Glede na nekoliko bolj prijazno vreme se četrti dan od najhujših poplav v zgodovini Slovenije razmere nekoliko izboljšujejo, a "normalnega stanja še nekaj časa ne bo", opozarjajo pristojni. Najhuje je še vedno v Zgornji Savinjski dolini, kjer je voda odnesla približno petnajst hiš, tistim, ki so obstale, zdaj grozijo še zemeljski plazovi. Tja in proti Koroški, kjer je brez pitne vode še vedno na tisoče ljudi, se vijejo humanitarni konvoji iz vse države, pomaga tudi tujina. Tudi prostovoljci, ki ponujajo pomoč, bodo v prihodnje prišli prav, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, saj gre za veliko škodo in veliko območje.
OGLAS
Več videovsebin
02:49
Iz SVETA: Ogromna škoda zaradi plazov
03:11
Iz 24UR ZVEČER: Sloveniji zdaj grozijo še plazovi
SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO
23.08
Srečko Šestan v 24UR ZVEČER o aktualnih razmerah
Eden najnevarnejših plazov je tisti na Koroški Beli nad Jesenicami, saj ogroža 2000 ljudi. V Mežici, kjer je uničenih vseh osem mostov, delovnih rok ne manjka, pomoč je ponudil tudi zasebni podjetnik, ki ima 20 bagrov. V Črni je že dva dni je Slovenska vojska, v torek tja prihaja še 200 gasilcev iz drugih regij in 20 gorskih reševalcev. Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan predvideva, da bo čiščenje kar dolgotrajno, saj gre za veliko škode in veliko območje, zato bodo tudi prostovoljci v prihodnje prišli prav. V Savinjski dolini bodo kmalu odprli dobrodošlo cestno povezavo, tam bodo pomagale tudi mednarodne enote s težko mehanizacijo, v Slovenijo so prileteli tudi zmogljivi helikopterji. Dobra novica pa je, da si lahko oddahnejo prebivalci ob Muri, saj je pretok bistveno manjši.
23.06
Plazove spremljajo s pomočjo drona in geomehanika
Plazovi se ves čas prožijo v Dravogradu. Spremljajo jih s pomočjo drona in geomehanika, ki jim sproti podaja poročilo. Težave jim povzroča tudi podrt most na cesti proti Slovenj Gradcu, ki je glavna žila do regijske bolnišnice, je za 24UR ZVEČER pojasnil župan Anton Preksavec.
22.27
Na tisoče ljudi še vedno brez pitne vode
"Vedno bolj se vidi, da je situacija res katastrofalna, zdaj ko voda počasi odteka. Pitne vode še nimamo, gre za 20.000 ljudi, ki so brez pitne vode. Delamo vse, vendar je situacija skrajno kritična, ker je vodovod odtrgalo na več mestih," je župan Prevalj Matic Tasič povedal v oddaji 24UR ZVEČER.
21.58
14. avgust bo dan solidarnosti, država bo poskrbela za nadomestne gradnje
Predsednik vlade Robert Golob, ki bo gost v oddaji 24UR ZVEČER, je napovedal nadaljnjo pomoč vsem prizadetim občinam, ki jih ni malo. Na seji vladi so že obravnavali prvi paket pomoči, v soboto je bilo nakazanih prvih 10 milijonov evrov na Rdeči Križ in Karitas, sledilo bo pa še več pomoči.
Iz Rdečega križa Slovenije so sporočili, da so se danes razveselili predstavnikov Rdečega križa Poljske, ki so po 20 urah prišli z dvema nabito polnima kamionoma hrane in higienskih pripomočkov (zobne ščetke, zobna pasta, WC papir, šamponi, milo, higienski vložki, plenice ...). Pomoč je bila nemudoma posredovana območnim združenjem na Koroškem.
20.23
Šest ur se 65-letnica borila za življenje v hiši polni vode, ki je segala skorajda do stropa.
Reševali smo lahko le svoja življenja, se petkovega jutra spominjajo domačini Luč ob Savinji. Šest ur se je 65-letnica borila za življenje v hiši polni vode, ki je segala skorajda do stropa. Njen sosed se je rešil tako, da je s kamnom razbil okno, voda ga je odnesla ven, zatekel se je na sosednji balkon. "Vnukinja mi je rekla: babi, premlada sem, da bi umrla," pripoveduje Marija, ki so jo z družino reševali s policijskim helikopterjem.
