Izhodišče supervolilnega leta so bile parlamentarne volitve. Rekordna zmaga Golobove politične novinke, poraz do tedaj vladajoče Janševe stranke in zaušnica volivcev za alternativo KUL. Ob tem pa politični pogreb za mnoge pomembne igralce: projekta Konkretno Zdravka Počivalška, stranko DeSUS in Jelinčičevo SNS. Ter tudi za LMŠ Marjana Šarca in SAB Alenke Bratušek, ki pa ju je premier Robert Golob priključil k svoji stranki.
Z rekonstrukcijo vlade pa bo zaveznikoma po novem letu tudi dokončno podaljšal politično življenje. "Dogovor je bil takšen, ampak na potezi je predsednik vlade. Oziroma najprej državni zbor, potem pa naprej," je v četrtek dejala Bratuškova, državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo.

Kmalu po junijski prisegi ministrov in izvolitvi vlade so stranke začele pogledovati proti jesenskim predsedniškim volitvam. Tam pa v prvem krogu hud udarec za vladajoči Gibanje Svoboda in Socialne demokrate. Kot se je izkazalo v drugem krogu, pa se je zmotil tudi prvak opozicije. "Dame in gospodje, prihodnji predsednik republike Slovenije – doktor Anže Logar," je 23. julija napovedal Janez Janša. A njegove besede se niso uresničile.
Že eno nedeljo po izvolitvi prve predsednice republike pa smo se volivci odpravili na lokalne volitve. Veliko presenečenje je bilo slovo Bojana Šrota po 24 letih županovanja v Celju. Sicer pa bi moralo po lokalnih volitvah zaskrbeti vse etablirane stranke. V 212 občinah so namreč proti neodvisnim lokalnim listam dobili le 55 županov.
Sledila pa je še šesta pot na volišče letos; trojni referendum in še ena preveč smela politična napoved. "Ko SDS in Janezu Janši jasno povemo, dosti te imamo. Pojdi v penzijo, kamor spadaš," je 10. novembra dejal predsednik vlade.
Vladajoča koalicija je z izdatno pomočjo civilne družbe referendume dobila. A Golob je namesto upokojitve Janše dočakal prvi vladni konflikt in odstop notranje ministrice Tatjane Bobnar. To je plačal z občutno izgubo javne podpore vladi, ki pa je še vedno precej višja od tiste, ki jo je isti čas lani beležila nekdanja oblast, in javnim opozorilom nove predsednice Nataše Pirc Musar: "Vsi moramo vedeti, kje se mora politika ustaviti, in vsak dan znova se moramo zavedati, da podsistemi služijo predvsem nam, prebivalkam in prebivalcem, ne pa oblastnikom."
Še en rezultat supervolilnega leta pa je tudi volilna utrujenost državljanov. Zadnjih volitev letos se je udeležilo skoraj 30 odstotkov manj kot prvih.
KOMENTARJI (382)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.