Slovenija

Hišam, ki so povodenj preživele, zdaj grozijo še plazovi

Ljubljana, 07. 08. 2023 05.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Urška Železnik, STA, Tina Hacler, 24UR ZVEČER
Komentarji
0

Glede na nekoliko bolj prijazno vreme se četrti dan od najhujših poplav v zgodovini Slovenije razmere nekoliko izboljšujejo, a "normalnega stanja še nekaj časa ne bo", opozarjajo pristojni. Najhuje je še vedno v Zgornji Savinjski dolini, kjer je voda odnesla približno petnajst hiš, tistim, ki so obstale, zdaj grozijo še zemeljski plazovi. Tja in proti Koroški, kjer je brez pitne vode še vedno na tisoče ljudi, se vijejo humanitarni konvoji iz vse države, pomaga tudi tujina. Tudi prostovoljci, ki ponujajo pomoč, bodo v prihodnje prišli prav, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, saj gre za veliko škodo in veliko območje.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Ogromna škoda zaradi plazov
    02:49
    Iz SVETA: Ogromna škoda zaradi plazov
  • Iz 24UR ZVEČER: Sloveniji zdaj grozijo še plazovi
    03:11
    Iz 24UR ZVEČER: Sloveniji zdaj grozijo še plazovi

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

23.08

Srečko Šestan v 24UR ZVEČER o aktualnih razmerah

Eden najnevarnejših plazov je tisti na Koroški Beli nad Jesenicami, saj ogroža 2000 ljudi. V Mežici, kjer je uničenih vseh osem mostov, delovnih rok ne manjka, pomoč je ponudil tudi zasebni podjetnik, ki ima 20 bagrov. V Črni je že dva dni je Slovenska vojska, v torek tja prihaja še 200 gasilcev iz drugih regij in 20 gorskih reševalcev. Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan predvideva, da bo čiščenje kar dolgotrajno, saj gre za veliko škode in veliko območje, zato bodo tudi prostovoljci v prihodnje prišli prav. V Savinjski dolini bodo kmalu odprli dobrodošlo cestno povezavo, tam bodo pomagale tudi mednarodne enote s težko mehanizacijo, v Slovenijo so prileteli tudi zmogljivi helikopterji. Dobra novica pa je, da si lahko oddahnejo prebivalci ob Muri, saj je pretok bistveno manjši.

23.06

Plazove spremljajo s pomočjo drona in geomehanika

Plazovi se ves čas prožijo v Dravogradu. Spremljajo jih s pomočjo drona in geomehanika, ki jim sproti podaja poročilo. Težave jim povzroča tudi podrt most na cesti proti Slovenj Gradcu, ki je glavna žila do regijske bolnišnice, je za 24UR ZVEČER pojasnil župan Anton Preksavec.

22.27

Na tisoče ljudi še vedno brez pitne vode

"Vedno bolj se vidi, da je situacija res katastrofalna, zdaj ko voda počasi odteka. Pitne vode še nimamo, gre za 20.000 ljudi, ki so brez pitne vode. Delamo vse, vendar je situacija skrajno kritična, ker je vodovod odtrgalo na več mestih," je župan Prevalj Matic Tasič povedal v oddaji 24UR ZVEČER.

21.58

14. avgust bo dan solidarnosti, država bo poskrbela za nadomestne gradnje

Predsednik vlade Robert Golob, ki bo gost v oddaji 24UR ZVEČER, je napovedal nadaljnjo pomoč vsem prizadetim občinam, ki jih ni malo. Na seji vladi so že obravnavali prvi paket pomoči, v soboto je bilo nakazanih prvih 10 milijonov evrov na Rdeči Križ in Karitas, sledilo bo pa še več pomoči.

20.47

Poljaki pripeljali hrano in higienske pripomočke

Iz Rdečega križa Slovenije so sporočili, da so se danes razveselili predstavnikov Rdečega križa Poljske, ki so po 20 urah prišli z dvema nabito polnima kamionoma hrane in higienskih pripomočkov (zobne ščetke, zobna pasta, WC papir, šamponi, milo, higienski vložki, plenice ...). Pomoč je bila nemudoma posredovana območnim združenjem na Koroškem.

