
Predsednik slovenske vlade Borut Pahor je po današnji klavzuri stranke na Rogli povedal, da za zdaj, kljub napovedi, da bo gospodarska kriza jeseni udarila z vso svojo močjo, ne namerava rekonstruirati vlade. Meni, da je vlada v takšnem položaju, ko vsak minister mora biti predan delu, ki ga opravlja, čeprav je to včasih težko.
Kot je pojasnil Pahor, od ministrov, ki menijo, da ne zmorejo opravljati svojega dela, pričakuje, da ga bodo o tem obvestili dovolj zgodaj, da bi v tem primeru poiskal ustrezne rešitve. Po njegovih besedah bi rekonstrukcija vlade v tem trenutku pomenila, da se vlada oz. koalicija, saj je vlada koalicijska, ukvarja sama s seboj. Izrazil je tudi željo po nadaljnji okrepitvi koalicije.
Premier, ki bo s svojim delo zadovoljen, ko bo z njegovim delom zadovoljna velika večina Slovencev, je prepričan, da bi ta hip z rekonstrukcijo izgubili zamah, ki ga je vlada že pridobila, njeno delo pa je ocenil za homogeno. Napovedal je, da vlada že pripravlja nov proračun za prihodnje leto, kot tudi drugi rebalans letošnjega proračuna.
Glede sodelovanja z opozicijo je premier naklonjen ideji o oblikovanju neke vrste partnerstva, opozicijo bo tudi povabil k razvojnemu partnerstvu, od nje pa pričakuje tvorno sodelovanje pri zadevah, ki so pomembne za prihodnost Slovenije.

Prvo srečanje s Kosorjevo
Pahor je napovedal, da se bo s hrvaško premierko Jadranko Kosor srečal na Hrvaškem, predvidoma v naslednjih desetih dneh. Ob tem je Pahor izrazil pričakovanje, da bosta na njunem prvem srečanju naredila korak naprej pri reševanju vprašanja meje med državama.
Kje na Hrvaškem se bosta srečala, še ni znano, o tem se bodo po Pahorjevih besedah še dogovorili. Tudi danes je slovenski premier potrdil, da je do zapletov pri reševanju vprašanja o meji s Hrvaško prišlo zaradi hrvaškega prejudiciranja dokumentov o razmejitvi, ki jih je v sklopu pristopnih pogajanj poslala v EU.
Po Pahorjevi oceni obstajajo nekatere možnosti o določitvi meje z južno sosedo, treba pa bo počakati na pripravljenost EU, da še naprej sodeluje v pogajanjih med Slovenijo in Hrvaško, kot tudi na pripravljenost Hrvaške. Slovenski premier si želi, da bi v pogajanjih s Hrvaško čim prej prišlo do uspešnega zaključka teh pogajanj.
Vlada ni imuna na stiske ljudi
Pahor je na klavzuri stranke povedal, da se vlada z vprašanjem Mure ukvarja dlje časa, kot je javnost seznanjena. Dejal je, da so v vladi vedeli, da bo v Muri, ki zaposluje 3000 delavcev, prišlo do težav, zato se zavzemajo za njihovo uspešno reševanje.
Pahor je poudaril, da vlada ni imuna na stiske ljudi in da njene aktivnosti glede reševanja Mure potekajo še naprej, čeprav se državi večmilijonska podpora Muri ni zdela smiselna. "Po naši odločitvi se je končno zganila uprava Mure in njeni lastniki, kar smo doslej pogrešali, in to je dobro. Odločitev vlade je bila pravilna, čeprav v Prekmurju ni bila dobro sprejeta," je pojasnil slovenski premier, ki jeseni pričakuje porast števila nezaposlenih v državi.
Zanj je najpomembnejše, da menedžerji dobro in uspešno opravljajo svojo dolžnost, zato so tudi ustanovili kadrovsko-akreditacijski svet. Prav z njegovo ustanovitvijo se po Pahorjevi oceni že kažejo določeni premiki, vendar tudi spodrsljaji.
Posodobitev železniške infrastrukture
Predsednik vlade je s prometnim ministrom Patrickom Vlačičem opravil več pogovorov glede vodenja Slovenskih železnic po odstopu predsednika uprave Matica Tasiča, ki se ni želel odpovedati funkciji župana. Zato bo nadzorni svet po premierjevih besedah Slovenskih železnic z javnim razpisom poiskal novega predsednika uprave, prav tako se je vlada odločila tudi za posodobitev železniške infrastrukture. "Vse to zahteva odgovorno osebo, ki bo kos tem nalogam," pravi Pahor.

Glede razmer na Darsu pa je premier dejal, da morajo vsi upoštevati razmere, v katerih se trenutno nahaja Slovenije, in se temu tudi prilagoditi.
Vlačič je novinarjem pojasnil, da je stranka pred lanskimi državnozborskimi volitvami dala pomembno obljubo, in sicer da ne bo menjala vodstva podjetij in nadzornih svetov vse povprek, kot se je to zgodilo leta 2004. Meni, da je treba zdaj to obljubo nadgraditi s primeri dobre prakse iz držav OECD, pri tem je izpostavil Norveško, kjer imajo veliko državnega lastništva v podjetjih, vendar političnih debat na to temo ni.
Na vprašanje, ali v stranki obstajata dve struji, ena, ki želi vladati, druga pa kadrovati, je Vlačič odgovoril, da je to vprašanje s Pahorjem že razčistil. Glavni tajnik stranke Uroš Jauševec je zanikal, da bi bil znotraj stranke voditelj neke nove struje. Po njegovem mnenju so znotraj stranke poenoteni, glede kadrovanja pa je poudaril, da kandidate za predsednike uprav in člane nadzornih svet imenuje kadrovsko-akreditacijski svet.
Tudi prometni minister se zavzema za čim bolj uspešno upravljanje z državnim premoženjem, zanikal je tudi, da bi v nadzornih svetih nekaterih družb sedeli njegovi prijatelji.
Vlačič je zatrdil, da nadzorni svet Slovenskih železnic, ki je prejel podpis omenjenega Tasiča o odstopu s funkcije predsednika uprave, še naprej uživa njegovo zaupanje. Nadzorniki so namreč Tasiču ob prihodu na čelo Slovenskih železnic dali nekaj časa, da se odloči, kaj bo počel, je pojasnil minister in ocenil, da Tasič tega pogoja ni izpolnil oz. ni razčistil s preteklostjo.
Glede svojega nočnega življenja in govoric v javnosti, da precej hodi po nočnih lokalih in na delo prihaja utrujen, je Vlačič pojasnil, da gre za njegovo zasebno življenje in da nanj nihče ne pritiska, da bi moral svoje življenje brzdati.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.