Gorenjska smučišča se le počasi prebujajo
Rekreacijsko-turistični center (RTC) Krvavec, ki je žičniške naprave pognal konec novembra, je še vedno edino večje gorenjsko smučišče, na katerem je smuka mogoča. Ostala se spopadajo s pomanjkanjem naravnega snega in s previsokimi temperaturami za izdelavo umetnega. Ta konec tedna se ob ugodnih vremenskih razmerah v Smučarsko-turističnem centru (STC) Stari Vrh in RTC Žičnice Kranjska Gora nadejajo, da bodo vendarle lahko začeli zimsko sezono. Na Voglu medtem še urejajo nove naprave.
Vodja kranjskogorskega marketinga Klavdija Gomboc je kljub težavam optimistična. Povedala je, da bi bila sezona verjetno dobra, če bi se lahko začela nekje okrog 20. decembra. Kranjska Gora je namreč najbolj zasedena za božično-novoletne praznike in za čas hrvaških počitnic. Lansko sezono se to ni zgodilo, saj je prvi sneg zapadel šele 23. januarja.
Medtem ko si ostala smučišča želijo z novo sezono začeti čim prej, pa si na Voglu želijo, da sneg teden dni še ne bi padel. Tako bi v miru dokončali pet milijonov evrov vredno investicijo v štirisedežnici Orlova glava in Brunarica, ki bosta nadomestili tri dotrajane žičniške naprave, med njimi tudi kar 40 let staro enosedežnico. Nared naj bi bili še pred prazniki. Direktor Žičnic Vogel Tomaž Šumi upa na mrzlo in sončno zimo. "Lanska sezona je bila kratka in sladka," je povedal in pojasnil, da je Vogel imel zaradi pomanjkanja snega na smučiščih v nižini v kratkem obratovalnem obdobju zelo dober obisk. "Letos računamo, da bo še bolje," je dodal. Na Kaninu prestavili začetek
Ljubitelji smučanja naj bi se po napovedih že ta konec tedna lahko spuščali po progah na Kaninu, a so zaradi neugodnega vremena - odvisni so le od naravnega snega - začetek smučarske sezone prestavili na 21. december, je povedal direktor družbe ATC Kanin Aleš Uršič. Takrat nameravajo pognati naprave na progah Sedlo, Prevala in Graben.
Tudi v Smučarskem centru Cerkno, kjer so bili v lanski zeleni zimi ob milijon evrov prihodkov, nameravajo žičnice pognati prihodnji konec tedna, dan za Kaninom. Na obeh največjih severnoprimorskih smučiščih sicer optimistično pričakujejo zimsko sezono. "Razširili smo progi Brdo in Počivalo, investirali v dodatne snežne topove in skupaj z občino Cerkno asfaltirali cesto z Leskovice, kar omogoča dostop z Gorenjske in iz osrednje Slovenije," je direktor Hotela Cerkno, ki upravlja s smučiščem, Miran Ciglič. Zaradi septembrske vodne ujme je namreč dostop do smučišča preko Železnikov in Davče v zelo slabem stanju. Smučarski centri na Celjskem že odprli vrata
Vsi trije smučarski centri na Celjskem - Rogla, Golte in Celjska koča - so kljub pomanjkanju snega že pognali naprave.
Na Rogli, kjer je 50 centimetrov snega, sezono pa so začeli konec novembra, obratujejo smučišča Uniorček I in II, Planja in Košuta ter tekaški progi na tri in pet kilometrov. Nočne smuke za zdaj še ni. Največja pridobitev v letošnji turistični ponudbi Rogle bo navdušila zahtevne smučarje in deskarje na snegu, ki imajo možnost sprostiti viške adrenalina v Fun parku, 1400 metrov dolgem poligonu za deskarje in free style smučarje, ki poteka vzdolž leve strani smučišča Mašin Žaga.
Na Golteh so sezono uradno odprli danes, trosedežnica Medvedjak že obratuje, prav tako tudi nihalka Žekovec. Smuka je možna na smučiščih Družinska proga, Preseka in Koča Trije ploti. Malo smučišče Celjska koča pa je svoja vrata odprlo že za miklavža. Na Pohorju upajo na boljšo sezono
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.