Prvo slovensko zastavo je nosil Darko Njavro, ki je bil takrat zadolžen za varnost tedanjega poveljnika specialne enote Moris Toneta Krkoviča. Krkovič, ki zdaj dela kot svetovalec generalštaba slovenske vojske za bojno pripravljenost, o osamosvojitvi noče govoriti, ker mu vse, kar se dogajalo potem, menda ni ostalo v najlepšem spominu, Njavro pa se, najprej z mešanimi občutki, potem pa s ponosom spominja korakanja po rdeči preprogi.

"Temperatura je bila takrat krepko preko 35 stopinj, mi pa smo v popolni bojni opremi korakali gor in dol. Ni bilo prijetno. Tistega večera, ko pa je dejansko prišlo do osamosvojitve in se je naša enota pojavila na prizorišču in se je okoli dvajset tisoč glava množica razprla, tisto pa.....," se spominja Njavro.
Najbolj opazni mož vojne za Slovenijo je bil tedanji minister za informiranje Jelko Kacin, ki je skrbel za to, da smo doma pravočasno izvedeli vse, kar smo smeli izvedeti. Morda je bila bolj od njega opazna le še njegova pištola, ki jo je vedno nosil za pasom. "Nisem je imel zato, kot jo veliko ljudi zaznava, zaradi arogance ali nastopaštva. Imel sem jo za osebno varnost in vsaj trikrat sem bil blizu temu, da bi jo uporabil," pravi Jelko Kacin.
Ne samo, da smo Slovenke in Slovenci že na plebiscitu pokazali enotno voljo, tudi v odločilnih dnevih je bilo sodelovanje popolno. Igor Bavčar, v času osamosvajanja notranji minister, se spominja predvsem velike predanosti ljudi, s katerimi so delali. "Spominjam se, da nam nič ni bilo težko, kar danes pogrešam," dodaja. Danes je podpora mlahava in nekdanji tesni sodelavci poleg starih zamer pridno pridelujejo še nove. Vinko Beznik, nekdanji poveljnik specialnih enot notranjega ministrstva, pravi, da vse skupaj pušča grenak priokus, kljub temu, da smo v tem času veliko dosegli.
Da zaslužni možje kot so še Milan Kučan, Janez Drnovšek, Alojz Peterle, ne potonejo v pozabo, redno skrbijo mediji. Najbolj zanimiva sta sicer tedanji obrambni minister Janez Janša, ki se s svojo Slovensko demokratsko stranko že vrsto let muči v opoziciji in osamosvojitveni zunanji minister Dimitrij Rupel, ki po letih nagajanja doživlja izgon iz vlade. Kljub njihovim nezrelim spopadom smo 13 let potem smo večino državniških pričakovanj menda izpolnili.