20.08
Ostalo jim je to, kar imajo na sebi
V zaselku Struge v občini Luče so odrezani od sveta. Podoba vasi je povsem spremenjena, avtomobilov ni, glavne ceste v Solčavo ni, zgornji del naselja se je spremenil v otok. Tu ni kaj reševati, kaj sušiti. Ostalo jim je to, kar imajo na sebi. S solzami v očeh opisujejo trenutke groze, ko so se borili za življenja in čakali reševalce, da so jih s streh s helikopterji pripeljali na varno.
19.58
Umirjanje hidroloških razmer
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
19.49
"Lahko računate na našo solidarnost"
Ne le hrano in najnujnejše življenjske potrebščine, tujina pošilja tudi težko mehanizacijo, montažne mostove in vojaško opremo - tako dvostransko kot tudi v okviru Evropske unije in zveze Nato. Vrstijo se izrazi podpore in sočutja Sloveniji v teh izredno težkih razmerah. Obsežno so o kataklizmi poročali tudi tuji mediji, predvsem seveda iz bližnjih držav, pa tudi iz ZDA, Avstralije in Pakistana.
19.44
V Mežiško dolino se je po treh dneh vendarle vrnila oskrba z elektriko, še vedno pa so brez pitne vode
Med najbolj prizadetimi območji v državi je tudi Koroška, predvsem Mežiška dolina, kamor se je po treh dneh vendarle vrnila oskrba z elektriko, še vedno pa so brez pitne vode. V Mežici so narasli vodotoki uničili vseh osem mostov, po vsej regiji se je v zadnjih dneh sprožilo na stotine plazov. 20 hiš je še vedno popolnoma odrezanih od sveta tudi v občini Slovenj Gradec. Črno na Koroškem s hrano in drugimi dobrinami še naprej oskrbujejo s helikopterji.
19.29
Junak v rdečem: "Ne bi se imel za heroja, mislim, da bi vsak gasilec naredil enako."
Pomagati drugemu, čeprav ne veš, v kakšni nevarnosti sta tvoja družina, tvoj dom. To so gasilci. In eden teh junakov je tudi Miha Žargi, ki je iz poplavljenega vrtca reševal otroke.
19.09
V Braslovčah brez strehe nad glavo kar 236 družin
V občini Braslovče je trenutno brez strehe nad glavo 236 družin. Nekateri se bodo morda na svoje domove vrnili v 14 dnevih, drugi v nekaj mesecih, nekaj hiš pa je trajno uničenih, nekaterim je spodjedlo temelje, jih prestavilo za več metrov, je dejal župan Tomaž Žohar.
18.58
Najprej interventna pretočnost rek, nato ukrepi za v prihodnje
Bistveno je, da se interventno omogoči pretočnost rek ter pripravi srednjeročne in dolgoročne ukrepe, da se lahko tovrstnim dogodkom v prihodnosti izognemo, je ob današnjem ogledu posledic neurij v Zgornji Savinjski dolini dejal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Med drugim bo treba razmisliti o tem, kam se umešča gradnje, je ocenil.
17.56
Poplave 2023: s posebno aplikacijo do koordinirane pomoči prizadetim
V aplikaciji Uprave RS za zaščito in reševanje bodo zbrani tisti artikli, ki jih ekipe na terenu in prizadeto prebivalstvo v tem trenutku najbolj nujno potrebujejo, seznam se bo dnevno osveževal. Lahko se boste opredelili tudi, če morda ponujate svoje storitve ali pa se prijavili kot prostovoljec.
Županja Črne na Koroškem: Potrebujemo težko mehanizacijo in pridne roke
"Zmagovalci smo v tem, da ni bilo nobene človeške žrtve," je dejala županja Črne Romane Lesjak. Črno na Koroškem, ki je bila od petka zjutraj prometno in telekomunikacijsko odrezana od sveta, je ujma z naraslima Mežo in Javorskim potokom ter zemeljskimi plazovi sicer popolnoma razdejala. Uničene je ogromno infrastrukture in premoženja, k sreči pa povodenj pa po dosedanjih podatkih tam ni terjala žrtev.
17.07
Pomoč bo nudil tudi ukrajinski helikopter
V soočanju z obsežnimi poplavami, ki so zajele skoraj dve tretjini slovenskega ozemlja, je Sloveniji ponudila pomoč tudi Ukrajina. V Slovenijo bo napotila helikopter, ki bo sodeloval v iskalnih in reševalnih akcijah.
