Po določbah o lobiranju iz protikorupcijskega zakona, ki so začele veljati včeraj, je med drugim prepovedano lobirati v postopkih na podlagi zakona o javnih naročilih ter tudi v upravnih in sodnih postopkih, kjer se odloča o posameznih pravicah, je pojasnila ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs.
Poleg tega po njenih besedah ni dovoljeno zavajati in nepošteno predstavljati svojega interesa ter ponujati kakršnih koli ugodnosti ali premoženjskih koristi za to, da se interes posamezne skupine postavi pred javni interes.
Kdor bo želel lobirati, se bo moral registrirati pri komisiji za preprečevanje korupcije. V register lobistov se bo mogoče vpisati od danes.
Po zakonski opredelitvi lobiranje med drugim pomeni delovanje lobistov, ki za interesne organizacije izvajajo nejavno vplivanje na odločanje državnih organov in organov lokalnih skupnosti ter nosilcev javnih pooblastil.
Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije je državni zbor sprejel konec maja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.