega odvetništva po vzoru večine evropskih držav," je sklenil.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.