
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je danes objavila pravnomočne ugotovitve v zvezi s postopkom, ki ga je začela na podlagi prijave iz oktobra 2023. V njej so prijavitelji podžupanu očitali sum zlorabe položaja in prekoračitve pristojnosti.
V postopku ugotavljanja domnevnih kršitev pravic zaposlenim na mestni občini, kjer so očitki leteli tudi nanj, naj bi Medved zahteval uničenje uradnega dokumenta. Novembra 2023 je KPK zato zoper njega uvedel preiskavo zaradi suma kršitve integritete.
V postopku je KPK pridobil podatke in dokumentacijo Mestne občine Maribor, upravne inšpekcije, ministrstva za javno upravo in časnika Večer, inšpektorata za delo, pregledali so medijske objave, opravili pogovor z podžupanom in pridobili pojasnila drugih oseb.
Ugotovili so, da je Medved po elektronski pošti, naslovljeni na takratnega direktorja občinske uprave Srečka Đurova, zahteval vpogled v vse postopke, na podlagi katerih je nastal dokument, v katerem Medvedu očitajo neprimerno komunikacijo oz. vedenje v delovnem okolju in na službenih dogodkih, so navedli v KPK.
"Zahteval je tudi, da se ta dokument odstrani iz spisov in uniči. S tem je ravnal v nasprotju z zakonom o lokalni samoupravi in uredbo o upravnem poslovanju. Hkrati je v odgovoru za časnik Večer zatrdil, da ni zahteval uničenja tega dokumenta," so še zapisali v KPK.
S takšnim ravnanjem je podžupan po njihovem prepričanju presegel svoje pristojnosti in zavajal javnost, zato je KPK že oktobra lani ugotovila, da je kršil integriteto, kot jo določa zakon.
Medved je zoper te ugotovitve vložil tožbo, a je Upravno sodišče v celoti pritrdilo komisiji ter v sodbi zapisalo, da je z navodili, za dajanje katerih ni imel pooblastila župana in ki so bila tudi v nasprotju s pravili o ravnanju z dokumentarnim gradivom, poskušal vplivati na občinsko upravo, so povzeli v KPK.
Podžupan namreč lahko usmerja in nadzira občinsko upravo le, če ima za to pooblastilo župana, česar pa v konkretnem primeru ni imel, je ugotovilo sodišče. Kot je dodalo, se podžupan ne more sklicevati na pomanjkljivo poznavanje pravnih predpisov, saj gre pri funkcionarjih in javnih uslužbencih pričakovati, da ravnajo vestno in skrbno ter poznajo svoje obveznosti in dolžnosti oziroma predpise s področja svojega delovanja in da v skladu z njimi tudi vselej ravnajo.
Sodišče je tudi potrdilo ugotovitve KPK, da je Medved s podajanjem neresnične izjave na zastavljeno novinarsko vprašanje zavajal javnost. "Funkcionarji oziroma javni uslužbenci s tovrstnimi izjavami v temelju rušijo zaupanje javnosti v njihovo delo in ugled institucij, v katerih opravljajo svojo funkcijo oziroma naloge, ki so jim v javnem interesu zaupane," je v sodbi povzelo sodišče.
KPK bo mariborskega župana zato pozval k razrešitvi Medveda, so napovedali v današnjem sporočilu. S tem KPK uresničuje svojo vlogo krepitve integritete javnega sektorja, saj je odgovorno ravnanje in vodenje z dobrim zgledom visokih predstavnikov oblasti nujen predpogoj za uspešno preprečevanje korupcije, so dodali.
Tokratni poziv predstavlja novo prakso, ki jo bo KPK uporabljal tudi v prihodnje, praviloma v primerih resnejših kršitev integritete, so še zapisali.
Z Mestne občine Maribor so danes za STA sporočili, da uradne dokumentacije KPK še niso prejeli. Z njo so seznanjeni zgolj v obsegu, kot je objavljena na spletni strani. Ker gre za obsežno dokumentacijo, jo bodo, ko jo tudi uradno prejmejo, preučile strokovne službe, šele nato pa bodo lahko podali več informacij, so zapisali.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.