Predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič zatrjuje, da ne dvomi v vladno odločitev o imenovanju Samuela Žbogarja, tudi sama je sodelovanje z njim ocenila kot dobro. "To je dobra okrepitev, da se v New York pošlje najboljše ljudi, da bomo lahko čim več naredili v Varnostnem svetu," je dejala v današnji izjavi za medije v DZ-ju.
Kot je poudarila, je pred Varnostnim svetom veliko izzivov, zato kot pravilno ocenjuje, da tam sedijo "naši najboljši diplomati". Glede na obljube predsednika vlade na začetku mandata o tem, da bodo zunanjo politiko usklajevali tudi z DZ-jem, pa bi pričakovala, da bi se premier o izbiri posebnega odposlanca prišel posvetovat tudi v DZ. "Konec koncev gre za najvišje institucionalno telo pri nas, ki sprejema politike na vseh področjih," je poudarila.
Pahor meni, da odločitev ni poštena
Na slovenski diplomatski zaplet se je na sprejemu za Slovence v New Yorku, kjer se mudi zaradi povabila dveh fundacij, prvič odzval tudi nekdanji predsednik Borut Pahor.
Bil je eden ključnih politikov pri odločitvi, da Slovenija kandidira za Varnostni svet, zelo dobro pa pozna tako Boštjana Malovrha kot Žbogarja, je iz ZDA za oddajo 24UR poročala Tadeja Lampret. Malovrh je bil imenovan v času prejšnje Janševe vlade.
Pahor je dejal, da ceni oba vpletena. Samuel Žbogar je bil minister v času njegove vlade. Toda meni, da po uspešni kampanji za Varnostni svet Malovrha ne bi smeli potisniti na stran.
Odločitev ni poštena, kar se je zgodilo, se ne bi smelo zgoditi, je Pahor komentiral ustanovitev posebne misije za Varnostni svet in odvzem pristojnosti Malovrhu.
A sporočilo vlade je po njegovem širše. "Prav gotovo je politično sporočilo slabo. Tudi če si karierni diplomat, če sijajno in lojalno opravljaš svojo nalogo, strokovno, brez slehernega dvoma ... ko ti neka vlada politično ne zaupa, se odloči, da imenuje posebnega odposlanca poleg tebe, zato, ker tebe ne želi razrešiti, ker se boji škandala," je Pahor prepričan, da je vlada z nezaupnico uspešnemu kariernemu diplomatu poslala slabo politično sporočilo.
Polemike glede Žbogarjevega imenovanja
Vladna izbira o imenovanju nekdanjega zunanjega ministra Žbogarja na čelo ekipe v Varnostnem svetu ZN-a oziroma za posebnega odposlanca Slovenije vse od odločitve sproža polemike.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je odločitev vlade nedavno ocenila za nenavadno. "Za vse ostalo boste morali vprašati predsednika vlade," je dejala in na vprašanje, ali mu je sama povedala svoje mnenje, odgovorila pritrdilno. V kabinetu predsednika vlade omenjene izjave predsednice ne komentirajo.
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon pa je ta teden dejala, da je zgodba o napotitvi posebne misije oziroma odposlanca Slovenije za članstvo v Varnostnem svetu ZN-a za obdobje 2024–2025 končana. Hkrati je zagotovila, da bo imela Slovenija v New Yorku najboljše diplomate.
Veleposlanik pri ZN-u Boštjan Malovrh sicer ostaja na položaju in bo vodil delo slovenske misije v Generalni skupščini in Gospodarskem in socialnem svetu ZN-a (Ecosoc).
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.