 

"Vedno bolj se vidi, da je situacija res katastrofalna, zdaj ko voda počasi odteka. Pitne vode še nimamo, gre za 20.000 ljudi, ki so brez pitne vode. Delamo vse, vendar je situacija skrajno kritična, ker je vodovod odtrgalo na več mestih," je župan Prevalj Matic Tasič v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da je to njihova prioriteta, da ugotovijo, kje vse je vodovod poškodovan. Prav tako še vedno skušajo rešiti dva objekta, ki sta pod plazom.

Plazovi se ves čas prožijo tudi v Dravogradu. Spremljajo jih s pomočjo drona in geomehanika, ki jim sproti podaja poročilo. Težave jim povzroča tudi podrt most na cesti proti Slovenj Gradcu, ki je glavna žila do regijske bolnišnice, je za omenjeno oddajo pojasnil župan Anton Preksavec.

Eden najnevarnejših plazov je sicer plaz na Koroški Beli nad Jesenicami, saj ogroža veliko število ljudi, okrog 2000, je v studiu oddaje povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan.  

V Mežici, kjer je uničenih vseh osem mostov, delovnih rok ne manjka. Po Šestanovih besedah je tam pomoč ponudil tudi zasebni podjetnik, ki ima 20 bagrov. Cesta, ki so jo danes uspeli vzpostaviti do Črne na Koroškem, ki jo je ujma odrezala od sveta, je primerna le za terenska vozila in pogojno za kombije. Že dva dni je tam Slovenska vojska, v torek na to območje prihaja še 200 gasilcev iz drugih regij in 20 gorskih reševalcev.

Šestan predvideva, da bo čiščenje kar dolgotrajno, saj gre za veliko škode in veliko območje, zato bodo tudi prostovoljci v prihodnje prišli prav.  

 V Savinjski dolini bodo kmalu odprli dobrodošlo cestno povezavo, tam bodo pomagale tudi mednarodne enote s težko mehanizacijo, v Slovenijo so prileteli tudi zmogljivi helikopterji.

Dobra novica pa je, da si lahko oddahnejo prebivalci ob Muri, pravi Šestan, saj je pretok bistveno manjši.  

Zemeljski plaz na pobočju Osolnika
Zemeljski plaz na pobočju Osolnika FOTO: Bobo

"Normalnega stanja še nekaj časa ne bo"

V Pomurju, Podravju in ob Krki se torej razmere umirjajo, na Koroškem in v Savinjski dolini pa se ob vztrajanju poplavnih površin še vedno borijo s plazovi. Intervencijske enote ponekod še vedno izvajajo aktivnosti za zagotavljanje osnovnih pogojev za življenje, čeprav se glede na nekoliko bolj prijazno vreme razmere nekoliko izboljšujejo, je na popoldanski novinarski konferenci, namenjeni aktualnemu pregledu stanja ob vodni ujmi, dejal v d. generalnega direktorja uprave za zaščito in reševanje Leon Behin.  Kot pravi,"prehajamo v fazo zaključnih ukrepov, ki so neposredna posledica poplav", a da "normalnega stanja še nekaj časa ne bo", je dejal, ko je nanizal trenutne razmere na posameznih območjih, ki jih je vodna ujma najbolj prizadela.

"Vse, ki se že lotevajo sanacij, prosimo, da maksimalno poskrbijo za lastno varnost, kajti res ni bilo škoda,  da v trenutkih, ko imamo nekoliko boljšo situacijo, izgubimo kakršno koli življenje oziroma tvegamo poškodbe," je poudaril.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ob tem poudarjajo, da se morajo čiščenja lotiti zdrave osebe, ki morajo biti primerno zaščitene. Pri čiščenju poplavljenih notranjih prostorov, ki so bili dolgo časa zaprti, pa je treba zaradi verjetnosti razvoja plesni nositi zaščitno masko (FFP) in očala.

