Danilo Türk se je rodil 19. februarja 1952. Svoje otroštvo je preživel v Mariboru. V zgodnjem otroštvu mu je umrl oče. Zadnje besede umirajočega očeta so ga zaznamovale za celo življenje. "Naj eden deli, drugi izbira" je še danes med njegovimi glavnimi življenjskimi vodili. Pomoč mlajšemu bratu pri odraščanju in kasneje materi pri vzdrževanju družine ga je življenjsko utrdila.
Za študij prava se je odločil, ker si je želel pravičnejšega sveta. Po diplomi se je ukvarjal s proučevanjem problematike manjšin in človekovih pravic in se zaposlil kot sekretar komisije za manjšinska in izseljenska vprašanja pri Socialistični zvezi delovnega ljudstva Slovenije. Leta 1983 je posta predstojnik Inštituta za mednarodno pravo in mednarodne odnose. Ostal je zvest branjenju človekovih pravic in z Amnesty International reševal različne primere kršitev v tedanji Jugoslaviji. Leta 1984 je bil izvoljen v podkomisijo Združenih narodov za preprečevanje diskriminacije in zaščito manjšin.
Leta 1980 sta z ženo Barbaro dobila hčerko Heleno.
Leta 1989 je dosegel, da so v slovensko ustavo zapisali amandma, po katerem uvedba izrednega stanja v Sloveniji ni dopustna brez soglasja takratne Skupščine. Pri pisanju Ustave samostojne Slovenije (1991) je pripravil osnutek poglavja o človekovih pravicah, ki ga je sprejel Svet za človekove pravice in je danes vključen v slovensko ustavo.
Leta 1992 je v New York odpotoval kot prvi veleposlanik Slovenije pri Združenih narodih, kjer si je prizadeval vzpostaviti navzočnost Slovenije v Združenih narodih in zagotoviti upoštevanje načela enakopravnosti pri obravnavi nasledstva nekdaj skupne države. V letih 1998 in 1999 je dvakrat predsedoval Varnostnemu svetu Združenih narodov. Takratni generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan ga je nato povabil k sodelovanju na mestu njegovega pomočnika za politične zadeve. Delo na tem mestu je opravljal pet let.
Trenutno je prodekan Pravne fakultete v Ljubljani. Ko se je odločil za predsedniško kandidaturo, je dejal, da zanj velja, da stvari, ki se jih loti, ne le konča, temveč jih opravi odlično.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.