
Ljubljanski operativno-komunikacijski center so včeraj okoli 19.50 obvestili, da so v Cankarjevem domu prejeli obvestilo oziroma grožnjo o nastavitvi eksplozivnega telesa. Po temeljitem pregledu eksplozivnega telesa, naprave ali sumljivega predmeta niso našli.
Klicatelja še niso odkrili, zato nadaljujejo zbiranje obvestil. Če ga bodo našli, ga bodo ovadili zaradi kaznivega dejanja zlorabe znamenj za pomoč in nevarnost. O ugotovitvah bodo obvestili tožilstvo. Grozi mu do triletni zapor.
Kličejo največkrat moški
Policisti sicer vsako tovrstno grožnjo vzamejo resno. Do sedaj so se na srečo vse najave na ljubljanskem območju izkazale za lažne, kar pomeni, da so klicatelji vedeli, da bomba ni podtaknjena. Najpogosteje so bili na udaru šole, gostinski objekti, sodišča in drugi poslovni prostori.
Šlo je torej za zlorabo znamenj za pomoč in nevarnost, kar pomeni, da so policisti ukrepali po nepotrebnem. Seveda so nastali tudi nepotrebni stroški tako pri delu policistov, ki bi lahko v tem času opravljali druge potrebne in nujne naloge, kot tudi na strani ustanov, katerih delo je bilo zaradi najave eksplozivnega sredstva prekinjeno. Zato lahko storilca čaka tudi odškodninski zahtevek za vse stroške, ki jih povzroči s svojim neodgovornim ravnanjem.
Praviloma so grožnje kratke, klicatelj ponavadi izreče le nekaj besed. V večini primerov so moški, motivi pa so izogibanje šolskim obveznostim, obravnavam na sodišču, prekinitev različnih prireditev, maščevanje, morebiti pritegniti pozornost in podobno. Policist, ki prejme takšno obvestilo, poskuša pridobiti čim več informacij o osebi, eksplozivnem sredstvu in drugih okoliščinah.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.