Dušan Keber: Postopek urada je bil pravilen
Minister Keber je na včerajšnji tiskovni konferenci povedal: "To je nov tip tožbe v Sloveniji, zato bomo morali poiskati svojo odvetniško pisarno." Minister se sodnega izida ne boji, do končne razsodbe pa bo po vsej verjetnosti minilo nekaj let. Pomembno je le, ali bo sodišče do končne odločitve ustavilo promet z omenjenima zdraviloma. Pfizer, ki je tožbo vložil 24. januarja, namreč trdi, da zdravili za zdravljenje holesterola in Alzheimerjeve bolezni nista bistveno podobni originalnemu zdravilu, zato se Krka ne more sklicevati na podatke, ki jih je proizvajalec originalnega zdravila deponiral na slovenskem uradu za zdravila.
Na uradu že pripravljajo dokumentacijo
Po besedah direktorja urada za zdravila Stanislava Primožiča gre za reakcijo multinacionalne družbe na izid rednega postopka registracije. "Gre za generične izdelke, ki jih je Krka vložila v letu 2001. Potekal je reden postopek, ki se je končal z izdajo dovoljenja za promet. Sedaj se je urad za zdravila odzval, v rednem sodnem postopku, upravnemu sodišču. Urad pripravlja ustrezno dokumentacijo v okviru tega postopka," je še dejal Primožič.
V svojem odgovoru bo urad za zdravila sodišču predlagal, da tožbo zavrne, ker je neutemeljena, saj so bili postopki, ki so potekali, regularni in v skladu s predpisi.
Predsednik Krkine uprave o tožbi
Generalni direktor Krke Miloš Kovačič tožbe ni želel komentirati, ker je ta, kot meni, naslovljena na urad za zdravila in ne na Krko.
"Krka je registrirala dva vodilna proizvoda družbe Pfizer, ki ju znamo proizvajati tudi pri nas. Pri Pfizerju so se sedaj odločili, da Krko tožijo, družba pa zahteva tudi začasno prepoved proizvodnje zdravil dokler sodba ne bo rešena," pojasnjuje Kovačič.
"Krka je registrirala dva preparata, ki sta pri Pfizerju vodilna - s prvim multinacionalka ustvari za približno šest do sedem milijard dolarjev, z drugim za dve milijardi dolarjev prometa letno. Krka se bo s svojima generikoma pojavila na nekaterih območjih sveta, kjer teh Pfizerjevih originalnih zdravil ni, poleg tega pa bosta njena preparata bistveno cenejša. V igri je veliko denarja," je ozadje tožbe še razkril Kovačič.
Predsednik Lekove uprave Metod Dragonja opozarja na presedan
"Vsebina tožbe ameriške multinacionalke Pfizer zoper slovensko državo nam ni znana, zato je težko komentiramo, kljub temu pa je svojevrsten presedan, da multinacionalka toži državo. Očitno je, da se ne izbirajo sredstva za zagotavljanje tržne pozicije, saj ni prvič, da Pfizer sproža tožbe proti Sloveniji, zato se zna zgoditi, da se bo to ponovilo," opozarja predsednik uprave Leka Metod Dragonja.
Kot je dejal, je Pfizer že pred leti tožil slovenski urad za intelektualno lastnino; takrat je namreč nasprotoval obnovi postopka priznanja patenta, ki pa je bil po Lekovi oceni pridobljen s prevaro, vendar se država Slovenija po mnenju Dragonje ni odzvala primerno, niti po upravni niti po sodni poti.