Saga z mariborskem letališčem se nadaljuje. Po tem, ko se je v sredo iztekel odpovedni rok za najemno pogodbo z dotedanjim upravljavcem, družbo Aerodrom Maribor (sicer v lasti kitajskega kapitala), in so inšpektorji v četrtek nato opravili pregled in Družbi za upravljanje investicij (DRI) potrdili in odobrili poskusno obratovalno dovoljenje za upravljanje letališča Edvarda Rusjana Maribor, je sledil nov preobrat.
Kitajski lastniki mariborskega letališča so ob vhodu na parkirišče terminala namreč namestili opozorilne table, da gre za "privatno zemljišče" ter za zemljišče v zasebni lasti, prehod in parkiranje pa da nista dovoljenja.
Bo s tem onemogočen dostop in ovirano vsakdanje poslovanje letališča?
Vprašanja glede tega, ali je pripravljena kakšna alternativa za parkirišča ter kaj bodo ukrenili, da bodo rešili to težavo, smo naslovili tudi na DRI. Odgovorili so nam, da je letališče danes normalno obratovalo, nameščene table pa da ne ovirajo oziroma onemogočajo poslovanja letališča. "Na zemljiščih, ki so v zasebni lasti, je služnost urejena in je tudi nesporno vpisana v zemljiško knjigo in jo Republika Slovenija izvaja že več let. Morebitni spori glede tega se urejajo po pravni poti," so zapisali.
Na Ministrstvu RS za infrastrukturo po poročanju STA zato pričakujejo, da bo letališče še naprej obratovalo neovirano. Kot ocenjujejo, pa Kitajci, "ki so pogodbo iz nam nerazumljivih razlogov enostransko prekinili, s temi dejanji skušajo onemogočiti delovanje mariborskega letališča in svoje interese uveljavljajo v škodo interesov Republike Slovenije".
Kako bo letališče, ki se je po dnevu zaprtja spet odprlo v petek zjutraj, sploh lahko obratovalo in kaj to pomeni za potnike, preverjamo tudi na Javni agenciji za civilno letalstvo RS. Odgovore še čakamo.
Spomnimo ...
Prejšnji upravljavec mariborskega letališča Aerodrom Maribor, ki je od začetka leta 2017 v posredni lasti kitajskega kapitala, je na začetku letošnjega leta enostransko prekinil oziroma odpovedal najemno pogodbo za letališče, infrastrukturo in pripadajočo opremo, ki so jo z državo sklenili na začetku leta 2017.
Vlada je nato odločila, da upravljanje mariborskega letališča začasno preda v roke DRI, kjer sicer trdijo, da so že izpeljali vse formalne postopke, ki so pogoj za prevzem upravljanja letališča. Spremenili so akt o ustanovitvi in sklenili pogodbo z infrastrukturnim ministrstvom.
Pridobivanje obratovalnega dovoljenja pa ni šlo brez težav, po informacijah naših virov družba še pred nekaj dnevi ni izpolnjevala nekaterih pogojev za obratovalno dovoljenje, predvsem zaradi nejasnosti glede opreme. Še v ponedeljek, 15. julija, so potrdili, da prevzem opreme nekdanjega upravljavca ni zaključen in pogajanja še potekajo.
DRI je prejšnji teden sicer le nato prevzel upravljanje, ob odprtem letališču pa ministrstvu za infrastrukturo tako ne grozi vračanje finančne pomoči Evropski komisiji, ki je sofinancirala gradnjo terminala. Letališče naj bi bilo v upravljanju DRI najkasneje do konca leta 2020, v vmesnem času pa naj bi ministrstvo za infrastrukturo poiskalo trajno rešitev.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.