Ob poplavah izrazito naraste tveganje za javno zdravje
Nina Pirnat (NIJZ): Za prebivalstvo je ključno, da spremljajo informacije glede (ne)ustreznosti pitne vode. Ukrep prekuhavanja je izjemno pomemben. Če je voda motna, jo je treba precediti preko papirja ali krpe. Potem naj burno vre vsaj minuto, še bolje, lče tri. Taka voda je nato uporabna 24 ur. Živila, ki so bila izpostavljena poplavni vodi, so bila onesnažena, treba jih je zavreči. Izjema so denimo pločevinke ali steklena embalaža, razen, če so bila v stiku z naftnimi derivati. Čiščenja naj se lotijo zdrave osebe, ki so ustrezno zaščitene, v dolgo časa zaprtih prostorih pa se je lahko razvila tudi plesen, zato tam uporabljajte zaščitno masko FFP2.
16.28
Najprej interventno zagotavljanje prevoznosti, nato sanacija
Ministrica Bratušek po obisku Poljanske doline: Na prvem mestu je zagotavljanje prevoznosti, nato bo na vrsti sanacija. prevoznost cest se izboljšuje, na državnih cestah ostaja 99 zapor. Najslabše so razmere na območju Koroške, Savinjske, Poljanske doline, Kamnika. Koncesionarji bodo pripravili popis razpoložljivega materiala in ekip. Avtoceste so v celoti odprte, na odseku železniške proge Litija - Sava bo kmalu stekel promet. Upoštevajte signalizacijo: če je most zaprt, ne hodite čez.
16.22
Brez elektrike ostaja 1800 odjemalcev
Minister Kumer: Že pri rešeševanju energetske krize smo ustvarili platformo krizne skupine. Brez elektrike je bilo sprva 50.000 odjemalcev, zdaj pa jih je 1800. Pripravljamo posebne ekipe, ki bodo pregledovale kritične inštalacije, da se bodo naprave varno priključile. Distribicijski sistem plinovoda deluje, tudi na najbolj prizadetih območjih se počasi vzpostavlja nazaj. Javni potniški promet je ponekod še vedno moten, prizadetih linij je zdaj manj kot 10 odstotkov. Slovenske železnice tekoče objavljajo trenutno stanje.
16.19
Kako deluje aplikacija?
Knap: Aplikacijo odprete in ob prvi prijavi vnesete potrebne podatke, zelo pomembna je številka pošte. Nato boste lahko dodali storitve, materialna sredstva, stvari boste lahko bodisi oddali bodisi posodili. Uporablja se lahko na telefonih, tablicah ali računalnikih.
16.18
Sprva so mogoče težave z aplikacijo
Pristojni naprošajo za razumevanje, če bo imela aplikacija sprva težave.
16.13
Zaživela aplikacija Aplikacija 2023, artikli se bodo dnevno spreminjali
Curk (Civilna zaščita): Potrebna je enota vstopna točka za nudenje pomoči državljanov. Imamo aplikacijo Poplave 2023. Še vedno smo v fazi intervercije, zato mora pomoč prihajati selektivno in ciljno usmerjena. V aplikaciji bodo tisti aktualni artikli, ki jih bo prizadeto prebivalstvo v tem trenutku najbolj potrebovalo. Pomoči potrebni prijavite potrebe najbližjemu občinskemu štabu, ki jih bo posredoval regijskemu štabu.
16.09
Aktualne razmere na prizadetih območjih
Na Gorenjskem se še vedno opazuje plaz nad Koroško Belo, v osrednjem delu Slovenije poteka intenzivna sanacija. S Savinjski dolini, ki je bila zelo prizadeta, so zelo intenzivni plazovi. V delih Koroške je zelo veliko gasilskih enot, med 400 in 500 gasilcev je tam. Najbolj sta prizadeti Črna in Mežica. V Pomurju je še vedno visok vodostaj Mure, zato ostaja previdnost, da se ne bi podrli nasipi na tem območju. Ekipe za prečrpavanje velikih količin vode so ubranile naselje Hotiza.
15.58
Previdno pri sanaciji
Behin: Razmere se zaradi bolj prijaznega vremena izboljšujejo. Še vedno pa smo v fazi, ko v prvi vrsti zagotavljamo varnost ljudi. Pozivam k predvidnosti pri sanaciji.
