Čeprav so rezultati ministrstva za okolje pokazali na prekomerno količino rakotvornega plina formaldehida, inšpekcijske službe še niso napovedale nobenih konkretnih ukrepov za rešitev problema. "Vse napovedi o nadaljnjem inšpekcijskem postopku so v tem trenutku preuranjene. Ali bo izdan inšpekcijski ukrep in kakšen bo, bo odločil sam inšpektor, ko bo ugotovil vsa dejstva," je dejala Helena Lovše Vrhovec z inšpektorata za okolje in prostor.
V Kemiplasu se sklicujejo na rezultate neodvisnega monitoringa, ki so ga le dan pred uradnimi meritvami izvedli na lastno pest v podjetju. "Najprej je treba ugotoviti, kako lahko dve pooblaščeni instituciji izmerita vrednosti, ki so zelo različne. Tudi trajni monitoring, ki ga izvajamo v Kemiplasu 24 ur na dan, in je postavljen po najvišjih evropskih standardih, kaže, da so emisije snovi v zraku usklajene z zahtevami zakonodaje," pravi Irena Poles, pomočnica direktorja Kemiplasa.
Temu ne verjamejo predstavniki desetih bližnjih vasi, ki se že več let, organizirani v poseben odbor, zavzemajo za zaprtje kemične tovarne. Okoliške prebivalce pa je razburila tudi vest, da naj bi Kemiplas pred dnevi uradno registriral dejavnost sežiganja nevarnih odpadkov, kar so v podjetju zanikali.