Kandidat za mandatarja Zoran Janković je trdil, da je imel pred tajnim glasovanjem v državnem zboru zagotovljenih 44 poslanskih glasov. Prepričan je bil tudi, da bo dobil odločilni 45. in 46. glas. Toda rezultati so pokazali, da ne samo, da ni v svoje vrste zvabil dveh poslancev iz strank, ki so napovedale, da bodo glasovale proti njemu, ampak da je imel dva "Cirila Pucka" v koaliciji.
Na glasovanju ga je namreč podprlo le 42 poslancev, torej dva manj od domnevno zagotovljenih 44 glasov in štirje manj od potrebne večine za izvolitev za predsednika vlade.
Glasovnice je na tajnem glasovanju sicer dvignilo 54 poslancev, oddalo pa jih je 47. Štiri glasovnice so bile neveljavne, en poslanec pa je bil proti. Torej sta dva poslanca iz t. i. tabora podpornikov prestopila na drugo stran.
Kdo je glasoval proti?
Najprej so se razširile govorice, da bi si lahko v zadnjem hipu premislila predsednik SD Borut Pahor in kmetijski minister Dejan Židan, ki prav tako prihaja iz vrst SD, vendar je vodja poslanske skupine SD Janko Veber odločno zanikal te govorice. Poudaril je, da so vsi v SD glasovali za Jankovića. Veber je dodal, da je na lastne oči videl Pahorjevo glasovnico, na kateri je obkrožil ZA.
"Kvizling" bi se lahko skrival tudi v vrstah DeSUS. Poslanec DeSUS Franc Jurša je sicer takoj, ko se je začelo šušljati, da bi lahko on "izdal" Jankovića, zatrdil, da njegov glas ne manjka. "Če vi mislite, da sem to jaz, potem mislite. Jaz pa vem, da nisem," se je Jurša odzval na špekulacije. Na vprašanje, ali je proti glasoval predsednik DeSUS Karl Erjavec, pa Jurša odgovarja: "To pa njega vprašajte." Erjavec je medtem sporočil: "Glasoval sem tako, kot sem javno povedal." Erjavec je zatrdil še, da je Jankovića podprlo vseh šest poslancev DeSUS.
Glasovanje je bilo tajno, tako da ni jasno niti to, ali so Jankovića podprli vsi iz njegove Pozitivne Slovenije. Obstaja možnost, da so v Pozitivni Sloveniji poskušali igrati na karto neveljavnega glasovanja, potem ko v svoje vrste niso zvabili vsaj dveh prebežnikov. Za veljavno glasovanje je namreč potrebno dvigniti najmanj 46 glasovnic. V pričakovanju, da Jankovićevi nasprotniki ne bodo dvignili glasovnic, bi lahko že dva poslanca Pozitivne Slovenije, ki glasovnic ne bi dvignila, 'sabotirala' volitve. Vendar pa so tudi v Pozitivni Sloveniji zanikali, da bi kdo med njimi Jankoviću odrekel podporo.
KOMENTARJI (1018)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.