Upravni odbor Slovenskega centra PEN je nekdanjega premierja Janeza Janšo izključil zaradi več javnih izjav, ki naj ne bi bile v skladu s temeljno listino mednarodnega PEN. Nekateri člani to potezo razumejo kot omejevanje svobode govora. Iz centra sta zaradi tega najprej odstopila Tone Kuntner in Alenka Puhar, sledila sta jima Andrej Capuder in ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres, danes sta jim sledila še Dimitrij Rupel in pesnik, esejist in prevajalec Brane Senegačnik.
Izključitvi nasprotuje tudi Drago Jančar, ki je Janšo, takrat preganjanega publicista, predlagal za člana PEN. Iz centra sicer še ni izstopil, kot je dejal, čaka na zapisnik upravnega odbora s seje, ko se je odločalo o izključitvi Janše.
Odšel tudi Rupel
Medtem se je za izstop iz centra odločil tudi slovenski konzul v Trstu Dimitrij Rupel, ki je v svoji izstopni izjavi zapisal, da je presenečen nad izključitvijo Janše, ki je po njegovem "velik madež za slovensko pisateljsko skupnost in za slovensko kulturo".
"Janša je postal član PEN v začetku slovenske pomladi, ki je ravno po zaslugi ljudi, kot je on, Slovencem prinesla samostojno državo in vzpon na svetovnem prizorišču. PEN je nekoč ljudem, kot je Janša, predstavljal oporo in zatočišče pred pritiski skorumpirane jugoslovanske države in njenih slovenskih oprod," je zapisal Rupel in dodal, da se po izključitvi Janše ne more istovetiti z delovanjem PEN oziroma z ljudmi, ki so "nekdaj čudovito organizacijo solidarnosti kritičnih intelektualcev pripeljali v položaj nestrpnega političnega trobila".
Makarovičeva ima drugačne poglede na svobodo govora kot Janša
Janša se je v svojem odzivu na izključitev vprašal, ali ni temeljno poslanstvo PEN, da brani svobodo izražanja. Svetlana Makarovič pa na to pravi, da se "Janša nima kaj sklicevati na svobodo govora". "Njegova svoboda govora so same žalitve, psovke in poskus poniževanja tistih, ki so nad njim. In zato nima v PEN kaj iskati. Svoboda govora je čisto drugje," je menila.
Tone Peršak: Nekateri člani odločitev podpirajo, drugi ne
Podpredsednik Slovenskega centra PEN Tone Peršak ni želel komentirati odstopov, češ da ne želijo razplamteti javnih polemik. "Nekateri člani odločitev podpirajo in se jim zdi prav, drugi ne," je opisal vzdušje v društvu. Se mu pa zdi sporno, da nekdo člane društva obsodi kot "udbovce" in "oznovce", pri čemer je bil sam več kot 20 let v istem društvu ter "ga to doslej ni motilo".
Članica upravnega odbora Ifigenija Simonović pa je povedala, da je bila takšna volja večine, da pa je bila sama osebno proti izključitvi. "Moramo slišati tudi nasprotna mnenja, mnenja ljudi, s katerimi se ne strinjamo, in potem pretehtati njihove izjave," pravi Simonovićeva in dodaja, da je mogoče iz društev po mili volji izstopati, izključitev nekoga pa je stvar zgodovinske odločitve. "In tukaj je šlo za to, da se pisatelji niso strinjali s politiko ministrstva za kulturo, z izjavami glede izbrisanih in tako dalje in tega se je nabralo toliko, da je prevladal gnev, ki je bil usmerjen neposredno proti Janši," je dejala pesnica in esejistka.
KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.