Poročali smo že o prizadevanjih prebivalcev naselja Struge, ki so jim poplave praktično vzele domove in jih razselile. Nekaj časa so nestrpno čakali na sanacijo, ki jim je bila tudi obljubljena, vendar do sprememb ni prišlo. Odločili so se ukrepati, poslali pismo tako medijem kot oblastem ter zahtevali sanacijo svojih hiš in upali na najboljše.
Zdaj pa so se zopet obrnili na nas, saj so še enkrat, kot pravijo, naleteli na gluha ušesa. Minilo je več kot deset dni od njihove zahteve, da se začne reševati naselje oziroma da se vsaj sestanejo z odgovornimi institucijami. "Na glas moramo povedati, da ne moremo verjeti, da se nam kaj takega dogaja, da nismo vredni niti tega, da se naše stanje ne zazna kot nujno, in da nismo vredni niti tega, da nas odgovorni pokličejo in se sestanejo z nami na samem kraju vodne katastrofe," so nam sporočili ogorčeni prebivalci. "Kljub zagotovilom občine Luče, da nam lahko uredijo ustrezen vodovod do naših hiš, slednjega ni mogoče urediti, ker bi bilo potrebno sanirati in naše hiše statično zabetonirati."
Torej, so prepričani prebivalci, je trud lokalne skupnosti in njihov trud zaman, je le glas vpijočega v puščavi. Kot so se odločili, jim ne preostane nič drugega, kot da uresničijo svoje napovedi, ki so jih izrazili v pismu. "Glede na vremensko napoved v naslednjem tednu, ko prihaja deževno obdobje, možno je tudi sneženje, se bo zgodilo napovedano zaprtje ceste proti Lučam, Solčavi in Logarski dolini," so zapisali.
Ob tem se opravičujejo Lučanom, Solčavanom in prebivalcem Logarske doline ter jih prosijo za razumevanje v želji, da jim stojijo ob strani in jih podprejo pri ohranitvi naselja Struge. Eden izmed avtorjev in prebivalcev naselja Struge, Božo Robnik, nam je pojasnil, da ne vedo še, kdaj bodo zaprli cesto, saj ne želijo povzročati težav domačinom, še posebej ne v času, ko tod vozijo šolski avtobusi. Vendar, ob tem dodaja, imajo prebivalci zares veliko podporo.
Robnik nam je povedal, da situacija še zdaleč ni dobra. "Lahko bi zabetonirali štiri hiše, če je to nek velik denar, naj nas vrag vzame," je bil ogorčen Robnik. Sicer so zdaj prebivalci naselja Struge nastanjeni v drugih stanovanjih, eno leto naj bi bili brezplačno nastanjeni v neprofitnih, vendar jih v občini preprosto ni dovolj, zato so jim ponudniki turističnih nastanitev odstopili stanovanja. Vendar, kot je pojasnil Robnik, bodo morali nekaj plačati tudi sami.
Tudi njegova hiša v naselju Struge ni v dobrem stanju. Za hišo ima še delavnico, ki jo bo, kot pravi, ko se bo voda dvignila, odneslo. Pismo, ki so ga naslovili na medije, so poslali tudi gradbenemu inženirju in hidrologu Roku Fazarincu, ki je sicer tudi sam večkrat obiskal prizadeta območja.
Spregovorili smo tudi o obljubah, ki so bile dane prebivalcem a so ostale neizpolnjeno. Kot nam je pojasnil Robnik, so na njegovo dvorišče prišli mnogi slovenski politiki, od nekdanjega predsednika Boruta Pahorja, ki je cel dan pomagal pri odstranjevanju posledic, do nekdanjega premierja Janeza Janše, ki je delal le dve hiši naprej. Še isti dan jih je obiskal tudi premier Robert Golob, ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, obrambni minister Marjan Šarec in notranji minister Boštjan Poklukar.
Kot zadnja se je pri njih oglasila še predsednica Nataša Pirc Musar, ki je obiskala tudi Robnikovo delavnico in si ogledala posledice poplav. "Povedal sem ji: Strašno smo počaščeni, da ste nas obiskali v naši tragediji, vendar vam lahko povem, da smo na dvorišču imeli že cel politični vrh, vsi so nam nekaj obljubljali in odšli. Upam, da niste še vi ena od teh, ker tega več ne potrebujemo."
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.