15.57
Kakšne so aktualne razmere na prizadetih območjih?
Ob 16. uri bo v novinarskem središču vlade na vrsti izjava o aktualnih razmerah na območjih, prizadetih v poplavah.
15.49
Odsek goriške železniške proge spet odprt
Goriško progo so odprli na odseku Sežana-Bohinjska Bistrica. Zaposleni na Slovenskih železnicah sanirajo tudi odsek Bohinjska Bistrica-Jesenice, ki bo odprt predvidoma v večernih urah.
15.42
Osnovna šola in vrtec precej prizadeta
V OŠ Davorina Jenka v Cerkljah na Gorenjskem, kjer je voda zalila šolske prostore, bo pouk za nižje razrede zagotovljen že 1. septembra, za ostale učence pa bo lahko potekal tudi na hibridni način. V evakuirani enoti Golobica mengeškega vrtca bo varstvo še nekaj časa ovirano, otroke pa so zasilno namestili v druge enote.
15.40
Vpoklicani tudi pomožni policisti
Za potrebe varovanja evakuiranih območij ob poplavah in opravljanja drugih nalog v zvezi s tem so bili vpoklicani tudi pomožni policisti.
15.34
Veliko bolnikov ni moglo pravočasno do dialize
Koordinacija in izmenjava kadrov pomagata zagotavljati nemoteno zdravstveno oskrbo, pomagajo tudi terenske ekipe. Zdravstvene ustanove pomagajo s premestitvami pacientov in obravnavo pacientov iz drugih regij. Pri tem je ključno izvajanje dializne dejavnosti, saj veliko pacientov zaradi razmer ni moglo priti pravočasno do storitev. Za pomoč pri zdravstveni oskrbi na Koroškem je Slovenija prosila tudi Avstrijo.
15.21
UKC umaknil zeleni alarm ob množičnih nesrečah
Iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana sporočili, da so umaknili zeleni alarm ob množičnih nesrečah, ki so ga sprožili zaradi izrednih razmer v državi po katastrofalnih poplavah. Ocenjujejo, da delovni procesi niso prekinjeni in da lahko pacientom zagotavljajo vse storitve. Tako ambulantna kot bolnišnična dejavnost potekata brez omejitev
15.13
Količine padavin in pretoki rek dosegli rekordno vrednost
Zaradi katastrofalnih poplav, ki so zajele državo, so bili v prvih dneh avgusta doseženi novi rekordni pretoki rek in količine padavin. Na posameznih vodomernih postajah so bili prejšnji rekordni pretoki rek preseženi tudi za od 30 do 40 odstotkov, rekordno količino dežja pa so namerili na številnih mestih, od Idrije do severa Štajerske.
15.08
Solčava za nove turiste zaprta, obstoječe evakuirali
Ker ne morejo zagotoviti varnosti, so na pobudo štaba civilne zaščite v solčavski občini, kjer imajo 800 turističnih postelj, izdali odredbo o zaprtju turističnih lokalov za stacionarne goste. Bodo pa zelo hvaležni, če se bodo vsi turisti vrnili k njim, ko bodo razmere to dopuščale.
15.02
Mednarodna pomoč bo nastanjena v Rečici ob Savinji
V Slovenijo prihaja mednarodna pomoč, ki se bo nastanila v Rečici ob Savinji, od tam pa se bodo ekipe po Savinjski dolini že v torek odpravile na pomoč, je povedal minister za obrambo Marjan Šarec.
14.55
Stanje se umirja tudi v Spodnjem Podravju, pomagali bodo drugim
Pretoki Drave in Dravinje padajo in narasle vode, ki so spodnje prostore okoli sto objektov, se počasi umikajo. Ker tokratne poplave v ptujski občini niso povzročile večje škode, so se odločili, da bodo pomagali drugim. Predvidoma bodo sredi tedna organizirali avtobus prostovoljcev, ki bo napoten za pomoč pri odpravljanju posledic vodne ujme, je povedala županja Nuška Gajšek.
14.53
Prizadete tudi kulturne ustanove
Najhujše poplave v zgodovini samostojne Slovenije so prizadele tudi kulturne ustanove. Med njimi je škofjeloška enota Zgodovinskega arhiva Ljubljana, kjer je poplavilo že tretjič v zadnjih dveh desetletjih. Poplave so med drugim uničile tudi prostore Špas teatra v Mengšu. Bolnica Franja tokrat ni bila dodatno poškodovana.
