Seznam davčnih dolžnikov bi lahko bil objavljen tudi v Sloveniji. Potem ko so tovrsten seznam danes objavili na Hrvaškem, so na slovenskem ministrstvu za finance pojasnili, da v okviru koalicijskih zavez preučujejo tudi to možnost. Informacijska pooblaščenka se ob tem sprašuje, kaj bi s takšno objavo sploh dosegli.
Na finančnem ministrstvu pojasnjujejo, da preučujejo možnost objave seznama davčnih neplačnikov na način, da s tem hkrati ne bi povzročili škode kateremu od zavezancev. "Pri pripravi rešitve je namreč potrebno spoštovati tudi določena pravna načela, rešiti problem varstva osebnih podatkov, preučiti tehnične možnosti za pripravo podatkov, zmanjšati tveganje za nastanek napak ipd.," so dodali na ministrstvu.
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar medtem poudarja, da razvite demokracije deviacij v družbi ne rešujejo z javnim linčem. "Časi, ko smo v srednjem veku grešnike postavili na centralni trg in jih kamenjali, naj bi bili mimo," poudarja.
A bolj pomembno vprašanje kot to, kaj se spodobi za moderne družbe, je po mnenju Pirc Musarjeve vprašanje, ki bi si ga morala zastaviti vsaka oblast – kaj smo z javno objavo sploh dosegli? Ali bo država zaradi takšnih javnih objav pobrala več davkov? "Odgovor je jasen. Ne," je prepričana.
Pirc Musarjeva pravi, da naj država torej svojo energijo in znanje usmerja v učinkovit pregon utajevalcev davkov in v učinkovito pobiranje davkov. "S takšnimi populističnimi ukrepi ne bo oblast dosegla ničesar," je prepričana informacijska pooblaščenka, ki kot učinkovit ukrep vidi in zagovarja davčne blagajne, ki bi vsaj pri gotovinskem prometu naredile red. "A nobena oblast v Sloveniji za zdaj ni imela poguma za njihovo uvedbo," sklene Pirc Musarjeva.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.