Lastnika in direktorja mariborske družbe Meltal Rada Snežiča, ki so ga danes aretirali, so policisti odpeljali na njegov dom, kjer poteka hišna preiskava, je povedal njegov odvetnik Boris Mileta. Ob tem je Mileta dejal, da ne ve, ali bo Snežič po hišni preiskavi izpuščen na prostost ali bo pridržan.
Kot je na današnji novinarski konferenci v Mariboru poudaril Mileta, Snežiču nikoli ni svetoval, naj počaka z vrnitvijo iz ZDA, kjer je bil na dopustu. "Pričakovali smo, da bo prišlo do pridržanja, kljub temu pa se je Snežič odločil za vrnitev," je dejal Mileta. Po njegovih besedah se je Snežič iz ZDA vrnil danes, pred nekaj urami, ob prihodu na novinarsko konferenco pa so mu policisti odvzeli prostost.
Mileta: Zanikamo očitke
Mileta je sicer znova v celoti zavrnil očitke o domnevni vpletenosti Meltala in s tem tudi Snežiča v kazniva dejanja s področja gospodarskega kriminala. Po besedah Snežičevega odvetnika je "bistvo problema" v petih podjetjih in enem samostojnem podjetniku, ki državi niso plačevali davkov, gre pa za podjetja, ki so poslovno sodelovala tudi z Meltalom. Toda njihovo neplačevanje davkov, tako Mileta, ni v ničemer povezano z Meltalom.
"Izjave organov pregona na njihovi prvi novinarski konferenci so delovale tako zmedeno, da puščajo nepristranski vtis, da niti sami ne vedo, kdo bi naj oziroma je utajeval davčne obveznosti in kakšna je vloga Meltala v zastavljeni medijski zgodbi," je dejal Meltalov davčni svetovalec in pooblaščenec v davčnem postopku Damijan Špes. Ob tem je spomnil, da je bila vse od marca lani v Meltalu, tudi vsakodnevno, davčna inšpektorica, ki je nato konec novembra podala poročilo.
Špes je opozoril, da davčni inšpekcijski nadzor še ni končan, saj odločba s strani davčnega organa še ni bila izdana. Kot je poudaril, "ostaja grenak priokus", zakaj so organi pregona svojo pozornost usmerili na Meltal in ne na njegove dobavitelje, zakaj pristojni organi niso pravočasno ukrepali in izterjali davčnih obveznosti pri samih dobaviteljih, ter zakaj, tako Špes, pristojni organi niso zaščitili Meltala in ga obvestili, naj ne posluje z omenjenimi dobavitelji.
Po besedah prav tako pooblaščenke v davčnem postopku Mire Žužek Roppa obstojajo prevzemnice Meltala, da so material oziroma surovine prevzeli, kot tudi obstajajo potrebni vstopni in izstopni dokumenti. Če Meltal blaga ne bi prevzel, bi se to moralo poznati na zalogah, te pa so takšne, kot morajo biti, je dejala. Špes je dodal, da v primeru Meltala ne gre samo za napad na integriteto posameznika in uspešen gospodarski subjekt, temveč tudi "za linč stroke na davčnem področju".
Kot je znano, policisti v zadevi Meltal preiskujejo sume kaznivih dejanj pranja denarja, zlorabe položaja, uničenja ali ponarejanja poslovnih listin ter zatajitve finančnih obveznosti. Po mnenju policistov naj bi si bila dva odgovorna v Meltalu, poleg Snežiča je osumljen tudi Damijan Zorko, organizirala mrežo podjetij, večinoma t.i. slamnatih firm, ki naj bi izdajale lažne fakture, na podlagi katerih naj bi bil Meltal državo prikrajšal za plačilo davka na dodano vrednost pri trgovini z barvnimi kovinami.
Po policijskih ugotovitvah naj bi šlo za davčno utajo v vrednosti okoli 600.000 evrov. Kot je dejal Mileta, je Meltal žrtev "nedodelanosti ali celo premajhnega poznavanja predpisov o gospodarskem poslovanju". Ob tem Snežičev odvetnik tudi ne izključuje možnosti morebitnih političnih pritiskov.
Na mariborski policijski upravi niso želeli povedati, katere so tri gospodarske družbe, ki naj bi bile poleg slamnatih podjetij Meltalu izdajale lažne fakture, ter naj bi bile med peterico tistih, ki naj ne bi bile državi plačevale davkov. Po pisanju nekaterih medijev naj bi "peterico" sestavljali podjetje Rovokopač iz Ormoža, Sibus iz Gaberja pri Jančah, novomeški ICKM ter Aleko in Bostijon iz Ljubljane.
Finančno ministrstvo: Meltalove predloge smo preučevali
Na ministrstvu za finance so danes potrdili, da so iz družbe Meltal v letih 2005 in 2007 prejeli dva dopisa s predlogi po preučitvi davčnih vprašanj s področja prodaje odpadnih surovin. Vprašanja se nanašajo na dohodnino in davek na dodano vrednost (DDV), so sporočili z ministrstva ter zagotovili, da so problematiko proučevali.
S tem so se na ministrstvu odzvali na izjave Rada Snežiča za nekatere medije, da naj bi večkrat pozval ministrstvo za finance, "naj vendarle naredijo red na davčnem področju, ne samo pri DDV, temveč tudi dohodnini, vendar nam nikoli niso odgovorili. To je bilo že leta 2005 in 2006."
Kot pojasnjujejo na ministrstvu, je Meltal v omenjenih dopisih navajal, da zaradi navedene davčne obremenitve slovenski odkupovalci surovin niso konkurenčni odkupovalcem surovin v tujini. Tam naj bi dohodek iz odkupa surovin ne bil obdavčen, zato se odpadne surovine pogosto odpeljejo iz Slovenije in prodajo v Avstriji, Italiji ali na Madžarskem. Zato je Meltal predlagal oprostitev plačila dohodnine od dohodkov, doseženih z zbiranjem in prodajo odpadnih surovin ter oprostitev DDV.
Meltal je poleg tega predlagal uvedbo sistema obrnjenega davčnega bremena v zvezi z odkupom odpadnih surovin, kar je po pojasnilih ministrstva eden od možnih ukrepov na področju boja proti davčnim goljufijam, vendar bi za izvedbo takšnega ukrepa morali spremeniti zakon o DDV.
Ob tem na ministrstvu menijo, da je v obstoječi zakonodaji davčna obravnava in administriranje dohodkov fizičnih oseb, ki izvirajo iz priložnostne prodaje odpadnih surovin, urejena ustrezno. Predlogi družbe pa še ne pomenijo, da družbi ni potrebno obračunavati in plačevati davkov po veljavni zakonodaji, so dodali.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.