Razburjenje zaradi odpisa 29 milijonov evrov dolga sinovoma ljubljanskega župana Zorana Jankovića ne pojenja. Čeprav je odpis zakonit, se ljudje sprašujejo, kako je to mogoče, in izražajo dvom, da bi se običajnemu smrtniku kaj takšnega na sodišču lahko zgodilo. Ne nazadnje prihaja ta dvom tudi iz odvetniških vrst.
Čeprav predsednik vlade Marjan Šarec pravi, da bi bilo prav, da smo pred zakonom vsi enaki, ljudje vse bolj spoznavajo, da ni tako – le tako si namreč lahko razlagamo, da si je komentar Franca Kanglerja na to temo ogledalo že več kot 270.000 ljudi. Nekdanji mariborski župan je bil tokrat res brez dlake na jeziku, kako tudi ne, saj tudi skozi policijske, tožilske in sodne postopke zoper Jankovića in Kanglerja ljudje spoznavajo, da nismo vsi enaki pred zakonom. Kangler je bil v Mariboru obsojen na podlagi dokazov, ki so bili starejši od dveh let, pri Jankoviću pa jih je v najbolj čistem primeru izsiljevanja farmacevtke za službo s pristankom na spolni odnos sodnica izločila.
Ali ob tem še kdo verjame v naključja? Ko ljudje dobijo občutek, da živijo v državi, kjer roka pravice ni za vse enaka, se začenjajo težave za vladajoče, pa lahko predsednik vlade Šarec še tako govori, da so zakon, ki je Jankovićem omogočil odpis dolgov, sprejeli levi in desni, in da njih takrat ni bilo zraven.
21.000 evrov si v svojem življenju lahko od banke izposodi povprečen Slovenec, dolg ga bremeni najmanj leto dni, večinoma pa veliko dlje, leta in leta ... Prav zato povprečen Slovenec ta trenutek težko najde tolažbo v dejstvih, ki jih je na Facebooku našteval premier Šarec – da je odpis 29-milijonskega dolga imperiju Janković po črki zakona. Ne tolažba, tu sta jeza in bes. "Saj ne moreš verjeti ... Nekomu odpišejo 29 milijonov. Ali bo kdo koga vprašal v tej državi, kam je dal 29 milijonov?" je zgrožen te dni na Facebooku ugotavljal Kangler.
Zaprepadenost, ki jo najbrž deli marsikateri od 259.000 državljanov, ki so si posnetek ogledali. Težko je pogoltniti predvolilno propagando pakta levi blok "Vse za javno in za najšibkejše", medtem ko je sin Jure Janković davkariji prijavil 56.000 evrov prihodkov, zapravil pa 2.300.000 evrov, razkrije Furs lani. Še težje je zdaj prebaviti dejstvo, da se lahko ob tem še zadolžuješ v večdesetmilijonski minus, ki ti ga država nato odpiše. Bo leva roka stare politike ljubljanskemu županu zdaj končno odrekla podporo? Ljubljančani mu je novembra niso.
Na novinarsko vprašanje, ali lahko Zoranu Jankoviću že ob peti zmagi na lokalnih volitvah novembra lani rečemo že kar 'ljubljanski šerif', je Damjan Janković v smehu odgovoril, naj mu rečejo, kakor hočejo.
Prvorazredni državljan očitno, ki iz sodišč odhaja neporažen, kljub temu da je vrhovno sodišče ugotovitve KPK, da je Zoran Janković ravnal korupcijsko tvegano, julija potrdilo. Še ko je pred štirimi leti kazalo, da je njegovega županovanja konec – afera farmacevtka razkrije vsebino prisluhov – služba za seks, enkrat v Jankovićevi pisarni, drugič pri farmacevtki doma – župan doseže svoje. Ker je tožilka Blanka Žgajnar zamudila dveletni rok za začetek sodne preiskave, sodnica Mojca Kocjančič (mimogrede – bivša žena nekdanjega pravosodnega ministra Aleša Zalarja) odloči, da je treba prisluhe izločiti in uničiti.
A pozor – tudi v primeru Kangler je minilo več kot dve leti, prisluhi pa so ostali. Še več – celo poslanci so pod drobnogled vzeli vprašljivo ravnanje mariborskih kriminalistov, tožilcev in sodišča, saj naj bi se prirejalo dokumente, domnevno celo podpise v odredbi o uporabi prisluhov zoper Kanglerja, ki jih je pisal preiskovalni sodnik Janez Žirovnik, nekdanji drugi človek Sove. "Kdo je tu zdaj nor?" se ne sprašujejo več samo Štajerci.
KOMENTARJI (1091)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.