Državne skrivnosti, tajni dokumenti in podrobnosti aprilskega kibernetskega napada na strežnike Mladike, katerega sledi neuradno vodijo na Kitajsko. Vse to je bilo danes na agendi v tihi sobi parlamenta, kjer parlamentarci običajno obravnavajo strogo zaupne teme. Na pobudo Anžeta Logarja pa osrednje vprašanje, kje je kakršna koli diplomatska reakcija njegove naslednice Tanje Fajon na, kot ga je sam poimenoval, največji vdor v informacijsko strukturo kakšnega državotvornega resorja. To je uradni odgovor: "V trenutni fazi preiskave kibernetskega napada na MZEZ so vsi dokumenti v zvezi s preiskavo označeni s stopnjo tajnosti, zaradi česar vam ne moremo posredovati informacij o kibernetskem napadu."

V zavetju parlamentarne tajnosti pa so preiskovalci neuradno našli ohranjen zapis tudi na strežniku ministrstva za javno upravo, ki kaže, da naj bi isti napad trajal vsaj od marca 2022. Torej še v času Logarjevega ministrovanja in dva meseca po tem intervjuju tedanjega premiera. Spomnimo, takrat je povedal: "Podpiramo suvereno odločitev Tajvancev. Če se bodo odločili, da se želijo priključiti Kitajski, svobodno in brez prisile, bomo to podprli. Če pa tajvansko ljudstvo želi živeti neodvisno, pa jih bomo podprli tudi pri tem." Kar je močno odmevalo v kitajskih državnih medijih in političnem vrhu komunistične velesile.
Poročilo o napadu neuradno tudi ugotavlja, da bi moral Logar kot pristojni minister že konec leta 2021 vzpostaviti resnejši sistem obrambe pred hekerskimi napadi iz tujine, a se to menda ni zgodilo. Danes na novinarska vprašanja ni odgovarjal. Njegov strankarski šef je s tvitom in posmehom podvomil v zgodbo. To pa je komentar prvega kitajskega diplomata pri nas.
Vang Šunčing, kitajski veleposlanik v Sloveniji : "Videl sem medijska poročanja o tem. Ampak mislim, da ne more biti resnično. Radi bi bili v stiku z zunanjim ministrstvom. In ne bi rekel nič drugega o tem vprašanju."
Prav danes sta sicer Slovenija in Kitajska z razstavo v arhivu RS proslavili 30. obletnico diplomatskih odnosov. Kibernetski napad pa tudi v imenu slovenskega lobiranja za nestalno članico varnostnega sveta Združenih narodov ni bil tema političnih pogovorov.
Samuel Žbogar, državni sekretar na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve: "Preiskava še teče. Urad za informacijsko varnost je pooblaščen, da vodi celotno preiskavo. Tako, da nič še ni dokončnega. In zato tudi ne morem nič komentirati. Niti o tem govoriti s tujimi sogovorniki."
V molk pa so se zaradi občutljive teme zavili tudi vsi člani parlamentarnega odbora za zunanje zadeve.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.