14.41
Pospeševanje dodelitve finančnih sredstev
Kolegij predsednice državnega zbora bo v torek odločal o predlogu, da DZ predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, s katerim bi pospešili dodelitev finančnih sredstev v ujmah prizadetim občinam, obravnava po nujnem postopku. Če bo ta sprejet, bodo poslanci o predlogu novele razpravljal in predvidoma odločal na izredni seji v sredo popoldan.
14.31
Tudi v teh žalostnih razmerah prežijo tatovi
Žal se z nezavarovanim premoženjem pojavlja tudi priložnost, da to izkoristijo tatovi. Tako so policisti na teh območjih zaznali osebe, ki so dajale sum, da bodo tam izvrševale kazniva dejanja. Zato so na prizadeta območja poslali vse razpoložljive kadre in se trudijo zavarovati premoženje ljudi, ki so že tako utrpeli škodo zaradi poplav.
14.30
Železniška povezava med Celjem in Velenjem spet vzpostavljena
Danes so odprli progo Celje-Velenje. Na njej sicer velja režim počasne vožnje, saj še ni v celoti sanirana.
13.47
Razdejanje v Lučah
13.42
Na Gorenjskem zabeležili 170 plazov
Poveljnik Civilne zaščite Gorenjske Klemen Šmid je danes dejal, da so na Gorenjskem do danes uradno zabeležili 170 plazov. Težave so na celotnem območju Gorenjske, še posebej pa na območju občin Tržič, Škofja Loka, Gorenja vas-Poljane in na Koroški Beli. Enote so na Gorenjskem po do zdaj znanih podatkih skupaj posredovale v 2246 primerih. Največ intervencij je bilo v Škofji Loki (750), Kranju (350) in Cerkljah na Gorenjskem (340).
13.34
V Kamniku še niso prišli do vseh hiš, v Komendi še vedno brez pitne vode
Kot je za STA povedal kamniški župan Matej Slapar, so bile v poplavah popolnoma uničene in poplavljene dolina Kamniške Bistrice, dolina Črne in doline Bistričice. Ekipe se počasi prebijajo do hiš na teh območjih, , so pa jih medtem s pomočjo helikopterjev oskrbeli s hrano, vodo in agregati. Medtem so v Komendi še vedno brez pitne vode. Občani lahko pitno vodo prevzamejo v Gasilskem domu Komenda, s seboj pa morajo imeti svojo embalažo.
13.17
Prizori iz Dravograda, kjer še poplavlja
13.12
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
13.06
Savinja je v Lučah 'požrla' glavno cesto
13.01
O stanju po poplavah tudi gospodarstveniki
V gospodarstvu so že opozorili, da bodo posledice poplav za gospodarstvo ogromne, nekatera podjetja pa še več tednov ne bodo mogla zagnati proizvodnje. Kot je pojasnil minister Matjaž Han, bo prvi glavni ukrep usmerjen v ohranjanje zaposlitev prek čakanja na delo, drugi, ki je pomemben za gospodarstvo, pa je zagotavljanje likvidnosti.
Dve od štirih hidroelektrarn na spodnji Savi, boštanjska in krška, ki so jih po povodnji začasno zaustavili, odprli njihove zapornice in s tem prekomerno narasli Savi omogočili prost pretok, spet delujeta. Proizvodnja elektrike v HSE v času vremenske ujme nemotena.
12.50
Odpadkov je preveč, zbirni centri bodo odprti dlje časa
Ob sanaciji se pred uničenimi in poškodovanimi objekti zbirajo tudi večje količine odpadkov, zbirni centri na nekaterih prizadetih območjih so zato že podaljšali delovni čas. Ponekod je moten tudi odvoz odpadkov.
12.20
Dobrodelni Dravograjčani hrano in pijačo v Črno pošiljajo z vojaškim helikopterjem
Prebivalci Dravograda so za Korošce zbrali večje pakete mleka, pijače, hrane in oblačila. Slovenska vojska pomoč sedaj nalaga na helikopter, ki bo pakete odpeljal do Črne. Samo družina Fratar je tja poslala 3500 litrov mleka in 50 kartonov pijače za gasilce.
