Poslanke in poslanci so obravnavali letni načrt razvoja in obnavljanja avtocest za letošnje leto, h kateremu naj bi državni zbor dal soglasje. Vrednost letnega plana znaša
124,1 milijarde tolarjev.
"Dars bo namenil 20,3 milijarde za plačilo obveznosti iz investicijskih
kreditov," je povedal minister za promet Janez Božič.
Prometu bodo predali predvidoma štirje odseki v skupni dolžini 22,3 kilometra, in sicer še zadnji manjkajoči odsek prek Trojan, to je odsek Trojane-Blagovica, zadnji del hitre ceste Škofije-Sermin, potem manjkajoči del avtocestnega odseka Smednik-Krška vas na dolenjskem avtocestnem kraku in, v kolikor bodo tehnične možnosti dopuščale, še avtocestni odsek Hrastje-Lešnica na dolenjskem avtocestnem kraku, sicer pa bo ta odsek dokončan v skladu z nacionalnim programom spomladi leta 2006. V letošnjem letu bo tako v celoti dokončana avtocestna povezava od Maribora do Kopra na petem evropskem koridorju. Z gradnjo se bo začelo na 11 novih odsekih v skupni dolžini 55 kilometrov, in sicer na pomurskem avtocestnem kraku Maribor-Lenart, Lenart-Spodnja Senarska, Lendava-Pince, Pesnica-Slivnica, nova Zarkovska cesta, potem odsek Koper-Izola.
Težišče gradnje se je premaknilo proti vzhodni Sloveniji
Po pričakovanjih letni plan podpirajo v vladni koaliciji. Po mnenju SLS sta si vlada in Dars zastavili cilj, da nekatere pomembne odseke avtocest gradita po vsej Sloveniji, kar je pomembno ne samo za razvoj nacionalnega programa, temveč tudi za nekatere lokalne skupnosti, ki so neposredno vezane na infrastrukturo v njihovem okolju.
"Podpiramo čim hitrejšo izgradnjo slovenskega
avtocestnega križa, vendar ne na račun kakovosti izgradnje," je dejal
Jožef Horvat (NSi).
Tudi Vili Rezman je v imenu DeSUS izrazil zadovoljstvo, da se investicijski plan premika proti vzhodu Slovenije in da ima pomurski krak avtoceste izrazito prednost, za prebivalce pa je pomembna tudi izgradnja povezovalnih cest. Poslanka madžarske narodne skupnosti Maria Pozsonec pa je opozorila, da je avtocestni program v Prekmurje prišel z zamudo, "obsedno stanje" zaradi tovornega prometa pa se še ne izboljšuje.
Skrbi jih količina razpoložljivega denarja
"Program je optimalen v okviru danih možnosti in zasleduje cilj enakomerne izgradnje avtocest po Sloveniji," je povedal Srečko Hvauc (SDS). V Novi Sloveniji podpirajo čim hitrejšo izgradnjo slovenskega avtocestnega križa, vendar na optimalen način, predvsem pa ne na račun kakovosti izgradnje, je dejal Jožef Horvat. Opozicijski poslanec Milan Petek (LDS) pa je opozoril na napovedano zmanjšanje sredstev za izgradnjo avtocest, s čimer je po njegovem mnenju omajana verodostojnost vlade. "Skrbi nas, da bo 13,2 milijarde tolarjev najkvalitetnejših sredstev iz namenskih virov za izgradnjo avtocest in iz cestnin odšlo drugam in ne namensko v izgradnjo avtocest," je v imenu SD povedal Janko Veber. Poleg tega vladi očitajo, da v dokumentu prav nič ni govora o možni uvedbi vinjet, v letnem planu pa tudi ni konkretno opredeljenih cestninskih postaj, ki se bodo posodabljale.