Na ministrstvu za notranje zadeve so do vključno 5. julija izdali 2259 dopolnilnih odločb izbrisanim. Rešujejo še nekaj zadev, za katere še čakajo pojasnila posameznih upravnih enot. V skladu z odločbo ustavnega sodišča so na ministrstvu pripravili tudi zakon, s katerim se "bodo odpravila ugotovljena neskladja, med drugim pa bo uredil tudi merila za ugotavljanje nedoločenega pravnega pojma dejanskega življenja v Republiki Sloveniji".
Ob tem navajajo, da zakon ne bo urejal samo izdaje dovoljenja za stalno prebivanje, temveč tudi priznanje stalnega prebivališča za nazaj, od 26. februarja 1992. Predlog predvideva "individualno obravnavo za pridobitev statusa in tako kot dopolnilne odločbe ne bo nikomur podeljeval državljanstva ali odškodnin". V kratkem bo zakon posredovan v medresorsko usklajevanje, pred sprejemom na vladi pa bodo na ministrstvu pridobili tudi mnenja relevantnih nevladnih organizacij.
Danes so se sicer prvič sestali člani preiskovalne komisije o izbrisanih. Dogovorili so se, "da se začne zbiranje dokazov o tem, zakaj je nastala občutna razlika v številu izbrisanih od leta 2003 do sedaj". Komisija naj bi razpravljala o politični odgovornosti nosilcev javnih funkcij, ki so bili odgovorni za pripravo in izvedbo štetja izbrisanih v letih 2003 in 2009. Ko bo komisija pridobila gradiva, bo oblikovala dokazni sklep, nato pa izvedla zaslišanja. Računajo, da se bo spisek prič oblikoval na naslednji seji. Predvidevajo, da bo ena od prič v postopku tudi notranja ministrica Katarina Kresal.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.