Na generalni policijski upravi naj bi po neuradnih informacijah časnika Dnevnik ustanavljali delovno skupino kriminalistov, ki naj bi se ukvarjala s preiskovanjem suma kaznivih dejanj v primeru posla z oklepniki 8X8. Prve pogovore naj bi skupina želela opraviti z Marjanom Senico, Petrom Zupanom, Draganom Bavčarjem in Albinom Gutmanom.
Po pisanju Dnevnika GPU uradno še vedno skriva aktivnosti glede preiskave sumov dajanja in prejemanja podkupnin pri nakupu oklepnikov patria. Nihče od navedenih sicer še nima statusa osumljenca, so zapisali.
Neuradno pa so pri časniku izvedeli, da generalna policijska uprava že sestavlja delovno skupino, ki bo delala na tem primeru. Po njihovih informacijah je narejen tudi že ožji izbor ljudi, s katerimi bo treba v zvezi s sumom podkupovanja pri nakupu oklepnikov opraviti informativne razgovore.
Brigadir Dragan Bavčar je sicer vodja pogajalske skupine s Patrio, generalpodpolkovnik Albin Gutman pa je bil vodja projektnega sveta za nakup oklepnikov in kasneje načelnik generalštaba.
Marjan Senica in Peter Zupan sta javnosti manj znana. Senica je bil po navedbah časnika do leta 2001 direktor Sistemske tehnike iz Raven na Koroškem, kasneje pa se je zaposlil na obrambnem ministrstvu. V preteklosti so mu pripisovali predvsem zveze z izraelskim oborožitvenim podjetjem Elbit, ki bo za slovenske patrije dobavilo oborožitev.
Peter Zupan pa je bil v obrambnem ministrstvu vse od osamosvojitve. V času sporne orožarske trgovine je skrbel za slovenska skladišča orožja, do upokojitve (prav v času podpisa pogodbe s Patrio) pa so "prek njega" šli največji nakupi orožja in opreme, saj je skrbel za realizacijo temeljnih razvojnih programov.
''Gre za neuradne podatke''
Iz Generalne policijske postaje so sporočili, da "policija ne more potrjevati ali zanikati, da zoper posameznike zbira obvestila v zvezi sumov kaznivih dejanj ali razkrivati posameznih aktivnosti v morebitnih predkazenskih postopkih, ker bi to lahko škodovalo samemu interesu nadaljnjih postopkov." Potrdili pa so, da v zvezi s sumom korupcije pri poslu z oklepniki med Slovenijo in Finsko poteka mednarodno policijsko sodelovanje.
Predstavnik za stike z javnostmi na Generalštabu Slovenske vojske Simon Korez je povedal, da zadeve ne želijo komentirati, saj je neuradna. "Tudi general Albin Gutmana o kakršnih koli zaslišanjih ali poizvedovanjih ni bil obveščen, tako da zadeve ne moremo komentirati," je dejal Korez.
Tudi na ministrstvu za obrambo (MORS) zadeve ne komentirajo. Po besedah predstavnika za stike z javnostmi na MORS Aleša Sile gre za špekulacije, saj ni bila uvedena še nobena preiskava.
Kdo je zaslužil 3,6 milijona evrov?
Današnja Mladina sicer poroča, da naj bi Patria nekemu slovenskemu podjetniku plačala 3,6 milijona evrov, ki bi jih lahko ta nakazal naprej.
Glavni finski preiskovalni inšpektor Kaj Björkqvist informacij ni zanikal, njegov urad pa naj bi imel informacijo, da naj bi podkupnina za posel s Slovenijo znašala od enega do dveh odstotkov od 180 milijonov evrov. Celoten posel je vreden sicer 278 milijonov evrov, razlika med zneski pa naj bi nastala zaradi "protidobave".
Na Finskem so sicer v primeru Patria zaslišali šest oseb. Kot je dejal direktor Jorma Wiitakorpi, zaupa, da njegovi uslužbenci spoštujejo tako slovenske kot finske zakone. Potrdil je, da zaslišujejo tiste, ki so bili zraven pri slovenskem projektu. Preiskava naj bi trajala od šest do osem mesecev.
V Sistemski tehniki so sicer v četrtkovem sporočilu za jasnost izrazili presenečenje in začudenje nad izjavami ministra za obrambo Karla Erjavca v zvezi s srednjim kolesnim oklepnim vozilom Krpan 8x8. Opozarjajo na "neresnične trditve ministra, da vozilo Krpan 8x8 ni bilo nikoli izdelano". Kot so še zapisali, jih presenečajo očitki v zvezi z domnevno nepoštenimi nameni in špijonažo. Poleg tega pa jih "čudi tudi nenavadno zagovarjanje tujega podjetja s strani ministra za obrambo in drugih slovenskih politikov".
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.