
Zunanji minister Dimitrij Rupel je zavrnil trditve hrvaške kolegice Kolinde Grabar-Kitarović, da je katastrska meja pri Hotizi tudi državna meja med Slovenijo in Hrvaško. Kot je dejal na današnji novinarski konferenci v Ljubljani, "težko komentira" besede ministrice, "saj je prisostvovala pogajanjem, sprejemanju in razglasitvi skupne izjave" premierov Janeza Janše in Iva Sanaderja v soboto. "Če preberete to izjavo, boste ugotovili, da katastrska meja ni državna meja," je zatrdil Rupel.
"Ko bi veljale katastrske meje kot državne meje, bi bil zelo zadovoljen, saj bi bili v tem primeru zaselki Mlini, Bužini in Škodelin na slovenski strani in bi imeli vsaj na Primorskem mnogo več miru," je še povedal Rupel v odgovoru na novinarsko vprašanje.

Ministrstvo je izrecno tudi poudarilo, da meja med Slovenijo in Hrvaško na območju reke Mure sporazumno in dokončno še ni ugotovljena, "zato je potrebno do sporazumne in dokončne rešitve v skladu z načeli mednarodnega prava, temeljnimi ustavnimi akti ter tudi v skladu s skupno izjavo o izogibanju incidentom spoštovati stanje na dan 25. junija 1991".
Kacinovo pismo vladi
Tako se je odzvalo tudi na pismo vladi, ki ga je v zvezi s pisanjem hrvaške zunanje ministrice napisal predsednik LDS in evropski poslanec Jelko Kacin. Zanimalo ga je ozadje in dejstva trditev Kolinde Grabar Kitarović, da je slovenija že lani z diplomatsko noto potrdila, da je maloobmejni prehod na Hotizi na Hrvaškem ozemlju.

Kacin vlado v pismu sprašuje, "kako je mogoče, da zunanja ministrica sosednje države le dva dni po skupni izjavi obeh predsednikov vlad smeši Slovenijo in njene najvišje predstavnike, ko trdi, da dejansko stanje in sam nadzor meje na dan 25. junij 1991 za sporazum o meji ni več pomemben". Kot je poudaril, je izjava ministrice tudi povsem v nasprotju z vsebino in duhom lani sklenjene brionske izjave o izogibanju incidentom, na katero sta se vladi sklicevali še to soboto.
Kacina je tudi zanimalo, kdo je odločil, če je odločil, o odstopu tega ozemlja v korist Hrvaške in na kakšni zakonski podlagi. Zanima ga tudi, kdaj in na kakšen način je bil o teh korakih seznanjen državni zbor.
Hrvaška potrdila izjavo
Hrvaška vlada je medtem potrdila sobotni dogovor predsednika vlad Slovenije in Hrvaške. Premiera sta se zavzela za skupno obnovo protipoplavnega nasipa na Muri pri Hotizi in posebej izpostavila, da dogovor ne prejudicira določitve mejne črte med državama. Ob tem sta poudarila, da mora biti vse delovanje na območju v skladu z brionsko izjavo o izogibanju incidentom. Slovenska vlada je izjavo potrdila že dan poprej.
Zaradi obnove nasipa na Muri pri Hotizi je minuli teden prišlo do trenj med državama. Do zapleta je prišlo, ko so hrvaški delavci minuli ponedeljek v Hotizi, kjer meja še ni določena, podirali drevje in začeli graditi pot od mejnega prehoda do zaselka Mirišče, ne da bi obvestili slovenske lastnike zemljišč, gradili pa so tudi nasip.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.