Hrvaški policisti so v soboto kazensko ovadili 21-letnega slovenskega državljana D.S., ki je v avtokampu Kanegra v Umagu zažgal hrvaško zastavo. Zastavo je zažgal v noči s srede na četrtek, o dogodku pa so policijo obvestili občani. Ta ga je v soboto ponoči aretirala, popoldne pa izpustila na prostost.
Kdo je zažgal zastavo?
Časopis Žurnal pa je objavil zgodbo, v kateri zatrjujejo, da 21-letnik sploh ni zažgal zastave. To naj bi storila skupina Slovencev, v kateri naj bi bila tudi dva pripadnika Slovenske vojske. Tako je za časopis povedala vodja prvomajskega letovanja Jana Šepec, zaposlena v turistični agenciji Collegium."Varnostniki so ogenj takoj pogasili, zgorelo ni niti pol zastave. Dva, ki sta jih videla naša varnostnika, sta varnostnikoma povedala, da sta vojaka," je povedala Šepčeva za Žurnal.
SV obsoja zažig državnih simbolov
Poklicali smo Simona Koreza, tiskovnega predstavnika generalštaba Slovenske vojske, in ga povprašali, kaj meni o navedbah Žurnala. "Menim, da obstaja malo verjetnosti, da bi bile navedbe v časopisu točne,“ je za 24ur.com povedal Koraz, ki ni skrival zaskrbljenosti, saj so obtožbe hude.
"Pristojne službe bodo pridobile informacije, ali je hrvaška policija obravnavala slovenskega državljana, ki je obenem tudi pripadnik slovenske vojske. V primeru, da bi se izkazalo, da so navedbe časopisa Žurnal točne, lahko Slovenska vojska svoje pripadnike obravnava kot disciplinsko odgovorne in zoper njih uvede disciplinski postopek, ki pa nikakor ni odvisen ali povezan s kazenskim pregonom,“ je povedal Korez.
SV je poslala tudi sporočilo za javnost, v katerem so zapisali, da "pristojne službe Ministrstva za obrambo preverjajo informacije, s katerimi bi ovrgle ali potrdile navedbe o domnevni vpletenosti pripadnikov Slovenske vojske v incident ob zažigu hrvaške zastave v avtokampu Kanegra pri Umagu".
"Če bi se dokazalo, da so navedbe točne, bi Slovenska vojska zoper vpletene pripadnike uvedla disciplinski postopek zaradi krnitve ugleda. Morebitni dokaz krivde bi bil lahko tudi povod za prekinitev pogodbe o zaposlitvi, skladno z ukrepom disciplinske komisije. Več informacij bomo posredovali, ko bodo znane okoliščine dogodka in morebitna vpletenost pripadnikov Slovenske vojske, vendar po doslej zbranih preverjanjih, navedbe ne držijo," je zapisano v sporočilu.
'Hrvaško zastavo sta zažgala vojaka'
Šepčeva je za 24ur.com povedala, da sama ni videla dogodka, da pa so priče povedale, da 21-letnik ni zažgal zastave. To naj bi storila dva moška, ki naj bi bila njegova znanca. Tako zatrjujeta tudi dva varnostnika, ki sta posredovala in umirila strasti. "Ta dva moška nista potovala z nami. Priče pravijo, da sta povedala, da sta slovenska vojaka. Varnostnika sta hrvaški policiji opisala storilca in potek celotnega dogodka,“ je povedala Šepčeva, ki je pripomnila, da so storili vse, da bi se izognili incidentu.
Vsi sogovorniki so se strinjali, da je žalostno, da je prišlo do omenjenega incidenta. Če pa sta to storila slovenska vojaka na dopustu, potem nista okrnila le ugleda Slovenske vojske, temveč tudi slovenske države.
Zavod 25. junij obsoja incident
"Spoštovanje neke države in naroda pomeni, da spoštuješ tudi njihove simbole, kot so himna, grb in zastava. Kot Slovenci ne želimo, da kdo žali naša domoljubna čustva z nespoštljivim odnosom do naših simbolov, velja enako tudi za Hrvate, ki so se pod svojimi simboli osamosvajali enako kot Slovenija. Žalitev hrvaških simbolov ni domoljubno dejanje in Sloveniji škoduje,“ so v sporočilu za javnost zapisali člani Zavoda 25. junij.
Zavod 25. junij je obsodil tudi razbijanje stekla na slovenskem avtomobilu. Zato so hrvaško politično vodstvo pozvali, naj na Hrvaškem zagotovi varnost slovenskim državljanom in zaščitijo njihovega imetja.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.