Gorenjski policisti v zvezi s prijavo že obravnavajo eno osebo in vodijo postopek, a nam več informacij v tej fazi niso mogli posredovati.

Velikonočna nedelja je imela za gasilce PGD Begunje na Gorenjskem grenak priokus. Odzvali so se na klic, da gori stanovanje v stanovanjskem bloku in šli gasit, reševat, pomagat ... A se je na koncu izkazalo, da gre za prvoaprilsko potegavščino. "Nezaslišano se je tako igrati z ljudmi, ki gredo na teren pomagat," je danes odločno in ostro izjavil poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek. "Fantje so prostovoljci, svoj prosti čas žrtvujejo za ljudi, potem pa se z njimi nekdo tako grdo poigra," je dodal. Gasilci vedno z vso resnostjo priskočijo na pomoč, pa naj bodo poklicani za kar koli. "Je klicatelj, ki se je neokusno pošalil, pomislil, da bi se tem fantom že na hitri vožnji do prizorišča lahko kaj zgodilo? In tudi, če bi do lažnih alarmov prihajalo pogosto, bi se gasilci na intervencije odpravljali bolj lagodno, ker bi dvomili, da gre tokrat zares," je komentiral Petek. Na srečo zdaj, v času mobilnih telefonov, ko se da klice hitro izslediti, take šale niso pogoste. Pred desetimi leti, ko so klicali s stacionarnih številk in je bilo klice težko izslediti, je bilo tega veliko več, je pojasnil Petek.

Prav tako so dejanje ostro obsodili na Upravi RS za zaščito in reševanje. Nekdo je zasedel številko 112 za hec in pri tem verjetno ni pomisli, da jo morda nekdo isti hip resnično potrebuje in da je življenjsko ogrožen. V regijskih centrih za obveščanje so leta 2017 prejeli 519.098 telefonskih klicev na pomoč, kar je več kot 1400 klicev na dan. "Vsakič, ko v centru zazvoni telefon, je kljub usposobljenosti in izkušnjam to za operaterje svojevrsten stres, saj ne vedo, za kateri klic gre. Lahko je obvestilo o hudi prometni ali ekološki nesreči, nesreči v gorah ali pa kliče hudo obolela ali poškodovana oseba, ki potrebuje nujno pomoč. Z zlorabo klica na številko 112 se tako ne krši le predpisov, ampak otežuje tudi delo operaterjem in reševalcem, ter predvsem onemogoča hitro pomoč tistim, ki jo nujno potrebujejo," je problem osvetlil Marko Lovše z Uprave RS za zaščito in reševanje.
Klice v sili je enostavno izslediti

V regijskih centrih za obveščanje imajo poseben sistem za spremljanje klicateljev v sili. Tak sistem je nepogrešljiv pri učinkovitem, hitrem in pravilnem odločanju o postopkih aktiviranja in obveščanja sil za zaščito, reševanje in pomoč. Omogoča spremljanje tako tekstovnih kot glasovnih klicev na številko 112, izpiše številko klicatelja (tudi, če je skrita) in pokaže njegovo lokacijo. "Poleg tega, že od leta 2013, uporabljamo tudi naš sistem 3D-GIS z vgrajenim modulom SmartLocator, ki omogoča še bolj natančno lociranje oziroma vizualizacijo lokacije kličočega in s tem hitro aktiviranje pristojne reševalne službe," je razložil Lovše. Pogovor z operativcem v regijskem centru za obveščanje in reševalci se tudi snema ter hrani šest mesecev.
Zloraba klica na številko za klic v sili 112 ter znamenj za pomoč in nevarnost je kazniva, je še opozoril Lovše in tudi on potrdil, da so na srečo taki klici zelo redki.
Kaj se je zgodilo?
Na praznično nedeljo so malo pred tretjo uro popoldne gasilci iz PGD Begunje na Gorenjskem dobili poziv, da v stanovanjskem bloku gori stanovanje. Z vso resnostjo je na lažno prizorišče požara odhitelo 30 gasilcev iz PGD Begunje in okoliških društev. Med potjo pa so jih poklicali, naj obrnejo, da je intervencija prekinjena, ker nobeno stanovanje ne gori.
Gasilci so zato na Facebook profilu društva zapisali, da jih je neslana šala vse prej kot nasmejala: "Zavedati se je treba, da smo gasilci prostovoljci, ki pomagamo v prostem času, brez plačila, brez nadomestila. Velikokrat tvegamo svoje zdravje in svoje življenje za pomoč drugemu. Vsak klic na pomoč jemljemo zelo resno in se nanj odzovemo. Odhitimo na pomoč in nesebično pomagamo s svojim znanjem in tehniko. Zato nas gasilce takšni dogodki, kot je opisan zgoraj, upravičeno razjezijo."
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.