Državna volilna komisija je iz tujine od poslanih več kot 47 tisoč glasovnic do danes prejela 7696 glasovnic. Vse glasovnice bodo prešteli do ponedeljka in takrat tudi objavili, kako so glasovali Slovenci v tujini. Volilne komisije pa še danes do polnoči čakajo na morebitne ugovore oziroma zahteve za ponovno štetje glasovnic. Kot kaže, pa bi lahko na dveh voliščih v Ljubljani, glasovanje celo ponovili.
Člani volilnega odbora namreč volivcev niso pozvali, naj se podpišejo v volilni imenik. Na viški osnovni šoli, na volišču številka 13 in 15, člani volilne komisije niso zahtevali podpisov volivcev in njihove udeležbe niso vpisali v volilni imenik, čeprav zakon to zahteva. Dva sta se pritožila, napako je že potrdila okrajna volilna komisija, dokončna odločitev pa je zdaj v rokah komisije v volilni enoti Ljubljana Vič-Rudnik.
"Če so nepravilnosti ugotovljene in če bodo, je vprašanje, ali vplivajo na volilni izid, če pa niso, ni nujno ponavljati volitev, če pa vplivajo, je pa skrajna posledica ponovitev volitev,“ pravi predsednik Državne volilne komisije Anton Gašper Frantar.
Na volišču 13 je v volilni imenik vpisanih 1200 volilcev, glasovalo jih je nekaj več kot 70 odstotkov, na volišču 15 pa je vpisanih 966, od tega jih je volilo nekaj manj kot 60 odstokov. Če bodo volitve na Viču ponovili, bodo na volišče spet povabili okoli 2200 volilcev. Na volitve torej ne bo treba vsem, ki so svoj glas oddali v tem okraju, in tudi ne vsem, ki so glasovali na viški osnovni šoli. Še enkrat bodo glasovali le tisti, ki stanujejo v neposredni bližini šole.
V SDS medtem preučujejo možnost, da bi izpodbijali volilne rezultate. V vodstvu stranke o podrobnostih niso želeli govoriti. Komentirati niso želeli niti, ali proučujejo tudi konkretno pritožbo volivke na ljubljanskem Viču. Kaj pa meni o morebitnem ponovnem štetju glasovnic verjetni bodoči premier Borut Pahor? V kolikor zakon to dovoljuje, je zanj to povsem legitimno. "Zame je pomembno, da se ugotovi realna politična volja ljudi," je poudaril in dodal, da mora biti odločitev ljudi jasna in transparentna v poročilu Državne volilne komisije, saj je ta tista, ki ugotovi rezultat.
(Ne)formalni sestanek levega trojčka
Predsednika in predsednica strank t.i. levega trojčka Borut Pahor (SD), Gregor Golobič (Zares) in Katarina Kresal (LDS) so se danes sestali na neformalnem srečanju. Glavno sporočilo po Pahorjevih besedah je, da želijo sodelovanje, ki je bilo pred volitvami neformalno, nadaljevati in ga, če bodo dobili mandat, tudi formalizirati.
"Vsebino smo postavili pred kadrovske rešitve," je poudaril Pahor in novinarjem dejal, da na vprašanja o slednjih, danes odgovorov ne bodo dobili.
"Kolegoma sem povedal, da se mi zdi največji izziv, ki stoji pred Slovenijo, da opravimo uspešno s časom neke gospodarske negotovosti, ki je pred nami," je dejal. Za to pa bodo po njegovem mnenju potrebne določene strukturne reforme, za izpeljavo katerih je potreben dialog, tudi s tistimi, ki bodo ostali v opoziciji.
"Vsi trije smo naklonjeni temu, da bi potekali tudi živahni in uspešni pogovori s tistimi, ki bodo na drugi strani ločnice med opozicijo in koalicijo, saj si brez takšnega sodelovanja ne predstavljamo uspešne Slovenije," je še dejal Pahor. Kot je povzel, so to glavni poudarki današnjega sestanka, ki bodo formalizirani po tem, ko bodo znani uradni rezultati Državne volilne komisije. "Do takrat relativnega zmagovalca še ni mogoče uradno napovedati," pravi Pahor, ki sicer ne pričakuje, da bi prišlo do kakšnih sprememb.
