Podpredsednik kitajske vlade Wang Yang, ki se s 150-člansko gospodarsko delegacijo mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji, se je danes sestal tudi z vsemi tremi predsedniki – predsednikom republike Borutom Pahorjem, predsednikom vlade Mirom Cerarjem in predsednikom državnega zbora Milanom Brglezom.
Yang je uvodoma poudaril, da je to najvišji obisk sedanje kitajske vlade v Sloveniji in kaže iskreno namero po krepitvi prijateljstva med obema državama. Izpostavil je, da si Kitajska želi okrepiti predvsem gospodarsko sodelovanje s Slovenijo, zato ga na tem obisku spremlja močna gospodarska delegacija.
Pahor je poudaril dobre bilateralne odnose ter odličen politični dialog med državama in dodal, da je Kitajska naš glavni trgovinski partner v Aziji. Po njegovih besedah bo jutrišnji slovensko-kitajski poslovni forum ponudil nove priložnosti za sodelovanje in intenziviranje gospodarskih odnosov med državama, predvsem na področju trgovine in investicij, ter ob tej priložnosti povabil kitajske investitorje k aktivnejšim vlaganjem v Slovenijo. Pahor je nadalje predstavil konkurenčne prednosti Slovenije za tuje investicije, kot so izjemna geostrateška pozicija, izvozno orientirano gospodarstvo, odlična infrastruktura, visoko izobražena delovna sila, inovativna podjetja ter visoko tehnološki raziskovalni inštituti.
Pahor in Yang sta govorila tudi o priložnostih za izboljšanje gospodarskega sodelovanja med državama. Strinjala sta se, da te obstajajo predvsem na področju informacijske tehnologije in telekomunikacij, na področju avtomobilske industrije, turizma, energetike, okolja ter kmetijstva. Še posebej sta izpostavila turizem, saj je Slovenijo v lanskem letu obiskalo skoraj 20.000 kitajskih turistov, pozitiven trend pa se kaže tudi v letošnjem letu. Kot pomembno je Pahor izpostavil tudi kulturno sodelovanje med državama.
Yang je pokazal posluh do specifik slovenskega gospodarstva in napovedal iskren interes Kitajske za strateško investiranje v Slovenijo, pri čemer so pripravljeni oblikovati tudi finančne modele, sprejemljive za slovensko gospodarstvo.
Cerar se je zavzel za povečanje trgovinske menjave med državama
Wang in Cerar sta prav tako potrdila odlične dvostranske odnose in izrazila pripravljenost za nadaljnjo poglobitev sodelovanja, zlasti na področju gospodarstva. Cerar se je pri tem zavzel tako za povečanje trgovinske menjave med državama kot njeno uravnoteženje, kjer lahko Slovenija ponudi svoje presežke v kmetijstvu, določene logistično-transportne storitve ter prispeva k povečanju turističnih obiskov iz Kitajske, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Cerar je izrazil upanje, da bo gospodarska delegacija zaznala slovenske produkte oziroma storitve, ki bi bile zanimive za kitajski trg. Konkretno je izpostavil veliko možnosti za slovenski izvoz kmetijskih proizvodov, posebej na področju mlečnih ter živinorejskih proizvodov, ter povečanju menjave s slovenskimi proizvajalci iz avtomobilske industrije. Kot velik potencial je izpostavil tudi geostrateške prednosti Slovenije, kjer bi lahko pot preko Luke Koper kot najkrajša pomorska pot iz Azije na trge srednje in vzhodne Evrope predstavljala pomembno pretočno točko za kitajsko blago do omenjenih trgov. Slovenski premier je izpostavil tudi interes za povečanje števila kitajskih turistov v Sloveniji. Prav tako je izrazil odprtost Slovenije za investicije, ki prispevajo k trajnostni rasti in dolgoročnejšemu sodelovanju, kot je primer Tam Durabus.
Brglez: Odprtih vprašanj med državama ni
Brglez in Wang sta ocenila, da so dvostranski odnosi in politični dialog med državama zelo dobri, so sporočili iz DZ. Brglez je ob tem poudaril, da odnosi tudi niso obremenjeni z odprtimi vprašanji. Wang je dejal, da so bili odnosi med državama vedno zgledni, globoki in so že tradicionalno prijateljski. Dodal je, da Kitajska vidi Slovenijo kot zanesljivega in zaupanja vrednega partnerja.
Brglez je izrazil zadovoljstvo, da se odnosi krepijo na vseh področjih, in dodal, da Kitajska ostaja pomemben partner za Slovenijo. Kitajska je naš glavni trgovinski partner v Aziji in zelo smo zadovoljni z uspešnim delovanjem slovenskih podjetij na Kitajskem ter dejstvom, da nekatera od teh podjetij razmišljajo o razširitvi svoje dejavnosti in dodatnih vlaganj, je dejal Brglez, ki je izrazil prepričanje, da zagotovo obstaja še veliko možnosti poslovnega sodelovanja med državama na področju investicij in trgovine.
Kot so še sporočili iz DZ, sta Brglez in Wang govorila tudi o pripravljenosti bivšega predsednika Danila Türka, da kandidira za generalnega sekretarja ZN. Brglez je dejal, da slovenska vlada njegovo kandidaturo podpira, in ob tem izrazil upanje, da bo Türk dobil tudi podporo vzhodnoevropske skupine držav, ki je edina volilna skupina v ZN, iz katere še ni bil imenovan generalni sekretar. Wang je po navedbah sporočila za javnost DZ dejal, da Türka dobro pozna kot človeka z veliko izkušnjami v Združenih narodih, in dodal, da Kitajska to kandidaturo jemlje zelo resno.
Židan povabil investitorje, naj pogumno investirajo
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je povedal, da imata državi odlične odnose, ki pa so vedno tudi temelj za pospeševanje gospodarskih odnosov in dodal, da je "skupni politični cilj, da gospodarsko menjavo pospešujemo in naredimo vse, kar je v naši moči, da se ta razlika med uvozom in izvozom čimbolj zmanjša". Ob tem je povabil kitajske investitorje, da pogumno investirajo v Slovenijo v korist obeh držav.
Erjavec: Številna srečanja so znak naklonjenosti
Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je poudaril zelo dobre dvostranske odnose ter odličen politični dialog, saj med državama ni odprtih vprašanj. Dodal je, da Kitajska ostaja pomemben partner za Slovenijo. V tem letu se je odvilo že kar nekaj pomembnih srečanj, kar je dodaten znak naklonjenosti in prijateljstva med državama. Slovenija je po njegovih besedah zadovoljna z uspešnim poslovanjem slovenskih podjetji na Kitajskem ter dejstvom, da nekatera od teh podjetij razmišljajo o razširitvi svoje dejavnosti in dodatnih vlaganjih.
Mramor predstavil proces privatizacije
Minister za finance Dušan Mramor pa je predstavil proces privatizacije v Sloveniji in nadaljevanje tega procesa po sprejetju strategije, ki bo razdelila podjetja na strateška, pomembna in portfeljska premoženja. Slovenska stran si bo tudi v prihodnje prizadevala za nadaljnjo krepitev trgovinskih in gospodarskih odnosov med državama v skladu z obveznostmi Slovenije kot članice EU. Minister je izrazil tudi krepitev sodelovanja na področju turizma v smislu večjega turističnega obiska in investiranja.
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.