12.17
Ursula von der Leyen v sredo prihaja na ogled poplavljenih območij
Pomoč in podporo Sloveniji pri soočanju z najhujšo ujmo v zgodovini države so med drugim ponudile Hrvaška, Madžarska, Avstrija, Italija, Nemčija, Črna gora, Srbija, Grčija, Kosovo, Bosna in Hercegovina, Poljska, Bolgarija, Romunija, Slovaška, Francija, Luksemburg, Portugalska, Nizozemska, Izrael, Velika Britanija, ZDA in Armenija.
11.50
Hrvaški kolegi so slovenskim vojakom pomagali pri sanaciji nasipa v Dolnji Bistrici
11.49
Prihaja tudi nemška in francoska pomoč
Francija na prošnjo za pomoč Sloveniji pošilja dva bagra z inženirskimi enotami, Nemčija pa dva montažna mostova, dva bagra in ustrezno osebje, so sporočili danes v Bruslju.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
11.35
Dars ponudil pomoč v Kamniku in Ločici ob Savinji
Na še eno ogroženo območje, v Kamnik in Ločico ob Savinji, so se danes na pomoč odpravile tudi ekipe Darsa. Civilni zaščiti so ponudili tudi svoja vozila in drugo mehanizacijo.
11.14
Štabni vodnik Miro Strmčnik opisuje razmere v okolici Črne
10.55
'Težke razmere na terenu, čeprav smo delali težko, smo to počeli z veseljem'
Svojo pomoč je v teh dneh ponudilo tudi veliko število prostovoljcev. Med njimi so bili prostovoljci humanitarnega društva Adra, ki pravijo, da je škoda neopisljiva. ''Izkusili smo težke razmere na terenu, čeprav smo delali težko, smo to počeli z veseljem in v pozitivnem vzdušju. Ljudem smo tudi pomagali, da se situacija ne glede na to, kako je težka, malo sprosti," je povedal prostovoljec Dejan.
10.50
Na poti v Črno sto vojakov, ponekod že dobili elektriko
Na poti v Črno na Koroškem, do koder so po ujmi vzpostavljene oskrbovalne pot, je danes sto vojakov Slovenske vojske, sto gasilcev in še mnogi prostovoljci, ki prihajajo na pomoč. Elektro službe so že vzpostavile napajanje z električno energijo na celotnem delu Črne, v Žerjavu in Jazbini, medtem ko v zaselkih Bistra, Koprivna in Topla še nimajo elektrike.
Včeraj zvečer se je na Prevaljah sesedel eden izmed redkih mostov, ki je še povezoval oba bregova reke Meže. Tam je novinarka oddaje 24UR Žana Vertačnik, ki pravi, da je most postal smrtno nevaren. "Most bomo zaprli in poskušali sanirati, da ga ne bo povsem odneslo," je nadaljnje ukrepe povzel poveljnik PGD Prevalje Matic Hip.
08.53
Na Koroškem vzpostavljajo prometne povezave
Na Koroškem se razmere izboljšujejo. Na prizadetih območjih na Koroškem danes organizirajo akcije odstranjevanja posledic ujme in iščejo prostovoljce za pomoč, steklo je tudi več akcij zbiranja različne materialne pomoči. Trudijo se tudi z vzpostavljanjem prometnih povezav in vodooskrbe. Delo otežujejo plazovi in razmočen teren.
08.44
Prebivalci Koroške Bele že drugo noč od doma
Območju Koroške Bele v občini Jesenice še vedno grozi plaz, zato je civilna zaščita prebivalce že drugo noč zapored pozvala, naj zapustijo domove. Ob 7. uri zjutraj so se lahko vrnili nazaj v svoje hiše in stanovanja, o morebitni ponovni evakuaciji bo operativni štab Civilne zaščite Občine Jesenice odločal danes dopoldan, so sporočili s PU Kranj.
Zaradi namočenosti tal bodo še nekaj časa grozili plazovi. Ti so se že v nedeljo sprožali v velikem obsegu, še zlasti na Koroškem in v Savinjski dolini. Geološki zavod Slovenije opozarja, naj bodo prebivalci na ogroženih območjih pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode.
08.05
Reke se počasi umirjajo
Pretoki rek se počasi umirjajo, sporočajo z Agencije za okolje. Opozorilo za poplave velja v Pomurju, Podravju in ob reki Krki.
