Na dovozni poti do hiše Joška Jorasa kljub obljubam slovenskega in hrvaškega političnega vrha, da mu bodo zagotovili nemoten dostop do hiše, tudi danes ostaja zapornica, ki jo straži več hrvaških policistov. Joras je zato sporočil, da z današnjim dnem nadaljuje gladovno stavko, ki jo je prekinil 4. avgusta. "Pozivam odgovorne, naj ne hodijo k meni z nekimi manevri in ustvarjanjem megle, kajti to ne bo pomagalo. Če želijo pomagati državljanom Republike Slovenije, naj jim zagotovijo to, kar jim ustava in zakon zagotavljata," je dejal ob tem.
Joras je zaradi dolgoletnih težav z dostopom do svoje hiše gladovno stavkal že od 14. julija do 4. avgusta, ko je napovedal, da bo stavko nadaljeval, če do danes ne bo uspešen v svojih zahtevah. Za prekinitev se je tedaj odločil po dogovoru premierov Slovenije in Hrvaške Boruta Pahorja in Jadranke Kosor 31. julija v Bohinju.
Po njegovih besedah smo zdaj prišli do resnice, ki boli in odgovornost, ki jo bodo morali nositi predsedniki vlade, države in državnega zbora, ki slovenskemu državljanu niso sposobni zagotoviti nemotenega življenja na slovenskem ozemlju. "Mati država zahteva od mene, da spoštujem obveznosti," je poudaril Joras. Ko se mora pa politika držati svojih obveznosti, pa se po njegovih besedah spreneveda. Poudaril je še, da sta sklep piranskega sodišča in ustava jasna, pa tudi ustavno sodišče je v mnenju presodilo, da gre za ozemlje Slovenije. Po njegovih besedah so zdaj politiki na potezi, da to uresničijo, tako kot so dolžni storiti.
Novinarjem in odvetniku preprečili dostop
Po prvotnih načrtih naj bi danes ob Jorasovi domačiji potekala novinarska konferenca, a hrvaški policisti dostopa do tja danes niso dovolili nikomur, tudi novinarjem in Jorasovemu odvetniku Danijelu Starmanu ne, češ da gre za hrvaško ozemlje. Joras je nato medijem dal izjavo na območju med slovensko in hrvaško stranjo mejnega prehoda Sečovlje.
Starman je za medije napovedal nadaljevanje sodnega postopka. "Skupaj moramo najti neko rešitev, ki bo odmevala tudi širše v EU," je poudaril. Hrvaška kot kandidatka za članstvo v EU bi se morala po njegovem vesti lepše kot članica Unije. "Mi bomo obvestili EU o novih incidentih, kajti gre za novo zaostritev," je poudaril Starman in dejal, da ima vso pravno podlago, saj gre za slovensko ozemlje. Prepričan je, da Evropa takšnega vedenja Hrvaške ne bo mogla tolerirati.
Pahor: Zapornice ni mogoče umakniti
Iz Pahorjevega kabineta so sporočili, da sporne zapornice zaenkrat ni mogoče umakniti, si bodo pa prizadevali za spremembo načina prehajanja mimo nje za upravičence dovozne poti. Jorasove trditve glede odstranitve zapornice so označili za "neutemeljene", Jorasu pa očitajo, da so zaradi njegovega "izzivanja z incidenti" zastali nekateri poskusi ureditve njegovih težav.
Kot pojasnjujejo, je bila sporna zapornica postavljena v skladu s kompromisnim dogovorom med bivšima ministroma za notranje zadeve, slovenskim Dragutinom Matejem in hrvaškim Berislavom Rončevićem maja 2008, ki temelji na maloobmejnem sporazumu med državama (Sops). Skladno s tem dogovorom se je mešana komisija za izvajanje Sopsa dogovorila, da lahko uporabniki poti, kjer so postavljene zapornice s kodami, ki so jim jih posredovale hrvaške oblasti, prosto prehajajo do svojih parcel. Režim glede prehajanja mimo zapornice bi bilo tako mogoče spremeniti le v okviru omenjene mešane komisije, o čemer je bil Joras tudi obveščen, so še zapisali v kabinetu in dodali: "Zato zapornice ni mogoče umakniti, spremenimo pa lahko način prehajanja mimo nje za upravičence dovozne poti, za kar si bomo tudi v prihodnje prizadevali."
Kot so še zatrdili, vlada skladno z julijskim dogovorom med Pahorjem in Kosorjevo iz Dubrovnika, da bosta pomagala olajšati vsakodnevno življenje prebivalcev ob meddržavni meji, izvaja aktivnosti za ureditev dostopa do Jorasovega domovanja. V tem kontekstu je bila postavljena klančina, ki omogoča lažji dovoz do Jorasove hiše, ter sklenjen dogovor med slovensko in hrvaško policijo, da se Jorasu in njegovim domačim ne otežuje prehoda do njihovega domovanja. Dogovarjali so se tudi o olajšanem prehodu Jorasa in njegovih domačih mimo zapornice, postavljene leta 2008, s pomočjo daljinskega upravljanja, a "dogovori so zastali zaradi izzivanja g. Jorasa z incidenti". Kot so še opozorili, položaj dodatno zapleta dejstvo, da Jorasova hiša na številki Sečovlje 1 nima gradbenega dovoljenja, izdanega v Sloveniji.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.