Dodal je, da so se dogovorili, da se potem "preudarno vodijo pogovori naprej tako, da bomo prišli do cilja, ki smo si ga zastavili, tj. oblikovanje politično homogene vlade, če je le mogoče, čim širše vlade z dovolj široko politično podporo, ki bo hkrati znala voditi dialog z opozicijo o najbolj pomembnih stvareh".
Türk: Opažam nekaj zamerljivosti
Na dogajanje v slovenskem političnem prostoru po parlamentarnih volitvah se je odzval tud predsednik Danilo Türk. Dejal je, da opaža nekaj zamerljivosti in drugih lastnosti, ki niso dobre za demokracijo.
"Moram reči, da opažam tudi nekaj zamerljivosti. Opažam tudi nekaj drugih takih lastnosti, ki mislim, da niso dobre za demokracijo. Tudi v takih situacijah, kot je zdaj, je treba ohraniti občutek za dolgoročno vizijo in sodelovanje. Jaz bi se zavzel, da se na ta način vodijo vse razprave, da se seveda počaka, da so rezultati dokončni in uradni in da se potem vodijo pogovori o vseh nadaljnjih odločitvah, ki so potrebne za konstituiranje parlamenta in seveda za določitev mandatarja," je dejal.
Na vprašanje, ali bo podelil mandat za sestavo vlade zmagovalcu volitev, je Turk odgovoril: "Glejte, glede zmagovalcev in poražencev bi rekel takole. Od antike naprej je znano, da kdor ne zna prenesti poraza, ne zasluži zmage. In kdorkoli je pridobil zmago, mora izkazovati velikodušje, primerno zmagi. Skratka, vse to so stare stvari in vse to je tudi za nas aktualno. Na žalost kolikor sem lahko spremljal, v Sloveniji na zadnjih volitvah nismo imeli ljudi, ki bi znali dobro prenesti poraz in iz tega so izšle določene težave in jaz želim, da tega letos ne bi bilo in da bi se pogovarjali resno, brez etiketiranja, brez teorij o zarotah, ampak na način, ki bi omogočal resnično dobro sodelovanje za naprej".
Sestanek z Erjavcem konec tedna
Pahor se bo, kot je zatrdil na današnjem kolegiju strank SD, do konca pogovorov skušal sestati s predsedniki vseh strank, tudi s tistimi, za katere pričakuje, da bodo v opoziciji. Na vprašanje, ali v prvi fazi računajo na DeSUS, je odvrnil, da te odločitve še nihče ni sprejel. Konec tedna se bosta z predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem "bržkone sestala", da izmenjata mnenja in "brez ambicije, da kakšno stvar dorečeta".
Karl Erjavec je že takoj po prvih rezultatih volitev povedal, da so upokojenci zainteresirani za sodelovanje v vladi. Zahtevali naj bi vsaj dve ministrski mesti in verjetno še kakšno pomembno funkcijo. Pahor in Erjavec naj bi se sestala v petek. “Mi ne vemo, kdaj bo sestanek. Predsednika se bosta sama pogovorila, zaenkrat pa gre tako ali tako za neformalno sestankovanje,“ je za 24ur.com dejal sekretar stranke DeSUS Pavel Brglez.
V SLS, ki je skupaj z SMS osvojila pet mandatov v novem sklicu DZ, zatrjujejo, da uradnega povabila na kakršen koli sestanek s strani Pahorja niso dobili. “Zaenkrat ostajamo pri stališču, da je najprej potrebna interna analiza rezultatov. O tem, ali bi bila stranka pripravljena vstopiti v koalicijo, bo v vsakem primeru potekala razprava na ravni strankarskih organov,“ je pojasnila Lejla Kogej iz SLS.
