Nove podrobnosti o spornih poslih nekdanjih vodilnih v Industriji usnja Vrhnika. Vse več vpletenih trdi, da je za sporne transakcije v tujino vedel tudi nekdanji šef SOD-a Marko Pogačnik. Vpleteni trdijo, da je tudi Pogačnik vedel za nezakonitosti, na to kažejo tudi dokumenti.
O tem naj bi Pogačniku poročal tako predsednik nadzornega sveta kot tudi člani nekdanje uprave podjetja, prejel pa naj bi tudi dosje o spornih transakcijah. Z denarjem v Liechtensteinu naj bi nekdanji predsednik uprave Aleš Lunder zavaroval posojila za menedžerski odkup Industrije usnja Vrhika. Pogačnik pa vse navedbe vpletenih še vedno zanika.
Aleš Lunder je denar iz IUV nakazoval v njegov Calvani, kot trdi za poplačilo dobaviteljev organskih kož, plačo britanskega svetovalca Grega Sturmerja, nekaj naj bi šlo nazaj v IUV. A je s plačili zamujal. Denar naj bi bi v Calvaniju akumiliral za zavarovanje posojil pri menedžerskem odkupu IUV skupaj s Sturmerjem.
Vendar pa so ta plačila zaostajala. Sturmer naj bi že takrat Lundru očital, da zadržuje denar IUV na družbi Calvani. Kot kaže zapisnik ene izmed sej poslovodstva IUV, je Lunder takrat dejal, da v primeru menedžerskega odkupa banke zahtevajo zavarovanja in da se tako na njegovem računu zbira denar za zavarovanje posojenega denarja. So torej hiteli izvesti menedžerski odkup IUV in denar za zavarovanje posojila dobiti iz IUV?
O vsem bi naj bil seznanjen Pogačnik, tako o spornih posojilih kot o menedžerskem prevzemu. V zapisniku seje uprave iz 29. novembra 2006 celo piše: "Pogačnik načeloma ne nasprotuje menedžerskem odkupu, če je ta transparenten." A Pogačnik tudi danes vse zanika.
Kje je Bajuk?
Nekdanji finančni minister Andrej Bajuk se je znova znašel v središču pozornosti. Vsi bi želeli slišati njegov komentar dogajanj v zvezi z Industrijo usnja Vrhnika (IUV), a Bajuk je svoj umik iz politike očitno vzel resno. S političnega parketa je namreč prostovoljno izginil, ko je po parlamentarnih volitvah lansko leto ponudil svoj odstop z mesta predsednika NSi.
Ne glede na njegov umik, pa je nenavadno, da dogajanja ne komentira, saj so obtožbe hude. Kot je znano, naj bi policija ovadila nekdanja predsednika uprave Vita Debeljaka in Aleša Lundra, člana uprave Dušana Jeršeta in Sonjo Vavken ter zunanje sodelavce Nino Morgan Jones, Romano Šušter in Grega Sturmerja.
Osumljeni so prirejanja poslovnih listin, zlorabe položaja in preslepitve pri pridobitvi posojil. Stvar se je dodatno zapletla, ko so se pojavile informacije, da so za kraje vedeli vsi. Po besedah Strumerja, enega od ovadenih, je za transakcijo v tujino med drugim vedel tudi takratni finančni minister Bajuk.
Bajuk je sicer še vedno član NSi, a kot so za 24ur.com povedali v omenjeni stranki, stika s svojim nekdanjim predsednikom nimajo. Pravijo, da se je Bajuk sam odločil, da se umakne iz slovenske politike in to stranka tudi spoštuje. Bajuk, tako kot vsi ostali navadni člani stranke, dobi pošto stranke, ostalih stikov pa nimajo. Tudi telefonsko številko, ki so jo imeli, je Bajuk zamenjal, nove pa jim ni sporočil. To se stranki ne zdi čudno, saj svojih članov o dogajanju v stranki niso dolžni obveščati prek telefona, še enkrat pa so poudarili, da se je Bajuk prostovoljno umaknil iz politike.
Čeprav se pojavljajo informacije, da je Bajuk odšel v Argentino, pa naj bi bil neuradno še vedno v Sloveniji, kjer namerava tudi ostati.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.