V Savinjski dolini, ki je eden najbolj prizadetih predelov, se zadeve spreminjajo iz ure v uro, plazovi se še vedno sprožajo, za zdaj so dostopni vsi kraji, a nekateri samo skozi Avstrijo. Na Koroškem je najhuje v občinah Črna in Mežica, nekatere poti so tam še vedno neprevozne oziroma dostopne samo za intervencijska vozila, trudijo se z vzpostavitvijo cestnih povezav za druge. Mobilni signal tam še vedno ne deluje pri vseh operaterjih.

Če je bilo sprva brez elektrike več kot 20.000 odjemalcev, je zdaj ta številka padla pod 2000 odjemalcev, je na popoldanski novinarski konferenci povedal minister za okolje Bojan Kumer. Najhujše so razmere na območju Mežiške doline, v Črni na Koroškem, Prevaljah, Zgornji Savinjski dolini, v delu Ljubljane ter na območju spodnje in zgornje Gorenjske, je naštel.

Glede preskrbe s plinom je dejal, da distribucijski in prenosni sistem deluje brezhibno, z izjemo na območju Zgornje Savinjske doline in dela Koroške. "Na območju Prevalj, Mežice in Otiškega Vrha se sistem počasi vzpostavlja, tekoče pa se odpravljajo motnje v Kotljah, Laškem in v Kamniku," je naštel.

Razmere na posameznih območjih

Na Gorenjskem so aktivnosti usmerjene predvsem k zagotavljanju dostopnosti poti in zagotavljanju večje varnosti, preverja se stanje na plazu na Koroški Beli. Trenutno je na Gorenjskem uradno zabeleženih 170 plazov, ki ogrožajo objekte in ceste, število pa bo gotovo še naraščalo.

V osrednjem delu Slovenije, vključno s kamniškim koncem, se nadaljuje intenzivna sanacija in odpravljanje posledic ujme, novih dogodkov ni.  

V Pomurju je še vedno visok vodostaj reke Mure, še vedno so zelo pazljivi, da ne bi prišlo do porušitve nasipov. Z aktivacijo ekip za prečrpavanje velikih količin vode je bilo pred nadaljnimi poplavami obranjeno naselje Hotiza.

Danes so gasilci in ostale enote sicer posredovale na 154 lokacijah, kjer so odstranjevali nevarnosti, ki jih je za seboj pustilo zadnje neurje. Največ dogodkov je bilo zabeleženih na območju Regijskih centrov za obveščanje Celje (42 dogodkov), Slovenj Gradec (28 dogodkov), Murska Sobota (21 dogodkov) in Ljubljana (20 dogodkov).

Na najbolj prizadetih območjih pomaga tudi med 400 in 500 gasilcev iz ostalih regij. 

Enote na terenu odstranjujejo naplavine, podrta drevesa, sanirajo in zavarujejo plazove, črpajo vodo iz poplavljenih območji, evakuirajo prebivalce, odstranjujejo nevarne snovi, utrjujejo protipoplavne nasipe. Za pomoč pri odpravljanju posledic je bilo aktiviranih 111 enot sistema zaščite in reševanja ter pripadniki Slovenske vojske s helikopterji in drugo tehniko, kaže poročilo centra za obveščanje.

Danes je zaživela tudi posebna spletna aplikacija Poplave 2023, prek katere lahko ponudniki prizadetim na poplavnih območjih ponudijo svojo pomoč. Aplikacija omogoča civilni zaščiti, da ponujeno pomoč usmeri na pravo lokacijo ob pravem času. Dostopna je na spletni povezavi poplave2023.urszr.si, in sicer prek računalnikov in mobilnih naprav.

Pomoč v Slovenijo prihaja tudi iz tujine. Po prošnji za pomoč v okviru mehanizma EU za civilno zaščito so takoj začele prihajati ponudbe težkih bagrov in inženirskih ekip v pomoč slovenskim kolegom pri odzivu na poplave, je prek Twitterja sporočil evropski komisar za izredne razmere Janez Lenarčič. Pomoč Nemčije in Francije je že na poti.

Na slovenskih tleh so tudi hrvaški vojaki, ki so pomagali s sanacijo protipoplavnega nasipa v Donji Bistrici. 

Kljub vojni, ki trenutno divja v Ukrajini, iz  te države v Slovenijo pošiljajo helikopter, ki bo sodeloval v iskalnih in reševalnih akcijah. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10