
18-metrov visok bel kovinski križ so ob mariborskem Betnavskem gozdu postavili septembra 1999 – ob obisku papeža Janeza Pavla II.
Hribček, na katerem je stal, je bil skupaj z bližnjima Betnavskim dvorcem in gozdom donedavnega last Nadškofije Maribor. A ker je ta v preteklosti zašla v finančne težave, je bila do konca leta 2016 primorana prodati vsa zemljišča. Med drugim je državi tako prodala tudi Betnavski gozd in ozemlje, na katerem je stal omenjeni križ.
Območje je poslej tako v državni lasti, z gozdom pa – tako kot z vsemi gozdovi v državni lasti – upravlja družba Slovenski državni gozdovi d.o.o. (SiDG).
Križ propadal, denarja za obnovo (do sedaj) ni bilo
Nadškofija Maribor pa je pred dobrima dvema mesecema sklenila križ preseliti. A ker je zob časa kovinsko konstrukcijo dodobra načel, svoje pa so naredili tudi vandali, ga je pred tem treba še temeljito obnoviti. Mariborska nadškofija po besedah generalnega vikarja Janeza Lesnike v preteklosti namreč ni imela sredstev za kaj več kot le najnujneša vzdrževalna dela na tej lokaciji.
"20 let mineva od papeževega obiska Maribora, ko je Antona Martina Slomška razglasil za blaženega," pripoveduje Lesnika in dodaja, da je bil križ postavljen kot del oltarnega prostora, nato pa je tam ostal in Mariborčani so ga nekako sprejeli za simbol papeževega obiska in tudi enega prepoznavnejših simbolov Maribora.
Obnova dobri dve toni težkega križa bo tako zaključena te dni, nato pa ga bodo preselili na novo lokacijo – v Župnijo Maribor-Košaki. Tamkajšnja cerkev je namreč posvečena prav Antonu Martinu Slomšku. "Tako je bilo dogovojeno tudi z arhitekti in sprejeli smo konsenz. Tudi tam bo križ vernike tako spominjal na papežev obisk in beatifikacijo Slomška," še pravi Lesnika.

Z izbiro je zadovoljen tudi košaški župnik Igor Ignacij Novak. "To vsekakor pomeni tudi eno potrditev za naše delo," pripoveduje. Pred košaško cerkvijo je tako že vse pripravljeno za postavitev – skopali so štiri metre globoko luknjo in ojačali temelje. Ti morajo biti še posebej močni, da bodo križ lahko držali na mestu tudi ob morebitnem močnejšem vetru, pojasnjuje Novak.
Postavitev nekoliko ovira le vreme, a računajo, da bo vseeno končana do konca tega tedna. Na Svečnico – 2. februarja ob 11.00 bo tako potekala tudi maša, mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl pa bo blagoslovil križ. "To je tudi zaključek božičnega časa, obenem pa smo na zasedanju župnijskega pastoralnega sveta ugotovili še, da je 2. februar tudi rojstni dan Slomškove matere. Torej čudovito naključje datumov," je še vesel Novak.
Območje mariborske Betnave je bilo dolga leta last mariborske nadškofije, a so ga zaradi finančnega zloma bili prisiljeni prodati. Betnavski gozd je zdaj tako v lasti Republike Slovenije. Pred dnevi – 20. januarja – je minilo natanko sedem let od razkritja finančnega poloma mariborske nadškofije v medijih. Bančni dolg oziroma luknja, ki jo je 'izkopala' mariborska nadškofija, je znašala okoli 450 milijonov evrov. Vse odtlej se mariborska nadškofija spopada s sanacijo. Konec leta 2016 je Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije za 5,2 milijona evrov tako prodala 310 parcel v okolici Ptuja in Maribora, v skupni izmeri 540 hektarjev. Od tega je bilo za 335 hektarjev gozda, preostalo so bila kmetijska zemljišča. V skladu z dogovorom, ki ga je nadškofija leta 2015 podpisala s sedmimi bankami (BKS, Sparkasse, Raiffeisen, Abanka, Unicredit, Banka Koper in Sberbank) pa morajo do leta 2020 prodati tudi vse nepremičnine, je poročal Dnevnik. |
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.