"Pričakujemo povabilo Boruta Pahorja," je bil bolj neposreden glavni tajnik SMS Jože Vozelj, ki hkrati poudarja, da se bodo o morebitnem vstopu v vlado odločali skupaj z SLS. "Naš predsednik je dnevno v stikih z Bojanom Šrotom, tako da vsekakor računamo na usklajen nastop. Stališče do morebitnega povabila bodo obravnavali organi naše stranke," pravi Vozelj. Po trenutnih rezultatih iz skupne liste z SLS v parlamentu ne bo nobenega poslanca, ki bi bil član SMS.
Pahor: Kadrovskega cunamija ne bo
V javnosti že krožijo imena morebitnih novih ministrov. Katarina Kresal bi lahko zasedla mesto ministrice za gospodarstvo, omenjajo jo tudi kot morebitno zunanjo ministrico. Gregor Golobič bo morda poleg Mitje Gasparija postal drugi podpredsednik vlade, omenja se tudi kot potencialni zunanji minister.
Pahor sicer poudarja, da je še prezgodaj govoriti o bodočih ministrih, saj je potrebno počakati na uradne rezultate volitev. Poleg tega je prepričan, da je potrebno v Sloveniji, ki je ta hip politično razdvojena, vzpostaviti politično atmosfero nekega zaupanja, da nova oblast ne pomeni novega kadrovskega cunamija. "To se ne bo zgodilo," je zatrdil in dodal, da če ljudje dobro opravljajo svoje delo, jih želi povabiti, da bi naloge opravljali še naprej.
Pahor je tudi na današnjem kolegiju napovedal, da bodo njegove prve obveznosti — če bodo srečno šli skozi vse preizkuse v DZ in če bodo prevzeli odgovornost za vodenje vlade — povezane s štirimi sestanki, in sicer s predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije in društva Manager, s predstavniki vseh sindikatov, z vodstvom Zveze društev upokojencev Slovenije ter s predstavniki dijaške in študentske zveze.
Kot je pojasnil, so na kolegiju tudi odločili, da se začne pripravljati osnutek koalicijske pogodbe. Po Pahorjevo je to korak, ki bi ga sicer kdo ocenil kot prezgodnjega, vendar pa, kot trdi, zaradi rokov, ki so določeni z ustavo in poslovnikom državnega zbora, s tem ne morejo čakati.
Janša še verjame v uspeh
Predsednik SDS Janez Janša je na strankini spletni strani objavil posebno povolilno pismo. Janša je optimističen, saj verjame, da lahko glasovi iz tujine še spremenijo razporeditev mandatov v DZ. “Verjetno se bomo po mandatih izenačili s trenutno vodečo stranko. Vemo pa, da nam ni uspelo doseči cilja, ki smo si ga zastavili: Zmagati z veliko razliko. Velika razvojna koalicija, kamor bi poleg naših partnerjev v dosedanji vladni koaliciji povabili tudi katero od strank tranzicijske levice, je tako postal malo verjeten projekt. Zaradi ideološke delitve, ki jo je vsiljevalo ozadje tranzicijskega trojčka in njihove politike izključevanja, čaka Slovenijo obdobje vračanja v preteklost,“ piše Janša.
V SDS bodo zunanje in notranje razloge za dosežen rezultat v prihodnjih tednih podrobneje ocenili. “Oboje bomo začeli tudi odločno odpravljati, najprej notranje. Pri sebi. Vsekakor pa tudi zunanjih ne bomo pustili, da ostanejo trajnica na slovenskem političnem polju. Če ima kdo v strankah, ki so ponovno odkrile svojo temeljno rdečo barvo, takšno iluzijo, bo krepko razočaran,“ meni Janša.
Predsednik SDS pismo sklene vizionarsko: “Vemo, kaj smo in kaj hočemo. SDS ni združila skupaj želja po oblasti. SDS je stranka vrednot. Obzorje je širše od tega, kar vidimo danes. Zato gremo naprej.“
KOMENTARJI (749)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.