07.44
Noč ni bila mirna
Po katastrofalnih poplavah, ki so v minulih dneh zajele Slovenijo, tudi tokratna noč še ni bila povsem mirna, gasilci so največkrat posredovali na Koroškem in v Pomurju. Skupaj so čez noč opravili 57 intervencij.
"Vedno bolj se vidi, da je situacija res katastrofalna, zdaj ko voda počasi odteka. Pitne vode še nimamo, gre za 20.000 ljudi, ki so brez pitne vode. Delamo vse, vendar je situacija skrajno kritična, ker je vodovod odtrgalo na več mestih," je župan Prevalj Matic Tasič v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da je to njihova prioriteta, da ugotovijo, kje vse je vodovod poškodovan. Prav tako še vedno skušajo rešiti dva objekta, ki sta pod plazom.
Plazovi se ves čas prožijo tudi v Dravogradu. Spremljajo jih s pomočjo drona in geomehanika, ki jim sproti podaja poročilo. Težave jim povzroča tudi podrt most na cesti proti Slovenj Gradcu, ki je glavna žila do regijske bolnišnice, je za omenjeno oddajo pojasnil župan Anton Preksavec.
Eden najnevarnejših plazov je sicer plaz na Koroški Beli nad Jesenicami, saj ogroža veliko število ljudi, okrog 2000, je v studiu oddaje povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan.
V Mežici, kjer je uničenih vseh osem mostov, delovnih rok ne manjka. Po Šestanovih besedah je tam pomoč ponudil tudi zasebni podjetnik, ki ima 20 bagrov. Cesta, ki so jo danes uspeli vzpostaviti do Črne na Koroškem, ki jo je ujma odrezala od sveta, je primerna le za terenska vozila in pogojno za kombije. Že dva dni je tam Slovenska vojska, v torek na to območje prihaja še 200 gasilcev iz drugih regij in 20 gorskih reševalcev.
Šestan predvideva, da bo čiščenje kar dolgotrajno, saj gre za veliko škode in veliko območje, zato bodo tudi prostovoljci v prihodnje prišli prav.
V Savinjski dolini bodo kmalu odprli dobrodošlo cestno povezavo, tam bodo pomagale tudi mednarodne enote s težko mehanizacijo, v Slovenijo so prileteli tudi zmogljivi helikopterji.
Dobra novica pa je, da si lahko oddahnejo prebivalci ob Muri, pravi Šestan, saj je pretok bistveno manjši.
"Normalnega stanja še nekaj časa ne bo"
V Pomurju, Podravju in ob Krki se torej razmere umirjajo, na Koroškem in v Savinjski dolini pa se ob vztrajanju poplavnih površin še vedno borijo s plazovi. Intervencijske enote ponekod še vedno izvajajo aktivnosti za zagotavljanje osnovnih pogojev za življenje, čeprav se glede na nekoliko bolj prijazno vreme razmere nekoliko izboljšujejo, je na popoldanski novinarski konferenci, namenjeni aktualnemu pregledu stanja ob vodni ujmi, dejal v d. generalnega direktorja uprave za zaščito in reševanje Leon Behin. Kot pravi,"prehajamo v fazo zaključnih ukrepov, ki so neposredna posledica poplav", a da "normalnega stanja še nekaj časa ne bo", je dejal, ko je nanizal trenutne razmere na posameznih območjih, ki jih je vodna ujma najbolj prizadela.
"Vse, ki se že lotevajo sanacij, prosimo, da maksimalno poskrbijo za lastno varnost, kajti res ni bilo škoda, da v trenutkih, ko imamo nekoliko boljšo situacijo, izgubimo kakršno koli življenje oziroma tvegamo poškodbe," je poudaril.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ob tem poudarjajo, da se morajo čiščenja lotiti zdrave osebe, ki morajo biti primerno zaščitene. Pri čiščenju poplavljenih notranjih prostorov, ki so bili dolgo časa zaprti, pa je treba zaradi verjetnosti razvoja plesni nositi zaščitno masko (FFP) in očala.
FOTO: Jana Ujčič
FOTO: Jana Ujčič
FOTO: Jana Ujčič
Dravograd je še vedno poplavljen
1/ 3
V Savinjski dolini, ki je eden najbolj prizadetih predelov, se zadeve spreminjajo iz ure v uro, plazovi se še vedno sprožajo, za zdaj so dostopni vsi kraji, a nekateri samo skozi Avstrijo. Na Koroškem je najhuje v občinah Črna in Mežica, nekatere poti so tam še vedno neprevozne oziroma dostopne samo za intervencijska vozila, trudijo se z vzpostavitvijo cestnih povezav za druge. Mobilni signal tam še vedno ne deluje pri vseh operaterjih.
