Kot pravijo v Mlekarni Celeia, se slovenski pridelovalci in predelovalci mleka srečujejo s številnimi pritiski iz okolja. Največjega sta povzročili ruska kriza in ukinitev sistema mlečnih kvot na ravni EU, dodatni pritiski pa prihajajo s strani konkurence, ki vstopa na slovenski trg, na poslovanje vplivajo tudi spremenjene in zaostrene razmere med trgovci ter pričakovanja potrošnikov, ki so svoje navade prilagodili posledicam globalne krize.
"V Mlekarni Celeia se spremenjenim razmeram na trgu nenehno prilagajamo, a hkrati ostajamo zvesti odkupu mleka iz izključno slovenskih kmetij," so zapisali v družbi, ki kot svojo ključno konkurenčno prednost izpostavlja mleko in mlečne izdelke, ki ne vsebujejo gensko spremenjenih organizmov. "Proizvodnja takega mleka je sicer dražja in je včasih lahko zato manj konkurenčna," so pojasnili.

Ob tem so zapisali, da so njihovi odnosi z vsemi trgovci dobri. "Konkretno z Mercatorjem korektno sodelujemo že dolga leta in verjamemo, da delen izpad dobave pri trgovski blagovni znamki ne bo vplival na tvorno sodelovanje tudi v prihodnje. Tako kot se mi prilagajamo razmeram na trgu, tako se tudi trgovci, tako kakšen dan kakšen izdelek izgubimo, drugič pa dobimo," pravijo v mlekarni.
Izpad prodanih količin nameravajo nadomestiti z nadaljnjim širjenjem na nove trge in vlaganji v lastno blagovno znamko Zelene Doline. "Hkrati pozivamo pristojne organe in institucije, da še več napora vložijo v dvig zavesti o hrani, ki je pridelana doma v Sloveniji, o hrani, ki ne onesnažuje okolja z dolgimi transportnimi potmi, in o kakovostni hrani, ki ne vsebuje gensko spremenjenih organizmov," so pozvali.
Domnevno zmanjševanje vloge slovenskih dobaviteljev v Mercatorju, ki je od lani v lasti hrvaškega Agrokorja, je v zadnjih dneh znova v središču javnosti. Časnik Delo je danes poročal, da je Mlekarna Celeia v teh dneh doživela odpoved pogodbe o dobavah izdelkov, narejenih za trgovsko blagovno znamko Mercatorja.
V celjski mlekarni so v zadnjih tednih opozarjali, da jih trgovec v pogajanjih za dobave stiska v kot, še posebej pri izdelkih, narejenih za trgovsko blagovno znamko. Kot je še poročal časnik, je Celeia kar velik dobavitelj izdelkov pod trgovsko blagovno znamko, med katerimi so tako mleko kot Mercatorjeva kisla smetana.
Mercator: Menjava proizvajalcev ne bo vplivala na kakovost izdelkov
Iz Mercatorja so danes sporočili, da "je bil in bo tudi v prihodnje največji odkupovalec mleka in mlečnih izdelkov od slovenskih dobaviteljev".
V okviru omenjenega razpisa so izbirali proizvajalca dveh izdelkov trgovske znamke Mercator - kisle smetane in jogurta. Na podlagi najbolj konkurenčne ponudbe in kakovosti proizvodov so za dobavitelja omenjenih izdelkov izbrali največjo slovensko mlekarno Ljubljanske mlekarne. V okviru razpisa so tako eno slovensko mlekarno nadomestili z drugo.
"Kriteriji za proizvodnjo izdelkov trgovske znamke Mercator so vnaprej opredeljeni in za vse proizvajalce enaki, s čimer je zagotovljena kakovost izdelka, ne glede na to, kdo je njegov proizvajalec. Menjava proizvajalcev omenjenih izdelkov trgovske linije Mercator ne bo vplivala na spremembo kakovosti izdelkov," so še zagotovili v Mercatorju.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.