Spor med Plesno zvezo Slovenije (PZS) in plesno šolo Urška je pripeljal tako daleč, da bodo letošnji maturanti, ki so plesali četvorko, morda ostali brez rekorda za Guinnessovo knjigo rekordov.
Plesna šola Urška, ki je organizatorka Maturantske parade 2007, je namreč sporočila, da je v 26 mestih v Sloveniji, Srbiji, Makedoniji, Bosni in Hercegovini ter na Hrvaškem plesalo 23.408 plesalcev, kar je 220 plesalcev manj kot lani.
Urška je sicer 18. maja, na dan parade, sporočila, da je na Maturantsko parado 2007 27 mest iz petih držav prijavilo 24.416 plesalcev, kar je 788 plesalcev več, kot jih je plesalo lani, ko se jih je zavrtelo 23.628. Po teh številkah bi se mladi vpisali v Guinnesovo knjigo rekordov, četudi niso upoštevali mest, ki so plesala pod okriljem Plesne zveze Slovenije.
Vendar je pozneje srbsko mesto Kraljevo, za katero Urška trdi, da se je prijavilo tako Plesni zvezi Slovenije kot plesni šoli, dokazila predalo PZS, ki je organizirala prireditev European Quadrille Dance Festival. Tako Urška ni mogla upoštevati 1008 plesalcev iz Kraljevega in tudi ne more prijaviti rekorda.
PZS za spravo, Urška pač ne
V Plesni šoli Urške pravijo, da podatkov PZS o številu plesalcev niso sprejeli, saj jih niso pravočasno posredovali, kot to zahteva Guinness. Podatke bi jim morali posredovati še pred poldnevom, ko se je četvorka začela, a tega niso storili, zato njihovih številk tudi niso mogli upoštevati, pojasnjujejo v Urški. A drugače trdijo v PZS, saj naj Guinness sploh ne bi zahteval podatkov še pred dogodkom, ampak je pomembno samo to, da je dogodek dobro evidentiran in podkrepljen s slikovnim oziroma video gradivom, številke pa se zbirajo naknadno.
Plesna zveza Slovenije kljub odločitvi plesne šole Urška še ni obupala in upa, da bodo tudi letos lahko prijavili rekord v Guinnessovo knjigo rekordov, ki so ga dosegli z obema plesnima dogodkoma - Maturantsko parado 2007 in European Quadrille Dance Festival. Kot je za 24ur.com pojasnil Rudolf Kocbek, na vpis v knjigo čaka 46 županov slovenskih in tujih občin, prav tako pa tudi maturanti, ki so na četvorki sodelovali.
Ljubljana še vedno sporna
Kljub temu, da je danes ljubljanski župan Zoran Janković podpisal poročilo Urške, da je na ljubljanski ulici plesalo 10.116 maturantov, pa v Plesni zvezi Slovenije še vedno ne verjamejo v točnost številke. Kot pravijo, je trasa znana in je dolga 490 metrov. Na tem prostoru lahko po njihovem izračunu v šestih vrstah pleše največ 6600 ljudi, kar nameravajo tudi dokazati.
'Urška si ni izmislila rekordne četvorke'
Plesna šola Urška noče sodelovati s PZS in tudi ne prijaviti skupnega števila plesočih mturantov, saj naj bi jih ta izigrala. Kot je pojasnil Tomaž Ambrož, je Maturantska parada njihova ideja in ples organizirajo že od leta 2001. Pozneje so se pridružila številna mesta, prireditev se je razširila tudi izven meja Slovenije, PZS pa je začela nekaterim lastnikom plesnih šol kot glavnim organizatorjem in koordinatorjem podeljevati ekskluzivno licenco za parado.A na PZS trdijo, da ples četvork na ulicah sploh ni Urškina ideja, saj so podobni dogodek v Kamniku in Novem mestu organizirali drugi prireditelji že leta 1995 in 1997, vendar pa dogodka nista bila tako medijsko odmevna. Trdijo še, da Urška dela le zaradi svojih komercialnih interesov.
Kot pojasnjujejo na PZS, so s plesno šolo prvič sodelovali 2002 in združili osem slovenskih mest. In čeprav se je prireditev večala, so se povečevala tudi trenja med Urško ter ostalimi plesnimi šolami in PZS. Zato naj bi se po trditvah Kocbeka po četvorki leta 2004 plesne šole v več večjih slovenskih mestih, med njimi tudi v Mariboru, odločile, da z Urško nočejo več sodelovati. Urški so očitale tudi, da si je prisvajala vlogo organizatorja, in si lastila vse zasluge, čeprav so delali vsi. Tako so maturanti v teh mestih plesali pod okriljem Plesne zveze Slovenije.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.