Če je bilo sprva brez elektrike več kot 20.000 odjemalcev, je zdaj ta številka padla pod 2000 odjemalcev,je na popoldanski novinarski konferenci povedal minister za okolje Bojan Kumer. Najhujše so razmere na območju Mežiške doline, v Črni na Koroškem, Prevaljah, Zgornji Savinjski dolini, v delu Ljubljane ter na območju spodnje in zgornje Gorenjske, je naštel.
Glede preskrbe s plinom je dejal, da distribucijski in prenosni sistem deluje brezhibno, z izjemo na območju Zgornje Savinjske doline in dela Koroške. "Na območju Prevalj, Mežice in Otiškega Vrha se sistem počasi vzpostavlja, tekoče pa se odpravljajo motnje v Kotljah, Laškem in v Kamniku," je naštel.
Razmere na posameznih območjih
Na Gorenjskem so aktivnosti usmerjene predvsem k zagotavljanju dostopnosti poti in zagotavljanju večje varnosti, preverja se stanje na plazu na Koroški Beli. Trenutno je na Gorenjskem uradno zabeleženih 170 plazov, ki ogrožajo objekte in ceste, število pa bo gotovo še naraščalo.
V osrednjem delu Slovenije, vključno s kamniškim koncem, se nadaljuje intenzivna sanacija in odpravljanje posledic ujme, novih dogodkov ni.
V Pomurju je še vedno visok vodostaj reke Mure, še vedno so zelo pazljivi, da ne bi prišlo do porušitve nasipov. Z aktivacijo ekip za prečrpavanje velikih količin vode je bilo pred nadaljnimi poplavami obranjeno naselje Hotiza.
Danes so gasilci in ostale enote sicer posredovale na 154 lokacijah, kjer so odstranjevali nevarnosti, ki jih je za seboj pustilo zadnje neurje. Največ dogodkov je bilo zabeleženih na območju Regijskih centrov za obveščanje Celje (42 dogodkov), Slovenj Gradec (28 dogodkov), Murska Sobota (21 dogodkov) in Ljubljana (20 dogodkov).
Na najbolj prizadetih območjih pomaga tudi med 400 in 500 gasilcev iz ostalih regij.
Enote na terenu odstranjujejo naplavine, podrta drevesa, sanirajo in zavarujejo plazove, črpajo vodo iz poplavljenih območji, evakuirajo prebivalce, odstranjujejo nevarne snovi, utrjujejo protipoplavne nasipe. Za pomoč pri odpravljanju posledic je bilo aktiviranih 111 enot sistema zaščite in reševanja ter pripadniki Slovenske vojske s helikopterji in drugo tehniko, kaže poročilo centra za obveščanje.
FOTO: Občina Mežica
FOTO: Občina Mežica
FOTO: Aljoša Kravanja
FOTO: Aljoša Kravanja
FOTO: Bobo
Uničena Mežica
1/ 5
Danes je zaživela tudi posebna spletna aplikacija Poplave 2023, prek katere lahko ponudniki prizadetim na poplavnih območjih ponudijo svojo pomoč. Aplikacija omogoča civilni zaščiti, da ponujeno pomoč usmeri na pravo lokacijo ob pravem času. Dostopna je na spletni povezavi poplave2023.urszr.si, in sicer prek računalnikov in mobilnih naprav.
Pomoč v Slovenijo prihaja tudi iz tujine. Po prošnji za pomoč v okviru mehanizma EU za civilno zaščito so takoj začele prihajati ponudbe težkih bagrov in inženirskih ekip v pomoč slovenskim kolegom pri odzivu na poplave, je prek Twitterja sporočil evropski komisar za izredne razmere Janez Lenarčič. Pomoč Nemčije in Francije je že na poti.
FOTO: Slovenska vojska
FOTO: Slovenska vojska
FOTO: Slovenska vojska
FOTO: Slovenska vojska
Pomoč hrvaških vojakov pri sanaciji nasipa v Donji Bistrici.
1/ 4
Na slovenskih tleh so tudi hrvaški vojaki, ki so pomagali s sanacijo protipoplavnega nasipa v Donji Bistrici.