Na slovenskih avtocestah je 12 stacionarnih radarjev. Po šest ohišij je na Štajerskem in Primorskem, na Gorenjskem so trije, na Dolenjskem pa dva. Na ljubljanskem obroču stoji pred predorom Golovec.
Lani so na kontrolnih točkah Golovec, Lukovica, Trojane, Lopata, Spodnja Polskava, Slivnica pri Mariboru, Tržiška Bistrica, Moste, viadukt Reber, Čatež, Turkova skala, Senožeče, predor Dekani, Vipavski križ in Šempas ujeli 2428 voznikov, zoper osem so podali obdolžilne naloge. Skupno so izdali 2419 plačilnih nalogov.
Prvotni namen: Ne kaznovanje, ampak varnost
Radarji so namenjeni predvsem umirjanju prevelike hitrosti, ki je med najpogostejšimi vzroki prometnih nesreč. V letu 2008 se je zaradi neprilagojene hitrosti zgodilo 4173 ali 18 odstotkov prometnih nesreč. Policisti na splošno opažajo, da se je število prekoračitev na večini kontrolnih točk zmanjšalo, povprečno največ kršitev pa je bilo na kontrolni točki zunaj naselja Senožeče, posebej ob koncu tedna in v času letne turistične sezone.
Poleg globe tudi kazenske točke
Pri radarskih meritvah hitrosti, pri katerih voznika ne ustavijo na kraju prekrška, policija praviloma pošlje lastniku vozila obvestilo o prekršku. Pouči ga, da se lahko izjavi o prekršku. Za prekrške zoper varnost cestnega prometa, ki so storjeni z vozilom in zanje ni mogoče ugotoviti storilca, zakon o varnosti cestnega prometa določa, da se kaznuje lastnik oziroma imetnik pravice uporabe vozila. Ta pa se lahko odgovornosti reši samo, če dokaže, da prekrška ni storil.
V praksi ima lastnik vozila praviloma dve možnosti, da se reši odgovornosti: lahko pove, kdo je vozil, lahko pa dokazuje, da je bil v času storitve prekrška drugje (v poštev pridejo razna potrdila, priče in podobno). Ali bo lastnik vozila uspešen pri dokazovanju nedolžnosti, presoja sodišče.
Čeprav je v tovrstnih primerih posameznik kaznovan za prekršek kot lastnik vozila in ne kot dejansko ugotovljeni storilec, to ni ovira za izrekanje glob in drugih sankcij, kot so kazenske točke, prepoved vožnje in prenehanje vozniškega dovoljenja.
Kontrolne točke:
Ljubljanski cestni obroč:
Pred predorom Golovec (smer Dolenjska oziroma Primorska)
Štajerski avtocestni krak:
1. Odsek Blagovica - Krtina, počivališče Lukovica
2. Odsek Celje - Arja vas, počivališče Lopata
3. Odsek Vransko - Blagovica, pred predorom Podmilj
4. Odsek Slivnica - Fram, pred razcepom Slivnica
5. Odsek Sl. Konjice - Dramlje, pred viaduktom Slatina
6. Odsek Fram - Sl. Konjice, počivališče Polskava
Dolenjski avtocestni krak:
1. Odsek Malence - Šmarje Sap, viadukt Reber
2. Odsek Drnovo - Brežice, pred mostom čez Krko
Primorski avtocestni krak:
1. Odsek Postojna - Unec, viadukt Ravbarkomanda
2. Odsek Vrhnika - Logatec, vrhniški klanec
3. Odsek Razdrto - Senožeče
4. Odsek Kozina - Črni kal, pred predorom Kastelec
5. Vipavska hitra cesta, odsek Ajdovščina - Selo, pokriti vkop Vipavski križ
6. Vipavska hitra cesta, odsek Selo - Vogrsko, postajališče Šempas
Gorenjski avtocestni krak:
1. Odsek Lipce - Vrba, pred galerijo Moste
2. Odsek Kranj zahod - Podtabor, pred viaduktom Tržiška Bistrica
3. Odsek Kranj zahod - Podtabor, pred viaduktom Tržiška Bistrica
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.