Le dve uri pred pričetkom državne proslave ob dnevu državnosti so se na Prešernovem trgu zbrali organizatorji antiproslave in njeni nasprotniki, ki jim je na prizorišče uspelo priti nekaj minut prej in zasesti Prešernov spomenik. V središču mesta je bila okrepljena policijska prisotnost, za zagotavljanje varnosti pa so zaprli tudi okoliške ulice.
Ob spomeniku se je zbrana skupina v rumenih jopičih postavila s transparenti, ki so nosili napise "Anarhisti so levi fašisti", "Antifa = teror", "Za koga? Za Slovenijo" ter "Rumeni jopiči proti anarhiji". Skupina je poskušala motiti program antiproslave, ob tem pa si je prislužila žvižge nekaterih udeležencev. Udeleženci alternativne proslave so nato skupini, ki so jo označili za provokatorje, obrnili hrbet, program pa izvedli s stopnic pred frančiškansko cerkvijo.
"Ker so se na trgu zbrali pripadniki različnih skupin, med njimi pa je bilo tudi več zamaskiranih, so policisti fizično zagotavljali ločevanje med obema skupinama, saj smo pred tem zaznali informacije, da bi lahko med skupinama prišlo do fizičnega obračunavanja," so sporočili s PU Ljubljana. Po koncu programa antiproslave pred frančiškansko cerkvijo so policisti nadaljevali postopke preprečevanja fizičnega stika med skupinama. Prišlo je tudi do izzivanja z obeh strani, policisti pa so nato osebe v rumenih jopičih pospremili s Prešernovega trga.
Takoj ko so se pojavili v središču Ljubljane, pa so se pojavila vprašanja o tem, kdo so bili zamaskirani ljudje v rumenih jopičih? Gre za spontano združenje zaskrbljenih domoljubov, aktivacijo skrajno-desne politične organizacije ali podaljšek katere od političnih strank?
Oznake, salutiranje z iztegnjeno desnico
Pozornost je pritegnilo več podrobnosti. Najprej, vsaj eden izmed udeležencev je pod rumenim jopičem nosil pulover nemške znamke Thor Steinar, podjetja Thor Steinar Mediatex GmbH s sedežem v Dubaju. V Nemčiji vedo povedati, da je znamka tesno povezana z nemškimi neonacisti. Nošenje oblek omenjene znamke je izrecno prepovedano v nemškem zveznem parlamentu, v več deželah in na nekaterih nogometnih stadionih.
Nekateri so opazili tudi tetovaže pajkovih mrež na komolcih, ki med drugim simbolizirajo tudi čas, ki ga je nekdo preživel v zaporu. Ponekod tovrstna tetovaža oznanja tudi pripadnost skupinam, ki se zavzemajo za belo nadvlado.
Pozornost pa je pritegnila tudi iztegnjena desnica enega od pripadnikov skupine. Ob tem je treba povedati, da ni nosil rumenega jopiča, njegov tovariš pa mu je hitro umaknil roko. V tvitosferi se govori o skrajnolevičarski provokaciji, vendar očividci trdijo, da je oseba nato oblekla rumeni jopič in ostala v skupini.
Na spletu se je nato pojavil tudi posnetek, ki naj bi kazal tega posameznika, kako oblači oziroma nosi rumeni jopič.
Podatkov o tem, ali policija vodi postopek proti kateri osebi, ki je bila del protesta rumenih jopičev, ni. So pa iz PU Ljubljana sporočili, da sta oba protesta potekala mirno. Policisti so pri varovanju shoda opravili 17 postopkov ugotavljanja identitete in trenutno ugotovili dve kršitvi Zakona o varstvu javnega reda in miru. Nadaljujejo zbiranje obvestil v zvezi z dogodkom. Kot so zagotovili, bodo v primeru dodatno zaznanih prekrškov ali kaznivih dejanj ukrepali v skladu z zakonodajo.
KOMENTARJI (2007)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.