Preteklo soboto je potapljač med Koprom in Izolo opazil kita grbavca, danes pa so ga v našem morju opazili še enkrat. Tilen Genov, predsednik društva Morigenos, ki se ukvarja z raziskovanjem in zaščito morskih sesalcev, je za 24ur.com povedal, da "gre za kita grbavca, vrsto, ki sicer ne zahaja v Jadran. Tudi v Sredozemlju so ga videli le šest- oziroma sedemkrat. Gre za zelo redko zadevo."
Kit je odrasel, dolg 10–12 metrov, v naše morje pa je prišel sam. Kot je še povedal Genov, kit ne kaže znakov bolezni ali kakršnih koli težav.
Prihod kita grbavca je prava senzacija, ki jo bodo v društvu Morigenos skupaj z Morsko biološko postajo iz Pirana in pomorsko fakulteto vsekakor spremljali. "Vedno, ko pri nas zabeležimo kakšen izreden pojav, obvestimo kolege iz Italije in obratno. In tudi danes je tako, smo na vezi in se obveščamo," je še povedal Genov.
Kaj je kita pripeljalo v Sredozemlje?
Dr. Tom Turk s katedre za biokemijo na Biotehniški fakulteti je za 24ur.com povedal, da so kita sem najverjetneje pripeljale večje jate rib, s katerimi se prehranjuje in jim je zato sledil. Ob tem pa je ključnega pomena tudi prava temperatura morja, je še opozoril Turk, saj se to sicer ne bi zgodilo. Ribič, ki je kita opazil, naj bi res videl tudi veliko jato inčunov, ki so poleg planktona kitova glavna hrana.
Kiti grbavci, ki za ljudi v nobenem primeru niso nevarni, so sicer zelo redki. Turk je pojasnil, da obstaja atlantska populacija teh živali, vendar pa ti živijo bližje ameriški kot evropski obali.
'Pojoči' kiti
Kiti grbavci (Megaptera novaeangliae) navadno merijo med 12 in 16 metrov in tehtajo okrog 36 ton. Njihovo telo je posebne oblike, pri čemer sta najbolj značilni dolgi prsni plavuti. Letno prepotujejo tudi do 25 tisoč kilometrov od hladnejših voda, kjer se zadržujejo poleti, proti toplejšim vodam, kjer se pozimi parijo in imajo potomce. Zaradi prekomernega lova je po nekaterih ocenah izginilo kar 90 odstotkov nekdanje populacije, vendar pa naj bi se v zadnjem času stanje izboljšalo. Trenutno naj bi bilo tako na svetu okrog 80 tisoč kitov grbavcev.
Znani so predvsem po značilnem oglašanju. Samci namreč 'pojejo' od 10 do 20 minut trajajoče pesmi, ki jih ponavljajo tudi po več ur. Znanstveniki si še vedno niso edini glede njihovega pomena, verjetno pa gre za privabljanje potencialnih partnerk.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.