
Keber je nasploh zelo kritično ocenil strokovno delo in razmere v jeseniški porodnišnici. Dežurni zdravnik ginekolog, Branislav Franjič, brez dodatne porodniške prakse, je za pospešitev poroda 25.aprila letos uporabil napačno zdravilo Prostin 15 M. Po Kebrovih besedah se to zdravilo uporablja za izpraznitev maternice, ko je plod v njej že odmrl ali za zaustavljanje poporodne krvavitve, nikakor pa ne za pospešitev poroda. Mogoče je sklepati, da je prišlo do zamenjave, dodaja Keber.
Na življenjsko ogroženost ploda je kazalo prepočasno bitje srca. Carski rez bi otroka morda lahko rešil, počasen utrip ploda pa bi po mnenju ministra moral biti znan alarm specializantki s triletnim stažem, še bolj pa babici s štiriindvajsetletnim opravljanjem poklica. Pajntar je povedal, da napake so bile in bodo. Je pa zanj zelo važno, kakšne so te napake; ali so sporadične, zaradi utrujenosti, premajhnega znanja, malomarnosti in podobno.
Pregled dela oddelka je pokazal številne slabe elemente; neurejena in manjkajoča dokumentacija, slabo poznavanje nekaterih diagnostičnih metod, pomanjkljiv je tudi nadzor porodnic med porodom.
Minister bo nemudoma predlagal upravni nadzor v bolnišnici Jesenice, ki bo moral odgovoriti tudi na vprašanje o morebitni odgovornosti direktorja, Janeza Remškarja. Slovenija je država z enim od največjih števil ginekologov v Evropi, imamo 14 ginekološko-porodniških oddelkov. Že dolga leta pa se ponavlja strokovno stališče, da bi jih potrebovali polovico manj. Zdravnik Franjič, kljub vsemu, zaenkrat ostaja na delovnem mestu.